Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Němcová: Nejsem hračka na dočasné použití

  14:51aktualizováno  14:51
Michaela Jílková zpovídala kandidátku ODS na předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou. Jedinou ženu ve vedení ODS. Chystá jí strana vrchol kariéry, nebo jen potupnou habaďuru? Stejné místo přece chystá ODS pro obchod s Jiřím Paroubkem.

Rozhovory Michaely Jílkové

Paní místopředsedkyně, právě vy jste kandidátkou ODS na předsedkyni Poslanecké sněmovny. Myslí to vaše strana doopravdy?
Tak já doufám. V žádném případě bych se nechtěla stát nějakým nástrojem nebo hračkou na dočasné použití. To v žádném případě.

Jak si tedy vysvětlujete, že vaši místopředsedové Bém a Nečas říkají, že pokud se ODS dohodne s ČSSD na toleranci vládě, součástí dohod bude i přepuštění pozice předsedy Sněmovny?
Takhle se mnou vůbec nikdo, ani předseda ODS, nemluvil. Já s touto variantou zatím nepočítám.

Takže vy si myslíte, že kdybyste byla zvolená, tak už v té funkci zůstanete?
Tohle nikdo nemůže říct, protože parlament je zvláštní instituce, která se může kdykoli rozhodnout jakkoli. Ale nemyslím si, že bych měla být nějaký záskok.

Ano, ale i předseda Topolánek říká, že pokud vláda dostane důvěru od ČSSD, tak by jí ODS přepustila funkci předsedy Sněmovny.
Na to vám neodpovím nic jiného, než že se mnou nikdo takhle nemluvil.

A nemáte pocit, že byste mohla být použita, zneužita?
To bych v žádném případě nepřipustila.

Pokud se tedy dozvíte, že máte být takto použita a poté odhozena, tak budete kandidovat na předsedkyni?
Rozhodně by to pro mne bylo daleko složitější rozhodování a musela bych vědět proč, jaké jsou konkrétní další kroky.

Domníváte se, že ODS s vámi jedná důstojně?
Já jsem nezaznamenala situaci, že by se mnou někdo nejednal slušně v rámci nějakých pravidel.

A když vám teď na rovinu řeknou, že jste pouze pěšák na šachovnici, který musí být použit pro to, aby zde byla vláda, tak uděláte co?
Je to složitější. Já vím, že chcete ode mě ano, nebo ne. Ale ta situace je zaseknutá. Mohou nastat i nečekané varianty, které si nepřeji. Nechtěla bych hrát nějakou zástupnou roli, ale neumím teď kategoricky říct, že v žádném případě ne.

Nevím ani, zda mě zvolí všichni z ODS

Váš odhad je, že se stanete tou předsedkyní?
To je tedy věštění z křišťálové koule. Nevidím do hlav dvou set lidí. Poslanecká sněmovna se hodně obměnila, například v klubu ODS je polovina nových poslanců.

Vy si tedy myslíte, že v té tajné volbě byste třeba záměrně nedostala od někoho z ODS hlas? Protože vás nemá rád a nepřeje vám tu funkci?
Nemohu vyloučit, že mezi nimi je někdo, kdo nesympatizuje s mým pojetím politiky a může se rozhodnout v tajné volbě určitě jakkoli. Nemusím se opravdu někomu zdát tou pravou kandidátkou.

Ale tím vlastně připouštíte, že to tajné hlasování o vedení Sněmovny nemusí být o stranické disciplíně, ale o osobních sympatiích a antipatiích?
Ano, ale to se projevovalo ve všech volbách, které jsem zažila nejenom ve Sněmovně, ale i uvnitř ODS. Ale z těch signálů, které mám z našeho poslaneckého klubu, zatím nemám pocit, že by moje jméno vzbuzovalo nějakou averzi.

Netrpí ODS pod povrchem takovým mužským šovinismem? Jako jediná ze tří koaličních stran nedelegovala do vlády žádnou ženu.
Možná, zase se to trochu vyrovnává tím postavením v Poslanecké sněmovně.

Ale není to tak, že ODS nedala žádnou ženu do vlády a vás – ženu – použije v té politické hře jako nějakou loutku?
Myslím si, že tak to není. My jsme měli stínovou vládu, ve které jsem byla já a paní kolegyně Páralová. Ale bylo zřejmé, že někteří budou muset ustoupit ze svých ministerských ambicí.

A čím to, že zrovna vypadly ty ženy? Paní Páralová a vy?
Já vím, že to tak navenek vypadá, že ODS opravdu vyšachovala ženy. Ale tak to není. Mě táhne hodně parlament. Nemám pocit nějaké újmy, zda sedím na ministerském křesle, nebo nesedím.

Ministryní kultury už stejně nebudete. To vám uteklo, protože jste kandidátkou na předsedkyni Sněmovny. Tam nemusíte být zvolena nebo můžete být poté vyměněna, a nezbude vám ani křeslo předsedkyně Poslanecké sněmovny. Takže abyste skutečně nebyla obětována pro státotvornost.
Tohle si fakt nemyslím. Ani ti muži z ODS, kteří dnes jsou adepty na ministerské posty, nemají onu jistotu, že jimi opravdu budou. Ta doba je opravdu jak tekuté písky. Nikdo tu jistotu nemá.

Topolánek je klidnější

Nepřijde vám, že se pan předseda Topolánek po volbách změnil?
Mě překvapila jedna věc: že je klidnější, že to zvládá jaksi s pevnějšími nervy než v kampani samé.

A jak se to projevuje?
Zase to odvíjím od sebe – od voleb špatně spím. Mám pocit, že ta situace je těžko řešitelná, a mně to dělá velké starosti. Pan předseda v tomhle získal jakýsi nadhled. Ví, že nemá cenu se moc utápět v nějakých přílišných obavách a starostech.

Vy životně potřebujete dohodu se sociální demokracií, abyste mohli vládnout. Věříte předsedovi Paroubkovi, že se chce domluvit?
Je období, kdy si myslím, že musí zvítězit nějaká vůle k dohodě. Pak nastane depresivnější období, kdy se obávám, že tomu tak není a že ten pat může vyústit v ústavní krizi. No a pak se zase uklidním a řeknu: no, řešením jsou předčasné volby, které by přinesly jiný než takhle patový výsledek.

A věříte tedy panu Paroubkovi?
Budu se ze všech sil snažit věřit ne panu Paroubkovi, ale sociální demokracii jako politické straně.

Předseda Topolánek se minulý týden proslavil větou: Pokud by se nepodařilo sehnat při prvním pokusu hlasy pro důvěru vládě, tak koncept této koalice bude mrtvý. Kdybyste si měla tipnout – zemře, nebo bude alespoň chroptět, když už ne dýchat?
Já nevím, já se snažím vždycky být optimista. Doufám, že se podaří tenhle projekt. Není to matematika, která to vypočítá, spíš se opírám o tu naději.

Pokud by tedy tento koncept zemřel, jaký další, prosím, máte v záloze?
Je možné jít v podstatě s konceptem stejně složené vlády, ale s jinými osobami. Je možné pokusit se domluvit se sociální demokracií na podpoře dvoučlenné koalice. A je možné se dohodnout na tom, že žádná dohoda možná není a že stojíme před předčasnými volbami.

Koaliční smlouva, kterou jste podepsali, obsahuje i takzvaný slib věrnosti. Tedy že ty tři strany budou postupovat jednotně až do dalších parlamentních voleb. Nepřivázali jste si takové dvě koule na nohu?
Chcete-li za takto vratké a nejisté situace udělat alespoň nějaký krok dopředu, tak tam musí být elementární shoda, taková jasná a spolehlivá spolupráce. Zda to dobře dopadne, ukáže čas.

Takže je to takový slib ani ne manželský, spíše milenecký...
Já bych zkusila partnerský, to je odpovídající slovo.

Ale na začátku vztahu. Jestli má ten slib nějakou váhu, víte? Co když si to třeba za tři týdny rozmyslíte?
No, to už zase tak snadné není.

Pokud by někdo chtěl tento slib věrnosti porušit, co se mu stane?
Ten projekt by ztroskotal, to je jednoznačné.

A je ten slib vůbec záruka něčeho, nebo je to jenom takové uklidnění?
Bylo to bráno jako pokus nastavit velmi korektní vztahy. Ale myslím, že v politice neexistují žádné stoprocentní záruky, žádné jistoty.

Doufám, doufám...

Bude ODS oficiálně jednat s komunisty o podpoře vaší kandidatury na předsedkyni Sněmovny?
Určitě nemám žádné signály, že bychom takhle měli postupovat.

Jak tedy, prosím vás, budete zvolena? S komunisty jednat nebudete, se sociálními demokraty to také nevypadá, že by vás podpořili...
Já si opravdu nejsem jistá, jestli mi někdo ze sociálních demokratů nedá hlas. Nevidím důvod, proč by někdo nemohl dát hlas mně nebo kandidátovi ODS.

Vlastně spoléháte na to, že je to tajné hlasování...
Tak jistěže to je jiná forma hlasování než veřejná. Při veřejném hlasování je, řekla bych, upozaděno lidské rozhodování na základě sympatií. Při té veřejné volbě jsou všichni pod tak velkou kontrolou, že se obávají dát najevo, komu hlas chtějí, nebo nechtějí dát.

Abychom to uzavřeli. Vy pořád říkáte – doufám a je to možné. Co tedy není možné v současné politické situaci? Co se podle vás nenastane?
(dlouhé ticho) To je skoro nejtěžší otázka, jakou jste mi mohla dát. Já doufám, že nenastane vláda sociální demokracie, ale to je tak všechno, k čemu se upírám.

Ale to taky doufáte?
To taky doufám.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Karel Schwarzenberg a Jiří Pospíšil v pražském štábu TOP 09. (21. října 2017)
Pospíšil podal přihlášku do TOP 09. Objevují se hlasy, že by ji měl vést

Europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal přihlášku do TOP 09. O možné kandidatuře do vedení strany je ale podle něj předčasné mluvit....  celý článek

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...
Stát zaplatí stranám za hlasy voličů 482 milionů. Nejvíc ztratila ČSSD

Politické strany a hnutí si letos přijdou díky hlasům voličů na 482 milionů korun ze státní kasy. Peníze se rozdělí mezi deset uskupení, která získala alespoň...  celý článek

Tisková konference Pirátů po ustavující schůzce klubu strany (22. října 2017)
Piráty ve Sněmovně povede Michálek, s ANO odmítají handlovat

Předsedou poslaneckého klubu Pirátů v Poslanecké sněmovně bude Jakub Michálek. Na první tiskové konferenci strany po volbách to oznámil šéf Pirátů Ivan Bartoš,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.