Zeman údajně slíbil, že kvůli Petříčkově nominaci nebude dělat potíže

  14:58aktualizováno  14:58
Prezident Miloš Zeman údajně ve středu slíbil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že kvůli nominaci sociálního demokrata Tomáše Petříčka na ministra zahraničí nebude dělat žádné problémy. Předsedové poslaneckých klubů TOP 09 a STAN se však obávají, že Petříček narazí na to, že nemá za hranicemi dostatečně vybudované jméno a respekt.

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Petříček (13. září 2018) | foto: ČTK

Informace o tom, že se jmenováním Petříčka by neměl být problém, uvedl v neděli předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. 

„Já jsem dostal informaci od pana předsedy Hamáčka, že ve středu mluvil s panem prezidentem Zemanem a že mu údajně přislíbil, že žádné problémy nebudou,“ řekl v ČT Chvojka.

Petříček si na jmenování ministrem zahraničí musí počkat

Zeman po středečním jednání vlády novinářům řekl, že se s dosavadním náměstkem ministra zahraničí Petříčkem sejde, pokud mu ho premiér Andrej Babiš přivede. Prezident dodal, že se na středečním zasedání vlády o nominaci Petříčka nemluvilo.

„Je krajně politicky nevhodné, neseriózní a neprofesionální, pokud pan Chvojka veřejně - navíc v televizi - interpretuje krátké setkání mimo jednání vlády, u kterého vůbec nebyl přítomen,“ uvedl k tomu prezidentův mluvčí. Poznamenal, že Zeman si chce nejprve promluvit s premiérem Andrejem Babišem (ANO), což se stane v úterý 2. října večer v Lánech, a pak se sejde s kandidátem.

Petříčkovu nominaci v neděli v ČT kritizovala opozice. Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska je zvykem, že ministrem zahraničí je respektovaná osobnost a česká zahraniční politika je „diskoordinovaná“.

Respekt za hranicemi

„To, že pan Petříček nemá neformální autoritu, bude českou diplomacii v zahraničí limitovat. Člověku, který chce zastávat takovouto pozici nestačí odbornost, musí mít respekt za hranicemi,“ řekl v pořadu Miroslav Kalousek. „Ministerstvo zahraničí není výukové středisko,“ dodal. 

Fotogalerie

Podle předsedy poslanců STAN Jana Farského bude v zahraniční politice zřejmě pokračovat dvojvládí Zemana a Babiše. „Jejich výstupy jsou dost zoufalé,“ uvedl Farský.

Spekulace o tom, zda nebude Petříček vůči prezidentovi a premiérovi submisivní, Jan Chvojka odmítl. Farský a Kalousek to naopak zpochybňují. 

„Máme tady dva hráče na zahraničním poli - prezidenta Zemana a premiéra Babiše. Ani jeden z nich není ten, kdo by svou moc pustil komukoli jinému,“ řekl Farský. 

Nejednotná zahraniční politika

Jedním z témat, které předsedové poslaneckých klubů otevřeli, byla rovněž otázka české diplomacie. Podle Jana Farského spousta z našich velvyslanců neví, jakou politiku mají za Česko prosazovat. „Jednu agendu tady razí Miloš Zeman, který zapomíná na lidská práva a hodnoty v politice. Andrej Babiš zase vstoupí tam, kde je to pro něj výhodné,“ komentuje. 

ČSSD navrhuje do vlády Petříčka. Babiš kývl, Poche má jít zpět do Bruselu

 „Něco jiného říká prezident, něco jiného premiér, něco jiného ministr zahraničí. Co si z toho mají ti chudáci vzít?“ pronesl Miroslav Kalousek na konto české zahraniční politiky, která podle něj momentálně nemá jasné priority a na zásadní témata má diametrálně odlišná stanoviska.

Předsedové také prodiskutovali nedávný dopis bývalého hejtmana a kandidáta na šéfa ČSSD Jiřího Zimoly, kde Zimola stav strany připodobňuje ke „stadiu klinické smrti“ (psali jsme zde). Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka situaci okomentoval s tím, že kvůli tomu stranu nevidí jako nestabilního koaličního partnera. „Sociální demokracie má mnoho názorových proudů.Vždycky se najde nespokojený jedinec,“ dodal. 

Pocheho bývalý asistent

Sociální demokraté původně navrhovali na šéfa diplomacie svého europoslance Miroslava Pocheho. Zeman ho ale odmítl, nepodporoval ho podle Chvojky ani Babiš. Zeman to zdůvodnil mimo jiné Pocheho postojem k migraci. Vedení ministerstva zahraničí dočasně převzal Hamáček. Petříček byl v minulosti Pocheho asistentem v Evropském parlamentu.

Chvojka nepotvrdil informaci, že by se Poche mohl stát Petříčkovým náměstkem poté, co by se necelý rok před evropskými volbami vzdal mandátu europoslance. „Nevím o tom,“ řekl.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Odstupte, vyzval Babiše Netolický. Chovanec nebude o nedůvěře vládě hlasovat

Martin Netolický

Tak tvrdý hlas z vládní ČSSD vůči premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi ještě v eskalující kauze Čapí hnízdo...

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Najdete na iDNES.cz