Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

PŘEHLEDNĚ: Kde je Jemen, proč se tam válčí a proč nás to má zajímat

  20:07
Jemenská města bombardují letouny arabské koalice a na hranicích se už šikuje saúdskoarabská armáda. Proč se v nejchudší arabské zemi válčí? A jaké to může mít důsledky pro svět? Server iDNES.cz přináší odpovědi na základní otázky kolem jemenského konfliktu.
Jemenští šíité v Sanaa demonstrují proti náletům arabské koalice (2. dubna 2015)

Jemenští šíité v Sanaa demonstrují proti náletům arabské koalice (2. dubna 2015) | foto: Reuters

1 Kdy začal chaos v Jemenu?

Možná lepší otázka by zněla, jestli na jihu Arabského poloostrova byl vůbec někdy klid. Na území dnešního Jemenu existovaly ještě před pětadvaceti lety dva státy - na jihu Lidově demokratická republika Jemen a na severu Jemenská arabská republika. Obě země se opakovaně dostávaly do konfliktu kvůli vzájemným hranicím, v květnu 1990 se ale spojily a vznikl současný Jemen.

Ne všichni Jemenci sjednocení přivítali s nadšením. Obzvláště obyvatelé jihu, kde se nachází většina surovinových zásob této nejchudší arabské země. Zisky se ale od sjednocení přerozdělují v hlavním městě Sanaa, z čeho profitují především kmeny napojené na centrální vládu.

Spory vyústily v roce 1994 v občanskou válku a jih dokonce v květnu téhož roku proklamoval nezávislost, ale mezinárodní společenství ji neuznalo. Prezident Alí Abdalláh Sálih, který byl od roku 1978 prezidentem Severního Jemenu a pak se postavil do čela sjednocené země, vyhlásil výjimečný stav a povstalce potlačil.

Na pokraj další občanské války se Jemen dostal v roce 2011 v průběhu arabského jara. Jemenci v ulicích ukázali svoji nespokojenost s nezaměstnaností, ekonomickými problémy, korupcí a žádali rezignaci Sáliha, který hodlal zavést dědičnost prezidentského úřadu. 

Sálih rezignaci více než půl roku odmítal, rezignoval až v listopadu 2011, kdy mu parlament přes protesty veřejnosti slíbil beztrestnost. Do čela země se posunul dosavadní viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí (více zde).

Současný chaos v zemi vypukl v září loňského roku, kdy Sanaa obsadili šíitští povstalci ze severu země (tzv. Hútíovci). Hádí na jejich nátlak odvolal vládu, povstalcům to však nestačilo a počátkem tohoto roku zaútočili na vládní budovy (více zde).

Hádí prchl do jihojemenského Adenu, po vypuknutí bojů v Adenu prezident i vládní představitelé našli azyl v Rijádu (více zde). Minulý týden začala na šíitské povstalce útočit letadla arabské koalice vedené Saúdskou Arábií.

Saúdská armáda útočí na cíle v Jemenu (2. dubna 2015):

2 Kdo je kdo v konfliktu?

Hútíovci své jméno odvozují od Husajna Badra ad-Dína al-Hútíi. Ten vedl jejich povstání v roce 2004, kdy chtěl získat autonomii pro provincii Saada. Jemenská armáda al-Hútího zabila a jeho rodina pak vedla dalších pět povstání, než v roce 2010 podepsala s vládou příměří. Při bojích v Saadě své domovy opustily stovky tisíc lidí.

Vývoj v Jemenu

Hútíovci, jejichž organizace je někdy označována jako Ansár Alláh (Přívrženci Boha), jsou vyznavači větve šíitského islámu, takzvané zajdíji. V Jemenu zajdíjovci tvoří až třetinu obyvatel. Severnímu Jemenu vládli až do roku 1962.

V současné době je podporují vojáci věrní bývalému prezidentovi Sálihovi. Je však nepravděpodobné, že by se spolu tyto dvě skupiny dokázaly v době míru domluvit.

Na druhé straně stojí vojáci oddaní prezidentovi Hádímu, jehož věrní pocházejí především z Adenu a okolí.

Nesmíme zapomínat, že jemenská společnost je silně kmenová. Mezi oběma znepřátelenými stranami proto stojí celá řada kmenů, které v minulosti někdy vládu podporovaly, ale jindy zase ne. Ani v době relativní stability se nedalo říci, že centrální vláda v Saná ovládá celou zemi.

3 Proč se svět obává chaosu v Jemenu?

Země ovládané chaosem se stávají živnou půdou terorismu. Stačí si vzpomenout na Somálsko či občanskou válkou zmítanou Sýrii. V Jemenu navíc působí organizace al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), kterou mnozí odborníci považují za nejnebezpečnější odnož teroristické sítě. Právě tito islamisté se v lednu přihlásili k útoku na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo (více o AQAP zde).

Pokud v Jemenu naplno propukne občanská válka, může to ohrozit celosvětový trh s ropou. Jemen se nachází u průlivu Báb-al-Mandab, kterým proplouvají lodě do Rudého moře a dále do Suezkého průplavu. Denně se tudy přepraví necelé čtyři miliony barelů ropy. Ohrožena by tak celkově mohla být doprava v Suezu, kterým denně propluje padesát lodí (o významu Suezského průplavu se dočtete zde).

4 Kdo podporuje uprchlého prezidenta a kdo Hútíovce?

Angažmá jednotlivých muslimských zemí v jemenském konfliktu se do jisté míry odvíjí od starého islámského schizmatu. Na straně uprchlého prezidenta Hádího stojí sunnitské státy, na straně Hútíovců šíitský režim v Íránu.

Saúdský velvyslanec v USA Ádil al-Džubajr oznámil, že do vzdušné operace proti Hútíovcům se zapojilo deset států, odmítl je však specifikovat. K akci se oficiálně hlásí Egypt, podle stanice al-Arabíja jsou v koalici zastoupeny Maroko, Jordánsko, Súdán, Kuvajt, Katar, Bahrajn a Spojené arabské emiráty. 

Desátý člen koalice zůstává otázkou, spekuluje se však o Pákistánu. Na tiskové konferenci spojenecké koalice se objevila i pákistánská vlajka, ozbrojené síly Islámábádu se však do akce oficiálně nezapojily. Pákistán je dlouhodobý spojenec saúdské monarchie a je tedy pravděpodobné, že akci podpoří. Spekuluje se i o turecké technické podpoře.

31.března 2015 v 22:05, příspěvek archivován: 03.dubna 2015 v 13:09

Why Did #Saudis Put Up Pakistani Flag in Press Conference for War Updates When We Haven't Joined Coalition? #Yemen pic.twitter.com/jDLiCfPLxv

Západní státy se do akce nezapojily, Washington však akci arabské koalice poskytuje logistickou a zpravodajskou podporu. Američané jemenskou vládu dlouhodobě podporovali v boji proti AQAP a v zemi měli základnu bezpilotních letadel, kterými podnikali údery na pozice teroristů. Po eskalaci násilí USA nejprve uzavřely své velvyslanectví v Sanaa (více zde), později stáhly i své elitní vojáky (více zde).

Šíitským povstalcům klíčovou podporu poskytuje Írán. Podporuje je nejen finančně, Hútíovci podle agentury Reuters získali výcvik a zbraně právě od íránské armády. V Jemenu údajně působí i íránští vojenští poradci. Teherán odmítá, že by do Jemenu vysílal zbraně či finance, o íránském zapojení v konfliktu jsou však přesvědčeny i západní státy a Saúdská Arábie.

5 Jaké jsou možné scénáře?

Saúdská armáda se pravděpodobně připravuje na pozemní ofenzivu, v současné chvíli stojí na hranicích s Jemenem. Mluvčí armády uvedl, že pozemní ofenziva přijde, až nálety Hútíovce dostatečně oslabí. Analytici se obávají, že saúdskoarabská invaze by mohla Írán vyprovokovat k přímému vojenskému angažmá. Pak by jemenská válka mohla přerůst do konfliktu ohromných rozměrů.

Klíčovou je otázka, zda vojáci bývalého prezidenta Sáliha budou Hútíovce nadále podporovat. V opačném případě budou podle zasvěcených zdrojů šíitští povstalci rychle poraženi. Lze se však domnívat, že Hútíovci by se v budoucnu se Sálihem jen neradi dělili o moc.

Soudružnost Jemenu se zdá být ohrožena, ale to už byla i v minulosti. Podle týdeníku The Economist je možné, že se obě strany konfliktu v budoucnu dokážou dohodnout, nicméně předtím bude prolito mnoho krve. Jen za poslední týden v Jemenu zemřelo přes pět set lidí.

Mapa Jemenu

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Izraelská armáda drží palestinskou stranu Rafáhu, zabila dvacet členů Hamásu

7. května 2024  7:44,  aktualizováno  8:29

Izraelská armáda ráno oznámila, že její jednotky operují v některých oblastech na východě Rafáhu v...

Na D7 před Prahou bourala tři auta, hasiči kvůli dešti řešili desítky událostí

7. května 2024  7:44,  aktualizováno  8:05

Hasiči kvůli silnému dešti a bouřkám řešili v pondělí a v noci na úterý desítky událostí. Často...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Z šéfa zahraničního výboru ministrem pro vědu? TOP 09 vybírá ministra

7. května 2024  5:43

TOP 09 pokračuje v hledání ministra pro vědu, výzkum a inovace. Předsednictvo strany se má zabývat...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...