Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zákaz kouření a levnější nealko mají u ministra šanci, hrazené plomby ne

  16:00aktualizováno  20:55
Za tři roky se nepodařilo Leoši Hegerovi změnit výrazně fungování zdravotních pojišťoven. A ani jeho nástupce na ministerstvu Martin Holcát to také nevyřeší. Stejně jako placení za amalgámové plomby, které nový ministr nepodporuje. Některé zákony však šanci na schválení mají.
Plomby za své. I když je Leoš Heger z ministerstva pryč, plomby si možná pacienti budou jednou platit sami. Ilustrační foto

Plomby za své. I když je Leoš Heger z ministerstva pryč, plomby si možná pacienti budou jednou platit sami. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

S odchodem nejdéle sloužícího ministra zdravotnictví za dvacet let Leoše Hegera (o jeho rekordu více zde) nejspíš končí i cesta některých jeho návrhů. Ačkoliv jeho nástupce Martin Holcát, jehož angažmá v resortu se bude počítat maximálně na měsíce, tvrdí, že chce na jeho práci navázat. Které nejznámější Hegerovy návrhy mají šanci na přežití?

1Zákaz kouření v hospodách - má šanci

Při odchodu Leoše Hegera z úřadu zůstal nový zákon, který měl zcela zakázat kouření ve veřejných uzavřených prostorách, ve fázi připomínek. "Jejich vypořádávání ukončíme a zákon v navržené podobě předloží  ministerstvo zdravotnictví vládě k projednání," uvedl současný ministr v rozhovoru se čtenáři iDNES.cz (celý rozhovor čtěte zde). Podle původního plánu by měl zákaz začít platit od ledna 2014, výměna vlády ale termín může posunout a poslanci pak zákaz zcela odmítnout.

2Ceny nealkoholických nápojů - osud je nejistý

Návrh, aby restaurace a hospody neprodávaly nejméně jeden nealkoholický nápoj dráž než nejlevnější alkohol, je součástí stejného zákona jako zákaz kouření v restauracích a hospodách. Nový ministr Holcát je zapřísáhlý nekuřák a osobně by podpořil i levnější nealkoholické nápoje, za legislativní prioritu ale tuto změnu nepovažuje. Je tedy možné, že zákon nakonec zůstane opřipomínkovaný, ale k vypořádání připomínek za současného ministra nedojde. "Určitě se touto otázkou budeme zaobírat, kam se dostaneme, záleží na době působení této vlády," upozornil Holcát.

3Léčebné konopí - má šanci

Je v trochu jiné situaci než návrhy novel a zákonů. Zákon, který umožňuje legální užívání léčebného konopí, již platí, a ministerstvu proto nezbývá než ho doplnit potřebnou vyhláškou. "Její platnost předpokládáme od 1. září," řekl iDNES.cz náměstek Martin Plíšek, jenž funkci zastával u Hegera a na postu jej ponechal i nový ministr.

"V legalizaci léčebného konopí je potřeba jednoznačně pokračovat, ale na prvním místě jsou peníze a nemocnice," řekl Holcát předtím, než se ujal funkce (více čtěte zde). Podle Plíška ministerstvo aktuálně eviduje dva žadatele o dovozní licenci a další tři o povolení s nakládáním s léčebným konopím. Řízení nyní dočasně stojí, protože žadatelé musí doplnit některé podklady. Mimo jiné povolení k distribuční činnosti Státního ústavu pro kontrolu léčiv. "Lhůta pro vyřízení žádosti je do 90 dnů a distribuční povolení není časově omezeno," uvedla mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

4Tisícikoruna za preventivní prohlídky - může skončit u ledu

V únoru náměstek Petr Nosek představil jako součást zákona o zdravotním pojištění nápad, aby lidé, kteří pečlivě chodí na prevenci, mohli získat od zdravotní pojišťovny až tisícikorunu ročně (více zde). A to v hotovosti, což by byla úplná novinka. Nosek ve funkci zůstal i po příchodu Holcáta.

"Daný návrh je v meziresortním připomínkovém řízení," uvedl ve středu náměstek. To bude možná na dlouho či navždy finální fáze, dál se návrh nemusí dostat. Současný ministr uvedl, že změny ve zdravotním pojištění a kolem zdravotních pojišťoven, včetně změn v dozorčí a správní radě VZP, do vlády nepředloží, protože by neměly šanci uspět v parlamentu.

5Placené amalgámové plomby - nemají šanci

Leoš Heger se pokusil zpoplatnění černých amalgámových plomb prosadit třikrát, pokaždé marně. V době, kdy odešel, připravoval čtvrtý pokus s tím, že plomba by mohla vyjít zhruba na pětistovku (více čtěte zde). Martin Holcát iDNES.cz sdělil, že on osobně takový krok nepodporuje. Změně trochu nahrává ale to, že ve zdravotnictví chybějí miliardy a současná vláda hledá cesty, jak do systému přilít peníze. Navíc nemocnice se od ledna musejí vzdát stokorunového poplatku za den hospitalizace. Jeho výše se musí kvůli rozhodnutí Ústavního soudu změnit nebo zcela zrušit.

6Domácí porody - změny zatím u ledu

Podmínky pro plánované porody doma se nejspíš s novým ministrem nezmění. Holcát tomu není nakloněn. "Nejsem proti tomu, aby rodily porodní asistentky, ale v pozadí musí být připraven lékař," řekl ministr Týdnu.cz. Pracovní skupinu k tomuto tématu však nerozpustil. Naposledy se sešla ve středu. "S největší pravděpodobností bude fungovat i nadále. Je otázkou, zda se změní další strategie a její složení," domnívá se Dana Šalamunová z odboru komunikace ministerstva zdravotnictví. Už dříve ministerstvo ze skupiny vyloučilo zastánkyně domácích porodů. Přivést dítě na svět doma je v tuto chvíli v podstatě nelegální, protože žádná z porodních asistentek nemá a ani nemůže získat povolení domácí porod vést.

Zřejmě málo času bude mít nový ministr na další plány v reformě psychiatrické péče. Tuto agendu si za Hegera vzal na starost první náměstek Marek Ženíšek, který z ministerstva odešel. Pokud by úřad se změnami příliš váhal, mohlo by Česko přijít o evropské peníze, které chtělo ministerstvo získat.

Nejvyšší prioritu naopak bude mít u ministra nová úhradová vyhláška, která přerozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění. Premiér Jiří Rusnok by pak rád zvýšil platbu za státního zdravotního pojištěnce a odkoupil část nedobytných pohledávek VZP. Hovoří se také o tom, že by největší zdravotní pojišťovna mohla dostat injekci v podobě bezúročné půjčky.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz