Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

CIZINCI V BRNĚ: Lísají se, pak seknou, hodnotí Čechy portugalský filmař

  0:11aktualizováno  0:11
Když přijel António Pedro Nobre před deseti lety do Česka točit s kolegy reklamu, padli si do oka s dívkou z Vyškova. Po čase se kvůli ní přestěhoval z Portugalska na Moravu. Fandí pražským Bohemians a miluje chleba s tvarůžky.

Dokumentarista António Pedro Nobre | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Tématu cizinci v Česku se sám dlouhodobě věnuje - točí o nich dokumenty. Objektem jeho zájmu se napoprvé stali přistěhovalci v Ostravě, kde tři roky bydlel.

„Šlo mi na nervy, že se všude jen chválí, dobré pivo a jiné superlativy. U nás doma rád od cizinců slyším, co děláme špatně, co nefunguje, v čem bychom si mohli vzít příklad jinde. Dokumenty o cizincích jsou buď extrémně pozitivní, nebo negativní. Chtěl jsem být zdravě kritický,“ vysvětluje devětatřicetiletý tvůrce.

Češi a Portugalci jsou si podle něj podobní. „Nejsme zásadně jiní. Portugalci jsou jako psi, štěkají, ale nekousnou. Češi spíš jako kočky - lísají se a pak seknou. Portugalci ze všeho dělají drama, pouští hrůzu už ze začátku. Češi temperament dlouho drží, než vypění,“ hodnotí národní povahy s použitím příměru ke zvířecí říši.

Dokumentarista António Pedro Nobre

Vřelý vztah k fauně nezapře. „Ne, prosím, nezabíjet,“ vyhrkne, když se blížím prstem k mravenci lezoucímu po stole. Váží si české vstřícnosti k vegetariánům, k nimž se řadí. Oběd bez masa pro Portugalce neexistuje.

U krajanů má rád spontánnost. „Začnou se s vámi jen tak bavit, jako kdybyste se znali už deset let. Při cestě autobusem, v kuřárně na letišti, to se tady moc nestává,“ lituje.

Čechy popisuje jako přátelské a otevřené. Mezi cizinci prý ale dělají rozdíly podle toho, odkud přicházejí.

„Některé národy otevřenost místních tolik nepociťují. V ostravské hospodě jsem se normálně bavil s neonacistou, měl tetování SS a chlubil se dědou ve wehrmachtu. Se mnou byl v pohodě, protože jsem bílý a mluvím Česky. Za dva týdny pak zbil kamaráda z Tibetu, který tady učí filozofii, platí daně, vychovává děti, zkrátka se integruje. Jen proto, že vypadá jinak,“ podivuje se.

„Na cestách se mi po Brně stýská“

V Česku se ocitl, jak sám říká, vlastně náhodou. „Pracoval jsem jako asistent režiséra a do Prahy jsme přijeli točit reklamu. Kolega chtěl vzít na rande modelku, ale souhlasila jen pod podmínkou, že vezme nejlepší kamarádku, tak jsme vyrazili ve čtyřech. Oni nakonec nic a my jsme spolu dodneška,“ líčí perfektní češtinou osudové setkání.

António Pedro Nobre

  • Pochází z portugalského hlavního města Lisabon.
  • Při jedné z pracovních cest v Česku potkal svou nynější přítelkyni, s níž jsou spolu už zhruba deset let, v Brně spolu koupili byt.
  • Domluví se sedmi jazyky.
  • Točí reklamy v Česku i zahraničí, má své vlastní projekty, pracuje externě jako střihač pro ostravské studio České televize.

Nejdřív za přítelkyní dojížděl. Pak dostal v Česku grant jako scénárista, a tak se přestěhoval. Dokumenty natáčí pro zábavu, živí ho tvorba reklamy a práce pro televizi. Nejlepší zakázky však doteď dostává ze zahraničí, domluví se totiž sedmi jazyky.

„Můj nejlepší kšeft bylo natáčení profilu francouzského choreografa Philippa Talarda, který v Národním divadle Ostrava nacvičil představení s desítkou vězňů. Mezi herci a tanečníky je díky oblečení nešlo poznat. Bylo tam víc policistů než lidí, bavila mě ta atmosféra,“ líčí Nobre, který točí třeba i videa pro festival Colours of Ostrava.

Ostravané jsou k cizincům tolerantnější než Brňané, vypozoroval. Ze severu se přesunul do Brna před dvěma lety. „Je tam imigrační mentalita, podobně jsem to cítil v New Yorku, všichni jsme odjinud, tak cizince vítáme,“ rozvíjí teorii. Přesto v Brně žije radši a postrádá ho na svých výpravách. „Mnohem víc mě baví tady žít. Je to krásné město plné vzdělaných lidí, má velké kouzlo. Ostrava je chudinka,“ líčí své pocity.

A ve chvalozpěvu pokračuje: „Neznám lepší hospodu než U Zlaté konve, kde v pátek hraje bendžo a harmonika, všichni jsou opilí, číšník už ví, že chci svůj chléb s tvarůžky, svého Draka a nivové koule, ani se už neptá. Naopak se diví, když chci něco jiného,“ směje se.

Portugalci prý svoji zemi označují jako zadek Evropy. „V Česku se mi líbí, jak je celé protkané železniční sítí. Navíc odtud mám blízko do všech koutů kontinentu. Hodně cestuji, za prací i soukromě, třeba domů do Lisabonu se vracím i dvakrát do měsíce, stále tam mám kšefty,“ popisuje.

Prohnilé lumpy viděl patnáctkrát. Kvůli češtině

Oceňuje, že Češi reagují na politiku. „Že problémová politická strana propadne ve volbách, jako posledně ODS. U nás to tak nefunguje, stále hlasujeme pro dvě strany potížistů, bývalý premiér je ve vězení a jeho strana asi vyhraje příští volby. Čtyřicet let balancujeme mezi dvěma nekompetentními stranami. Víc než půlka lidí ani volit nechodí,“ srovnává.

Díky daru pro učení jazyků a filmům s českým dabingem chytal češtinu už po pár týdnech. „Sledoval jsem filmy, které jsem dobře znal - třeba Špinaví, prohnilí lumpové a další. Viděl jsem je třeba desetkrát, patnáctkrát, sice jsem si pak připadal jako autista, ale hodně mi to pomohlo,“ přibližuje svou studijní strategii.

Cizinci v Brně

iDNES.cz přináší sérii příběhů cizinců, kteří se rozhodli usadit a trvale žít v Brně. Přibližuje názory, zkušenosti a pohled zpovídaného na život v jihomoravské metropoli a obecně v Česku. Popisuje počáteční těžkosti každého z nich i to, jak přivykali odlišné kultuře a zvykům.

  1. Zimě už lékař z Nigérie přivykl, s nedůvěrou se potýká
  2. Češi pracují bez hrdosti a chladně, míní učitel z Tokia
  3. Máte nejlepší MHD, chválí Srbka. Děsí ji ale zkoušky sirén
  4. Češi jsou drbny, hodnotí Mexičan. Chtěl sem už od Nagana

Zná to i mimo Moravu, hodně času strávil v hlavním městě. „Fandím Bohemians a miluju rodilé Pražáky, jsou skvělí. V Brně mi vadí, že lidé nejsou zvyklí uhýbat na eskalátorech, často totiž pospíchám a běžím,“ vypráví s úsměvem.

„Česko má ve srovnání s ostatními málo problémů“

Češi jsou podle něj v nynějším situaci kolem uprchlíků paranoidní. „Někteří cizinci přijdou proto, že chtějí pracovat, začít nový život a můžeme od nich taky získat. Nejen kulturně, mnozí z nich třeba Čechy i následně zaměstnají. Ve vietnamských obchodech Češi nezřídka pracují,“ připomíná.

Mnozí zdejší lidé se podle něj schovávají za patriotismus, který hraničí až s extremismem. „V Česku je opravdu málo islámu a už se proti němu demonstruje. Co kdyby tu byla situace jako v Berlíně nebo ve Vídni? Pak chytnou pár desítek ilegálních imigrantů, z nichž většina tady ani nechce zůstat, a zase se demonstruje. Nechápu tu paranoiu. Je jich tu pár a takové drama. Tato země má velmi málo problémů ve srovnání s ostatními,“ dodává.

Aktuální problémy jsou dle jeho mínění způsobeny intolerancí a ignorancí.

„Fotbal je sportovní událost, ale někteří lidé z ní udělají válku. Češi musí pochopit, že stejné je to s extremisty a islámem. Islámský stát okupuje oblasti s ropou, s plynem a profituje z toho. Na útoky používá chuligány, kriminálníky, gangstery. To není o islámu, tito lidé už byli kriminálníci předtím, třeba jako v případě útoku na Charlie Hebdo,“ odmítá náboženské předsudky.

Sám si představuje nerad, že se někde natrvalo usadí. „Nelíbí se mi představa zakořenění, toho, že je někde má poslední zastávka. Tady snad bude, ale mám rád pocit, že třeba ještě budu žít deset let v Nepálu, když na to budu mít chuť. Rád si nechávám otevřené dveře. Máme tu byt, ale to není překážka. Ten se dá pronajmout a děti vzít s sebou do batohu,“ představuje si.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Ano, s ODS. Rivalové a zároveň favorité pražských voleb zvažují spolupráci

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Proti sobě šli už předtím, než vůbec začala kampaň do letošních komunálních voleb. „Zpovykaní Pražáci volí ODS,“...

Monsport podá trestní oznámení kvůli řečem o rozkrádání majetku H-Systemu

Zástupci bytového družstva Svatopluk jednali s konkurzním správcem společnosti...

Správce konkurzní podstaty po H-Systemu Josef Monsport podá trestní oznámení. Vadí mu řeči o rozkrádání konkurzní...

Ředitelem Bulovky bude Jan Kvaček, dosud působil ve zdravotní pojišťovně

Pražská Nemocnice na Bulovce (ilustrační snímek)

Pražskou Nemocnici Na Bulovce povede od 3. září Jan Kvaček, který dosud působil v Oborové zdravotní pojišťovně. V pátek...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz