Švédové odvedli Číňany dobývající se do hostelu. Brutalita! reagoval Peking

  13:47aktualizováno  13:47
Incident, který vypadal jako banální neshoda mezi čínskými turisty a stockholmským hostelem, přerostla v diplomatickou roztržku mezi Čínou a Švédskem. Peking kritizuje postup švédské policie, která z budovy násilím vyvedla trojici Číňanů domáhajících se ubytování. Čína nyní viní Švédsko z porušení lidských práv a požaduje omluvu.

Podle Číny turisté počátkem září čelili „brutálnímu zásahu” švédské policie. Tříčlenná rodina Zengových - rodiče se synem, dorazila na místo svého ubytování ve Stockholmu den předtím, než měla domluvenou rezervaci. Poté co rodina odmítla po výzvě personálu místo opustit, musela ji policie vysloveně vynést ze dveří.

Na záběrech, které obletěly sociální sítě, jsou vidět strážníci vyvádějící zmítající se čínské turisty. „Zabíjejí nás,” křičí mladík během zásahu. Další video zachycuje rodinu při hysterickém pláči na chodníku. „Zachraňte mě,“ vzlyká matka. 

15.září 2018 v 04:03, příspěvek archivován: 17.září 2018 v 11:21

Chinese Embassy in #Sweden on Friday issued safety alert after more Chinese tourists have been victims of theft and robbery, and victims were treated poorly by Swedish police https://t.co/ibVFGGTAuk

Ačkoli by se tato scéna mohla jevit jako banální incident, Čína ho vzala smrtelně vážně. Čínské velvyslanectví ve Švédsku v sobotu uvedlo, že čínské ministerstvo zahraničních věcí se oficiálně obrátilo na švédskou vládu a zdůraznilo, že „policie svým chováním vážně ohrozila život čínských občanů a porušila jejich základní lidská práva”.

„Vyzýváme Švédsko, aby bralo vážně naše znepokojení a přijalo konkrétní kroky k zajištění bezpečnosti, práv a zájmů čínských turistů,“ řekl novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang. Zmíněná rodina byla podle něj „brutálně napadena švédskou policií“.

Hlavní žalobce ve Stockholmu Mats Ericsson uvedl, že vyšetřování incidentu bylo uzavřeno už 7. září, neboť bylo shledáno, že se policie nijak neprovinila. „Jde o běžný zákrok v případě výtržnického chování. Policie má právo přemístit osobu z jednoho místa na jiné,“ dodal.

Zprávu si vyhledalo 130 milionů Číňanů

Zpráva v Číně vyvolala enormní zájem na internetu, kde si výrok „švédská policie zacházela špatně s čínskými turisty” vyhledalo více než 130 milionů lidí. Dalších 85 tisíc čtenářů mělo potřebu ho okomentovat na čínském blogovém portálu Weibo. Ne všichni se ale podle listu The Guardian turistů zastávají. Incident vyvolal diskusi o tom, jak se čínští turisté chovají doma i v zahraničí.

„Stydím se. Tito lidé ničí mezinárodní obraz Číny,” píše například jeden z uživatelů Weiba. „Dalajláma navštívil Švédsko a ministerstvo zahraniční tuto událost využívá jako záminku, aby mohlo vyvolat rozruch. Je to trapnější, než samotný herecký výstup rodiny,” přidal svůj názor další diskutující.

Čínský turista Zeng deníku Global Times uvedl, že poprosil personál hostelu o to, aby jeho rodiče mohli na místě počkat do doby, než bude jejich pokoj připravený. Obsluha podle něj žádost odmítla a zavolala policii. „Zhroutil jsem se a úplně jsem ztratil kontrolu,” vysvětluje Zeng své chování. „Nepřemýšlel jsem, jestli je to vhodné nebo ne. Chtěl jsem získat pomoc od kolemjdoucích,” doplňuje.

Manažer hostelu má ale na celou událost opačný názor. Podle něj rodina dorazila den předem a odmítala odejít. Personál policii zavolal až poté, co se turisté začali domáhat ubytování a zaměstnance slovně napadali. „Snažili jsme se pro naše hosty udělat vše, ale nemůžeme připustit, aby vyhrožovali zaměstnancům a obtěžovali tím další hosty,” upozornil.

Incident nastal v době, kdy jsou vztahy mezi Čínou a Švédskem opět napjaté. Stockholm totiž minulý týden hostil tibetského duchovního vůdce dalajlámu, kterého Peking označuje za podněcovatele separatistických tendencí v Tibetu. Sama Čína zadržuje hongkongského nakladatele Gui Minhaie, který má švédské občanství.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Babišovi mladšímu hrozí za pobyt na Krymu zákaz vstupu na Ukrajinu

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Andreji Babišovi mladšímu hrozí za pobyt na Krymu zákaz vstupu na Ukrajinu a rovněž pokuta za nezákonné překročení...

Babiš má plán pro 150 sirotků v Sýrii, představil ho Junckerovi

Český premiér Andrej Babiš hovoří 16. listopadu 2018 v Bruselu s novináři po...

Premiér Andrej Babiš nastínil šéfovi Evropské komise Jeanu-Claudovi Junckerovi projekt na pomoc sirotkům v Sýrii –...

Žena, která dva roky schovávala dceru v kufru auta, dostala pětiletý trest

Rosa Marie Da Cruzova schovávala svou dceru Sérénu od narození dva roky v kufru...

Soud ve Francii vynesl pětiletý trest nad Rosou Marií Da Cruzovou, která schovávala svou dceru Sérénu od narození dva...

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na iDNES.cz