Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

NKÚ: Miliardu na sport dostali žadatelé, kteří ani neměli sportoviště

  7:24aktualizováno  9:26
Ministerstvo školství rozdělilo miliardu korun v dotacích na sport žadatelům, kteří k tomu nesplňovali podmínky. Nejvyšší kontrolní úřad prověřil přidělování peněz v letech 2011 až 2013. Současný šéf úřadu Marcel Chládek tvrdí, že systém dotací razantně předělal.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Ministerstvo školství v letech 2011-2013 poskytlo na sport přes tři miliardy korun. „Velkou část peněz přitom poslalo příjemcům na základě neúplných, chybných, pozdě doručených nebo zcela chybějících žádostí o dotace,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Resort například podle ní poskytl dotace za víc než 1,2 miliardy korun, aniž by byl schopen doložit, kdy přesně si o ně jejich příjemci zažádali. „Miliarda korun putovala k žadatelům, kteří nesplňovali podmínky pro přidělení podpory - například z jejich žádostí o dotace nebylo možné vyčíst, jestli vůbec vlastní nebo si pronajímají sportoviště. Takový přístup ministerstva vytvářel mezi žadateli nerovné podmínky, stejně jako netransparentní prostředí při rozhodování o dotacích,“ doplnila mluvčí Málková.

Škola doma

Domácí vzdělávání může být podle ministra školství Marcela Chládka nebezpečné. Podle svých slov se bojí „extrémních světonázorů.“

Ministr školství Marcel Chládek (9. 1. 2015).

„My jsme to razantně překopali v roce 2014. Zpráva NKÚ jen potvrdila to, co jsem říkal, že to bylo netransparentní,“ řekl Radiožurnálu v reakci na zjištění kontrolorů ministr školství Marcel Chládek.

V kontrolovaných letech stáli v čele resortu tři ministři. Do března 2012 Josef Dobeš (VV), kterého vystřídal v té době nestraník Petr Fiala a toho v červenci 2013 nahradil opět nestraník Dalibor Štys.

„Chyby jsou prakticky v celém kontrolovaném období, tedy za ministrů Dobeše, Fialy a Štyse, kdy po celou dobu působil jako náměstek pro sport pan Kocourek,“ doplnil ministr.

Kontroloři prověřili 122 žádostí o dotace od 19 různých příjemců, kteří celkově získali 1,9 miliardy korun. Ministerstvo prostřednictvím tří neinvestičních programů mělo podporovat sportovní činnost dětí, mládeže či zdravotně postižených, provozování sportovních zařízení, organizovaní sportovních akcí nebo projekty nestátních neziskových sportovních organizací.

Příjemci dotací využívali peníze na jiné účely, zjistili kontroloři

Od roku 2012 na sport nepřispívala z výnosů sázkových her společnost Sazka. Poslanecká sněmovna proto koncem roku 2011 při schvalování státního rozpočtu rozhodla, že ministerstvo školství dostane na podporu sportu o 800 milionů korun víc, než se plánovalo, připomněla mluvčí kontrolorů.

„Toto rozhodnutí padlo už po termínu, do kterého ministerstvo školství přijímalo žádosti o dotace na rok 2012. Resort už další kolo přijímání žádostí neotevřel a 800 milionů korun rozdělil dle vlastního uvážení,“ doplnila Málková. „Tento program jsme v roce 2014 pro netransparentnost zrušili v roce 2014,“ uvedl ministr Chládek.

Kontroloři zjistili, že 12 z 19 kontrolovaných příjemců získalo větší dotaci, než o jakou si původně požádali. Celkem si zažádali o 215 milionů korun a nakonec získali téměř 547 milionů korun. „NKÚ takové rozhodování o dotacích považuje za netransparentní,“ sdělila mluvčí.

Jak se utrácejí dotace

Náměstek utrácel dotace i za lyžovačku, propuštěn byl kontrolor, který na to upozornil

(Ilustrační snímek)

Podle NKÚ 11 příjemců dotací využilo peníze na jiné účely, než na jaké prostředky získali. Ministerstvo podle kontrolorů například schválilo dotaci 4,5 milionu korun občanskému sdružení European Medicine Association, které vůbec neprovozovalo sportovní činnost. Podle NKÚ existuje podezření, že sdružení celou dotaci zneužilo. U většiny dodavatelů navíc kontroloři odhalili personální a majetkové vazby na členy tohoto sdružení.

Chybovali i další příjemci dotací. Například Autoklub České republiky použil zhruba 400 tisíc korun na provoz a údržbu autokempu místo na podporu sportu. Český volejbalový svaz podle zprávy kontrolorů z dotace zaplatil 800 tisíc za nájem tělovýchovných zařízení ve vlastnictví Sportovního klubu Hala Lužiny. Dlouhodobě si je ale mohl pronajmou jen od obce, města nebo státní instituce. Fotbalová asociace ČR z peněz určených na všeobecnou sportovní činnost neoprávněně nakoupila vycházkové soupravy, sportovní oblečení a obuv pro A tým za téměř 280 tisíc. Česká obec sokolská pak použila dotaci přes 528 tisíc na práce v objektu, který podle kontrolorů nelze považovat za objekt sloužící ke sportování - restaurace, divadlo a hotel.

NKÚ zjistil u kontrolovaných subjektů porušení rozpočtové kázně v celkové výši 15 milionů korun, které oznámil příslušným finančním úřadům.

Podle NKÚ ministerstvo v kontrolovaném období selhávalo jako hlavní garant oblasti podpory sportu. V kontrolovaných programech nestanovilo žádné měřitelné cíle. Fakticky tak jen přerozdělovalo státní prostředky, aniž by mohlo vyhodnotit, jaký výsledný efekt dotace přinášejí. Resort navíc neměl přehled o celkové výši peněžní podpory na sport, kterou kromě něj zajišťují například i další ministerstva.

Chládek bude více kontrolovat

Ministerstvo školství (MŠMT) se v oblasti sportu podle Chládka v minulosti zbavilo jak role koordinátora, tak kontrolora. „Zpráva uvádí, že v letech 2011 - 2013 proběhly jen dvě kontroly. Za mého působení v roce 2014 proběhlo kontrol 12 a v tomto roce jich je naplánováno 25,“ doplnil Chládek s tím, že resort chce i nadále kontrolní činnost zintenzivňovat.

V roce 2014 ministerstvo přijalo řadu opatření, která by měla eliminovat rizika, na něž zpráva NKÚ upozorňuje. Program, ve kterém je podle této zprávy nejvíce chyb, byl zrušen loni v létě, tedy dávno před zprávou NKÚ.

Na ministerstvu byl schválen nový systém rozdělování finančních prostředků. Vzniklo sedm programů a také Národní rada pro sport, ve které jsou jak zástupci všech svazů, tak politiků napříč spektrem. „Všechna tato opatření, včetně posílení kontrolních mechanismů, povedou k tomu, že systém bude přehlednější, adresnější a transparentnější,“ slíbil v tiskové zprávě ministr.

Ministerstvo školství v současné době připravuje v oblasti sportu tři zásadní materiály – analýzu financování sportu, novou koncepci sportu, která nahradí koncepci z roku 2011, a schválení zákona o podpoře sportu, jehož součástí by měla být i jasná a adresná odpovědnost za nakládání s finančními prostředky v této oblasti.

„Byť jsme celou řadu problémů odstranili, přesto závěry NKÚ promítneme i do metodiky MŠMT pro rozdělování dotací pro oblast sportu,“ uzavřel Chládek.

Fiala: Zvažovali jsme i samostatný rozpočet pro sport

Předseda ODS Petr Fiala, který byl ministrem školství od května 2012 do července 2013, možné pochybení při rozdělování peněz odmítá.

„Bylo to zejména v důsledku krachu Sazky, kdy došlo k závažným změnám ve financování sportu. Ty se řešily tak, že Poslanecká sněmovna opakovaně chybějící prostředky (zhruba 800 milionů korun) vždy dodatečně navýšila v rozpočtu ministerstva školství. Za mého působení byly všechny schválené finanční prostředky pro sport vždy rozdělovány v souladu s pravidly a schválenými postupy MŠMT,“ uvedl pro iDNES.cz Fiala.

„Financování sportu dlouhodobě vyžaduje zásadnější reformu. Proto jsme také na MŠMT připravovali jednak zákon o podpoře sportu, ale zvažovali jsme i vytvoření samostatné rozpočtové kapitoly pro oblast sportu, která by, vzhledem ke specifiku sportovních činností a jejich financování, byla oddělena od hlavního rozpočtu MŠMT,“ sdělil ke zprávě NKÚ bývalý ministr školství Petr Fiala, který stál v čele resortu do května 2012 do července 2013 .

Upozornil na postřeh kontrolorů, že v letech 2011-2013 nebyla známa celková výše peněžní podpory sportu ze státního rozpočtu a ministerstvo nemělo k dispozici základní údaje pro hodnocení financování celé oblasti podpory sportu a nemohlo plnohodnotně plnit funkci koordinátora uskutečňování vládou schválené koncepce státní podpory sportu v České republice a plnilo tuto roli pouze formálně.

Jeho předchůdce Josef Dobeš míní, že je potřeba prošetřit pochybení konkrétních úředníků. „Já jsem skončil v březnu 2012, takže za mnou jde rok 2011. Pokud došlo k nějakým pochybením úředníků přes sport, tak je potřeba se na ty věci podívat. Jestli chyběly nějaké dokumenty a přesto se vydala dotace, tak to není v pořádku,“ sdělil iDNES.cz exministr Josef Dobeš.

„Samozřejmě musí být splněny nějaké požadavky a za to ručí konkrétní úředník, jestliže úředník přikryl to, že nebyl dodán nějaký dokument a dotace pak byla vydána, tak je to špatně a ten úředník za to musí být potrestán,“ dodal a připomněl, že po jeho odchodu panovalo v dubnu 2012 na ministerstvu školství bezvládí. 

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Nová čtvrť na Smíchově po výhradách lidí zeštíhlí, přibude zeleň

První dva domovní bloky a široký bulvár mezi nimi má být základem nové čtvrtí...

Pokud se nezdrží administrativní přípravy, měl by koncem roku 2018 začít vznikat obří developerský projekt Smíchov City...

Ženy bez přístřeší mají azyl na okraji Liberce, dostanou lístek na cestu

(ilustrační snímek)

Liberec otevřel nově noclehárnu i pro ženy bez přístřeší. Ty dosud musely za přespáním dojíždět do sousedního Jablonce.

Úsekové měření na D1 zahltilo úřad, na osmdesátce se řidiči řítí i 150

Úsekové měření rychlosti u Velkého Meziříčí bude trvat nejdéle do 19. prosince....

Radnice ve Velkém Meziříčí je zahlcená vyřizováním přestupků řidičů, kteří na dálnici D1 překračují na opravovaném...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.