Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česko v dešti oslavilo dvaašedesát poválečných let

  8:44aktualizováno  15:51
V České republice stejně jako jinde v Evropě proběhly vzpomínkové akce k 62. výročí konce druhé světové války. Právě 8. května 1945 podepsalo fašistické Německo bezpodmínečnou kapitulaci. Zájem lidí o pietní akty ovlivnilo deštivé počasí, u jiných akcí si ale organizátoři účast pochvalovali.

Vojenská přísaha na Pražském hradě - Při příležitosti oslav 62. výročí konce II. světové války složilo přísahu 248 členů výcvikové základny ve Vyškově včetně 22 žen. | foto: Dan MaternaMF DNES

Stovky lidí včetně turistů například přitáhla slavnostní přísaha nových vojáků na Pražském hradě.

Vojenská přísaha na Pražském hradě

Přímo před zraky nejvyššího velitele ozbrojených sil, prezidenta republiky Václava Klause, složilo přísahu 248 členů výcvikové základny ve Vyškově včetně 22 žen.

Vojenská přísaha na Pražském hradě

Tradiční součástí oslav byl také pietní akt u sochy Jana Žižky na pražském Vítkově. Kromě Klause se ho zúčastnil také například premiér Mirek Topolánek, předseda Senátu Přemysl Sobotka, ministryně obrany Vlasta Parkanová nebo první náměstek primátora hl. m. Prahy Rudolf Blažek.

Vojenská přísaha na Pražském hradě

Prezident také jmenoval nové generály. Hodnost generálporučíka získal zástupce náčelníka Generálního štábu František Hrabal. Do hodnosti generálmajora Klaus jmenoval brigádního generála Ivo Zbořila, náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Hodnost brigádního generála získal plukovník Miroslav Bálint, zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany.

Brigádním generálem se stal také Jiří Lang, ředitel Bezpečnostní informační služby.

Lang generálem

Protože ale příslušníci BIS nemají žádné uniformy, dostal Lang pouze jmenovací dekret a bude se muset obejít bez hvězdiček na výložkách.

Do Senátu na výstavu
Tradičně se 8. května otevřela Poslanecká sněmovna a Senát. Návštěvníci si mohli prohlédnout reprezentační sály, jednací místnosti i prostory kuloárů.

V Senátu byly k vidění i dvě výstavy. Premiérově bude pro návštěvníky otevřena senátní výstavní síň, kde úvodní expozici tvoří vybrané protokolární dary, které obdrželi senátoři při návštěvách a na zahraničních cestách.

Ve Velichovkách se střílelo
Z Hořic na Jičínsku do Velichovek na Náchodsku dorazila odpoledne kolona zhruba dvaceti vojenských historických vozidel z období 2. světové války.

Mise Velichovky

V areálu místních lázní poté propukla za přihlížení desítek diváků prudká přestřelka mezi vojáky americké armády a německými obránci města. Již podvanácté si tímto způsobem milovníci vojenské historie připomněli výročí konce války a tehdejší jednání Američanů o kapitulaci německé armády Střed, napsala ČTK.

Národní strana demonstrovala proti Němcům
Stoupenci krajně pravicové Národní strany svolali do Prahy protest proti sudetoněmeckému landsmanšaftu. - více zde

Demonstrace Národní strany

Nad akcií bdí policisté i úředníci pražského magistrátu, kteří jsou prý připraveni ji v případě porušení zákona ukončit.

Naposledy byla rozpuštěna prvomájová demonstrace asi pěti stovek přívrženců krajně pravicového seskupení Národní odpor v Brně. - více zde

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz