Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

17:23
Konference k 15. výročí vstupu Česka do NATO končí.
17:17
"Před patnácti lety vstoupila Česká republika do Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO) a před deseti lety do Evropské unie (EU). Díky těmto spojeneckým svazkům se naše země těší bezprecedentnímu zajištění své bezpečnosti, stability a prosperity. Spolehlivost a funkčnost těchto organizací nejsou samozřejmostí. Záruky kolektivní obrany vyžadují stálé úsilí a investice," konstatují předsedové stran v deklaraci.
17:01
Představitelé parlamentních politických stran se v deklaraci zavazují sestavit tým expertů, který vypracuje návrh "Smlouvy politické reprezentace o zajištění obrany České republiky". "Naším cílem je tento dokument projednat a podepsat do konání summitu NATO v září 2014," uvádí se v dokumentu.
  • Jediným, kdo nepodepsal společnou deklaraci o obraně, byl lídr komunistů...

    Jediným, kdo nepodepsal společnou deklaraci o obraně, byl lídr komunistů Vojtěch Filip. / Autor: Lubomír Světnička natoaktual.cz

16:44
"My, níže podepsaní představitelé parlamentních politických stran, potvrzujeme svou odpovědnost za bezpečnost občanů ČR a deklarujeme své odhodlání postupovat společně v maximální možné míře v prosazování kroků nezbytných pro zajištění obrany země, rozvoj ozbrojených sil a naplnění našich spojeneckých závazků. V souladu s tím se chceme zasadit o rozvoj aktivního dialogu a spolupráce mezi opozicí a vládní koalicí," uvdáí se v textu deklarace.
16:41
Předsedové šesti parlamentních stran podepsali společnou "Deklaraci k zajištění obrany ČR". Jediným, kd nepodepsal, je předseda KSČM Vojtěch Filip.
16:23
Posledním zástupcem parlamentních stran je Tomio Okamura. Obrana podle něj patří k základním úkolům státu. "Do obrany musíme neustále investovat a to nejen peníze, ale i naší práci," uvedl. Nemělo by se však poměřovat jen tím, kolik procent z HDP Česko na obranu vynakládá. "I za hodně peněz lze koupit nekvalitní techniku," připomněl šéf strany Úsvit přímé demokracie podezřelé armádní zakázky.
16:15
Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg se věnuje ve svém příspěvku situaci na Ukrajině. Odmítl srovnávat obsazení Krymu s Kosovem. Jedná se podle něj o různé události s jinými okolnostmi. Dění na Krymu přirovnal k návratu do 19. století.
16:08
Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že Česko "nesmí jen brát, ale musí být partnerem a dávat". Rusko podle něj překresluje poválečnou mapu Evropy. "Pokud nebudeme silní, mohou to zkoušet i jiní," řekl.
16:05
Moderátor politického bloku, bývalý český velvyslanec při NATO Karel Kovanda s nadsázkou v reakci uvádí, že komunistická strana po únorovém převratu "svým způsobem vlastně přispěla ke vzniku NATO".
16:04
Filip odmítl, že by dnes na Hradě připojil svůj podpis k chystané "Deklaraci o zajištění bezpečnosti ČR", kterou před sedmnáctou hodinou podepíší předsedové parlamentních stran. "To, že máme odlišný názor na NATO, neznamená, že chceme hazardovat s bezpečnostní obyvatel České republiky," prohlásil a dodal, že KSČM se ale nezdráhá podílet na práci expertní skupiny, která se bude zabývat obrannou strategií na další roky.
15:51
Předseda KSČM Vojtěch Filip uvádí, že vstup do NATO bylo politické rozhodnutí a tedy pro občany rozhodnutí "o nich bez nich". Lidé se podle něj dívají na 12. březen 1999 s despektem. "Narozdíl od vstupu do EU byl vstup do NATO rozhodnutím poze politické reprezentace," řekl. Filip vyjmenoval staré námitky, které komunisté proti vstupu do NATO mají. Od protiraketové obrany, přes války v bývalé Jugoslávii až po konflikt v Libyi.
15:50
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek připomíná potřebu konvenčních sil a to i v souvislosti s Ukrajinou. "Ani Evropa není prosta klasických konvenčních hrozeb, což vidíme při ruské okupaci Krymu," řekl. Česká armáda se podle jeho slov během uplnyulých let "velmi krátkozrace stala rozpočtovým otloukánkem". "Evropa je bublina, obklopená nestabilními státy," dodal.
15:46
Šéf hnuti ANO Andrej Babiš vzpomněl, že navštívil centrálu NATO už v roce 1976 v rámci výměného studentského pobytu. "Ve škole jsme se v té době učili o imperialisté hrozbě a já se tam dostal," řekl. Česká republika má podle něj skvělou obranu, která by ale mohla být lépe vybavená. Rezort podle něj nepožíval přílišnou důvěru, především kvůli některým zakázkám v minulosti. Členství v NATO je podle Babiše zárukou. "Jsme v prostoru, ve kterém existuje silná záruka bezpečnosti, ačkoliv si to v běžném životě málokdy uvědomujeme," dodal.
15:37
Následuje politický blok konference, během kterého vystoupí předsedové všech sedmi parlamentních stran. Jako první vystoupí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda vlády vyzdvihuje zahraniční mise jako "náš příspěvek světové bezpečnosti a profesionalitu českých vojáků".
15:31
Všichni účastníci konference si minutou ticha připomněli památku dvaceti českých vojáků, kteří doposud padli v zahraničních misích.
  • Lord Robertson hovoří na pražské národní konferenci k výročí 15. let od vstupu...

    Lord Robertson hovoří na pražské národní konferenci k výročí 15. let od vstupu ČR do NATO / Autor: Lubomír Světnička natoaktual.cz

15:27
A Ukrajina je podle Robertsona další překvapení. NATO je proto jako organizace stále nutná jako v minulosti, je třeba provést změny a zajistit nově bezpečnost. Není čas na vyčkávání. "Když nepůjdete na lov, neulovíte žádnou kořist," dodal Robertson. Robertsonovo vystoupení provázel několikrát potlesk a smích. Například hned v úvodu, když vtipkoval o svém skotském původu. "Mafie v New Yorku ti nabídku, které nemůžeš odolat. Mafie v Glasgow nabídku, které nemůžeš rozumět," řekl.
15:24
"Je nezbytné, aby NATO nezmizelo. Máme výzvy a hrozby, které se liší od těch, kterým jsme čelili v minulosti," řekl Robertson. Ale stejně tak jako v minulosti je i nyní svět překvapován novými a novými událostmi. "Překvapila nás Argentina, když zaútočila na Falklandských ostrovech, Saddám Husajn, když vtrhnul do Kuvajtu, pád Berlínské zdi, byli jsme ohromeni rozpadem Sovětského svazu, překvapili nás teoristické útoky na USA i arabské jaro nebo finanční krize, která téměř zničila finančí trhy světa," uvedl Robertson.
15:07
Hovoří bývalý generální tajemník NATO George Robertson. "Bez NATO by dominance Sovětského svazu pokračovala, Miloševič by byl prezidentem Jugoslávie, Taliban by kontroloval Afghánistán, Al-Kájda by se šířila po světě a Kaddáfí vládcem Libye. Zapomínáme na to," prohlásil.
14:57
Podle Stropnického profesionalizace armády přispěla k odloučení armády od společnosti. Ta zapomněla třeba na zachování branné povinnosti.
14:48
"V den výročí vstupu do NATO je to pro ministra obrany docela přijemné," komentoval Martin Stropnický (ANO) dnešní rozhodnutí vlády o prodloužení pronájmu nadzvukových letounů Gripen.
14:43
Zaorálek vyzval, že je potřeba posilovat evropský obranný pilíř transatlantické bezpečnosti. Evropští členové NATO by měli být silní a schopni zasahovat nejen vojensky, ale i humanitárně. "Je pro mě neustále uloženo to trauma z devadesátých let, kdy Evropa nebyla schopna řešit situaci na Balkáně," prohlásil Zaorálek.
14:34
"Byli jsme součástí impéria, založeném na násilím a pak v posledních letech členem společenství, kam jsme byli pozváni. To je ten zásadní rozdíl," řekl Lubomír Zaorálek. Na jedné straně je podle něj NATO organizace vojenská, ale na druhou jde o demokratické společenství. "Dostali jsme možnost mluvit do věcí, o nichž jsme nikdy ani nesnili," dodal.
14:22
Národní konference bude za pár minut pokračovat vystoupeními šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a ministra obrany Martina Stropnického (ANO).