Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Češi přestali kvůli okurkám kupovat zeleninu

  7:05aktualizováno  7:05
Do českých obchodů se sice dostalo "jen" 106 potenciálně nebezpečných okurek ze Španělska, zájem o zeleninu ale v celé zemi klesá. Když už si ji někdo kupuje, ptá se po produktech z Česka. Potravinářská inspekce bude mít výsledky testů dovezených okurek za několik dní.

Školní jídelna v Karlových Varech objednala místo okurek raději hrušky. Ilustrační foto | foto: Yan ReneltMF DNES

Obchodníci už hlásí, že jim kvůli panice klesají zisky: třeba ve Zlíně vyčíslili, že okurek se prodalo oproti minulému týdnu o 20 procent méně.

Velké hypermarkety se snaží strachu zákazníků čelit: vedle přepravek se zeleninou ubezpečují, že nepocházejí ze Španělska, ale z jiných zemí.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) preventivně zvýšila kontrolu dováženého ovoce a zeleniny. "Kontrolujeme vzorky dovezené nejen z rizikových zemí, jako je Španělsko nebo Německo, ale pro jistotu například i z Bulharska, Rumunska nebo Česka," říká mluvčí inspekce Michal Spáčil. 

Okurky omývejte a léčit se sami nezkoušejte

Deset otázek k infekci

Předběžné výsledky však inspektoři získají nejdříve po čtyřech dnech, ty definitivní až po osmi. "Je to bohužel proces, který nelze urychlit," říká Spáčil. Inspektoři tak zatím nevědí, zda byly závadné okurky, které dovezla minulý týden do Česka firma Country Life.

Jednu okurku od Country Life v pátek prodala své zákaznici odbornice na zdravou výživu Eva Plhoňová z Prahy 4. "Koupila jsem čtyři okurky. Jednu nich jsem prodala zákaznici. Říkala, že ji omyla a pak ještě oloupala. Takže by se snad nic nemělo stát. Ale čeká těch deset dnů, kolik je inkubační lhůta," podotkla Plhoňová.

Monika Kopecká, která provozuje biopotraviny v Řevnicích u Prahy, si z infikované šarže koupila dvě okurky. "Byly ale pro osobní potřebu, už jsme je snědli a nic se nám nestalo," věří Kopecká.

Školní jídelny se zbavují zeleniny

Strach z kontaminované zeleniny mají také některé školní jídelny. "Vůbec nebudu okurky objednávat. Bojím se o zdraví 480 dětí, které se u nás stravují. Raději ať jsou na jídelníčku hrušky," říká vedoucí jídelny ze ZŠ Šmeralova v Karlových Varech Marie Jelínková.

V Plzni se naopak místnímu dodavateli podařilo obavy zažehnat. "Měla jsem strach, protože vaříme malým dětem," řekla Milena Liprtová, provozní jedné z tamních školek. Nakonec ji přesvědčil fakt, že zelenina pocházela z Polska.

Také v oslovených restauracích nebo nemocnicích jsou v klidu. "Nevidím důvod, proč v tomhle okamžiku omezit sortiment. Máme prověřené dodavatele, nekupujeme suroviny náhodně," říká mluvčí nemocnice v pražském Motole Jaromír Morávek.

Máte pochyby? Ptejte se

Dá se věřit prodejcům, že nabízejí nezávadné zboží? Jeden z dovozců ovoce a zeleniny popisuje prý běžnou praxi velkých řetězců, kdy se na pulty dostane jiné zboží, než které je uvedeno například ve slevovém letáku.

"Pokud přijde nekvalitní zásilka zboží ze země, která je v letáku inzerována, běžně se stává, že se nahradí další z jiné země," popisuje prodejce.

Pokud má zákazník pochybnosti, může se obrátit přímo na prodejce, který musí mít ke zboží doklady. Nebo přímo na potravinářskou inspekci.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Najdete na iDNES.cz