Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bývalé členy SS dostihla minulost, za masakr v roce 1944 dostali doživotí

  • 52
Devět bývalých esesáků dostalo od Vojenského soudu v Římě doživotí za masakr 350 italských civilistů v Toskánsku v roce 1944. Odsouzení Němci jsou ve věku od 84 do 90 let. "I když od té doby uběhlo 65 let, nesmíme zapomenout na to, že se to stalo," prohlásil italský státní zástupce Martini.

Zástupce Toskánska Claudio Martini řekl, že rozsudek konečně zjednal spravedlnost pro oběti nacistické krutosti.

Původně bylo ve skupině obžalovaných jedenáct lidí. Jeden z nich při procesu zemřel, jeden byl viny zproštěn. Zbylým devíti byla dokázána účast na zavraždění tři sta padesáti italských občanů, mezi nimiž byly i ženy, staré osoby a děti. Informovala o tom dnes italská tisková agentura ANSA.

Soud také zkoumal vinu Německa a odsoudil je k vyplacení 1,25 milionu eur (téměř 33 milionů korun) rodinám obětí. U italských soudů to není poprvé, co bylo Německo odsouzeno k vyplacení náhrad pro italské oběti.

Německá vláda však takové požadavky odmítá a odvolává se na odškodnění, které už Německo údajně poskytlo v rámci mezinárodních dohod s Itálií.

Začal poslední lov na nacisty

Ještě než zemřou. Podezřelých je přes pět set

Podle rozsudku bylo ve dnech od 19. do 27. srpna roku 1944 ve vesnicích Bardine di San Terezo, Tendola a Valla zabito 350 neozbrojených civilistů.

Mezi mrtvými bylo padesát tři mužů, jejichž mrtvoly pak byly vystaveny s tabulkou a nápisem: "Takto skončí ti, kdo pomáhají partyzánům".

Případ se začal vyšetřovat po roce 1994, kdy byly nalezeny vojenské průkazy 695 německých vojáků hledaných za zločiny spáchané při ústupu německých jednotek z Toskánska a kraje Emilia Romagna v roce 1944.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video