Chvěly se mi ruce, přiznává lékařka, která řešila podezření na ebolu

  17:44aktualizováno  18:31
Strach z nákazy jsem neměla, ale trému ano. Tak mluví lékařka Nemocnice Na Bulovce o odběru krve pacientovi, u nějž existovalo podezření na ebolu. iDNES.cz oslovil dvě lékařky, které přišly s mužem do kontaktu ještě v době, než testy vyloučily, že je nakažen smrtící krvácivou horečkou. V pátek lékaři potvrdili, že muž onemocněl malárií.
Infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce. Ilustrační foto

Infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce. Ilustrační foto | foto: ČTK

Šestapadesátiletý muž do Nemocnice Na Homolce ve čtvrtek přijel autem. Poté se přihlásil na oddělení akutního interního příjmu. Sám si prý neuvědomoval, že by mohl být nakažen ebolou.

„Napadlo to až lékaře. Dospěli k tomu spolu s naším oddělením hygieny,“ řekla pro iDNES.cz hygienička Jarmila Vavřinová, která byla v té chvíli v Nemocnici Na Homolce ve službě.

Pacient má malárii

V pátek Nemocnice Na Bulovce obdržela výsledky dalších testů. Ukázaly, že pacient má malárii,“ řekl iDNES.cz její mluvčí Martin Šalek.

Podle informací iDNES.cz tuto nemoc českých obchodník v minulosti už několikrát prodělal.

Od chvíle, kdy testy krvácivou horečku vyloučily, pacient leží na běžném pokoji infekčního oddělení.

Šestapadesátiletý český obchodník pobýval v Libérii od 6. do 18. září. Mimo jiné i v liberijském hlavním městě Monrovii. Podle mluvčího nemocnice Martina Šalka se snažil vyhýbat kontaktu s obyvateli západoafrické země, zároveň ale cestoval vozy, které řídili místní.

Na Bulovku jej přivezla speciální sanitka, poté přešel vyklizenou chodbou do bioboxu, v jehož okolí už v tu dobu neležel žádný jiný pacient.

Po příjezdu se choval velmi pragmaticky, nebyla tam žádná hysterie, ani nadbytečná emoce. Naopak s námi spolupracoval a noc prospal,“ popsal Šalek.

Pacient měl podle informací iDNES.cz v době příjezdu 38,2 stupně teploty, v minulých dnech se mu šplhala nad 39 stupňů. Lékařka mu odebrala krev a zavedla mu do žíly kanylu. Tou mu zdravotní sestra podala antibiotika a antimalarika.

Podle Vavřinové to byl pro nemocniční personál velký šok. „Na tu situaci jsme se sice důkladně připravovali, ale nepočítali jsme, že to přijde tak brzy. Byl to pocit obrovské zodpovědnosti, že právě my rozhodujeme o opatřeních a průběhu péče o pacienta, který může být nakažen ebolou nebo jiným infekčním tropickým onemocněním,“ popsala lékařka první momenty kontaktu s pacientem. 

„Pacienta jsme izolovali v čekárně a začali jsme používat osobní ochranné pracovní prostředky. Zjistili jsme kontakty na lidi, se kterými byl v kontaktu. Jak lékaře, tak spolupacienty,“ doplnila hygienička a podotkla, že do styku s pacientem přišlo jen několik zdravotníků. „Báli jsme se všichni. Je to vážná situace a podle toho jsme se chovali,“ dodala.

Spolu s hygienickou stanicí a hygienickým odborem poté lékaři řešili, jak s pacientem dále naložit. Rozhodli, že jej přemístí do Nemocnice Na Bulovce. Po dvou a půl hodinách v izolaci v čekárně muže odvezla speciální sanitka.

Dvacet pacientů muselo na noc jinam

Na ni už čekali zdravotníci z Nemocnice Na Bulovce, kde existuje 22člený tým, jenž na ebolu trénuje a je proškolený na zacházení s pacienty s vysoce nebezpečnými nákazami. Jeho členkou je i lékařka Jana Kulichová. Ta se spolu s jednou zdravotní sestrou o rizikového pacienta starala do doby, než testy ebolu vyvrátily.

Zpráva o tom, že do nemocnice míří muž s podezřením na ebolu ji zastihla na konci běžné směny. „Vedoucí směny infekčního oddělení mi oznámil, že na Homolce mají podezření. Dohodli jsme se, že zavolám hlavní pražské hygieničce. S ní jsme rozhodly, že je vhodné pacienta izolovat,“ popsala lékařka.

Muž měl bolesti hlavy a teplotu. Příznaky nemoci přišly v kritickém období po příletu z Afriky. Do úvahy připadaly i jiné nemoci, jenže jen klinickým vyšetřením ebolu nešlo potvrdit, ani vyvrátit.

„Spolu se zdravotním personálem, který byl ohromně nápomocný, jsme zkontrolovali a zprovoznili náš biobox, aby tam byla třeba nově napuštěná desinfekce,“ popsala Kulichová.

„Pak už jsem čekala, až mi oznámí, že sanitka je na cestě. Oblékla jsem se do ochranného obleku, jenž má filtroventilační jednotku, aby se v něm dalo dýchat. To, jak se obléci, má své zákonitosti a bez trénování a pomoci kolegů by se to asi jen tak hned nepodařilo,“ popsala lékařka.

Epidemie eboly

Ostatní personál mezitím stěhoval pacienty z okolí bioboxu. Pryč muselo dvacet lidí. Mimo jiné je převezli na kožní oddělení a další kliniky. Celá příprava zabrala zaměstnancům Bulovky zhruba hodinu.

Strach nebyl, tréma ano

Jana Kulichová strach neměla. „Nákazy jsem se rozhodně nebála, protože jsem byla opravdu řádně chráněna. Na infekční klinice pracuji navíc už roky a od začátku jsem členkou týmu pro vysoce nebezpečné nákazy, takže jsme se už setkali třeba s pandemickou chřipkou nebo podezřením na SARS,“ vzpomíná.

Ruce se jí přesto chvěly. „Byla jsem si vědoma toho, že musím odebrat krev. A že to budu dělat poprvé v ochranném obleku a poprvé s třemi vrstvami silných rukavic. Z toho jsem měla poměrně velkou trému a stresovalo mě to. Obávala jsem se, že to nebude jednoduché, ale nakonec se to podařilo,“ popsala.

Systém je připravený, shodly se lékařky

Jana Kulichová říká, že celá věc byla vlastně v jednom dobrá. „Poprvé jsme si vyzkoušeli, že to, co jsme trénovali na ebolu, funguje. Cesty řešení podobných případů jsou nastavené,“ je přesvědčena lékařka.

„Bylo to pro nás velké ponaučení. Zjistili jsme, že systém máme připravený, ale v určitých detailech ho budeme ještě dolaďovat a třeba si to i lépe trénovat,“ odpovídá Vavřinová na otázku, co lékařům celá situace podezření na vražednou infekci přinesl.

„Je ale fakt, že každý případ je jedinečný, takže na to asi nelze být úplně stoprocentně vždy připraven. Spíš člověk musí být vybaven informacemi a rychle reagovat na situaci,“ domnívá se hygienička.

Podívejte se do prostor Nemocnice Na Bulovce, kde by se léčil pacient s ebolou:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Další z rubriky

D1 u Hrusic byla v noci uzavřena, z přívěsu se vysypala převážená auta

Nehoda na D1 (15.12.2018)

Dálnice D1 byla na 23. kilometru u středočeských Hrusic uzavřena. Obousměrnou uzavírku způsobila nehoda dodávky...

Případů spalniček je v ČR už víc než loni. Někteří rodiče děti neočkují

Ilustrační snímek

Z údajů se Státního zdravotního ústavu vyplývá, že v Česku roste výskyt případů onemocnění spalničkami. Ke 4. prosinci...

Úniky v kauze Kuciak: Člen klanu se policii přihlásil těsně před zatčením

Podle slovenských médií byl údajně zadržen vrah i organizátoři vraždy Jána...

Vyšetřování vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka se dál stahuje kolem vlivných slovenských podnikatelů a ukazuje,...

Najdete na iDNES.cz