Dohoda o brexitu může udržet Brity v celní unii, Mayová má podporu ministrů

  15:14aktualizováno  21:50
Premiérka Theresa Mayová oznámila, že má podporu ministrů své vlády pro „rozvodovou dohodu“, kterou v úterý uzavřeli vyjednavači Bruselu a Londýna. Dohoda podle tisku zahrnuje setrvání Londýna v celní unii. Podle Mayové je "tou nejlepší, jaké bylo možné dosáhnout".

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu večer oznámila, že podporu svých ministrů pro předběžnou dohodu o brexitu. (14. listopadu 2018) | foto: ČTK

Britská vláda o předběžné dohodě o brexitu jednala více než pět hodin.  „Kolektivním rozhodnutím kabinetu bylo, že vláda má podpořit návrh dohody o odchodu (Británie z EU),“ uvedla Mayová před svým sídlem v Downing Street 10. 

Přijetí dohody s Evropskou unií je podle Mayové „v národním zájmu“ a obsah připravené dohody splňuje „slib referenda“ z června 2016, ve kterém si Britové odhlasovali odchod z evropského bloku. „Toto rozhodnutí chrání pracovní místa a unii,“ uvedla dále Mayová s odkazem na unii čtyř zemí Spojeného království: Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska.

V krátkém projevu dala premiérka jasně najevo, že existovaly jen dvě alternativy: „Vybudovat budoucnost pro naši zemi nebo se vrátit na začátek a nesplnit slib referenda.“

Fotogalerie

„Pevně věřím, hlavou i srdcem, že toto rozhodnutí je v nejlepším zájmu celého Spojeného království,“ zakončila proslov ministerská předsedkyně.

Po projevu britské premiérky zveřejnila Evropská komise dojednaný návrh o breitu, text má 585 stran (celý text v angličtině je v tomto pdf dokumentu).

Dojednaný návrh dohody o brexitu je klíčovým krokem na cestě k odchodu Británie z Evropské unie, řekl poté hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se domnívá, že v jednáních o brexitu bylo dosaženo dostatečného pokroku, aby mohly být dokončeny.

Británie prožívá znepokojivé časy, říká lídryně unionistů

Mayová měla ještě ve středu schůzku s Arlene Fosterovou, šéfkou Severoirské unionistické strany (DUP), o jejíž podporu se v parlamentu konzervativní vláda opírá. Před odletem Fosterová televizi Sky News řekla, že Británie prožívá znepokojivé časy a že její strana nemůže přijmout zavedení odlišných pravidel v Severním Irsku od těch ve zbytku Británie. 

Mayová v otázce Irska ustupuje, imigranty z EU připraví o výhody

Britská premiérka Theresa Mayová se vrací do svého sídla v Downing Street 10 v...

Britská premiérka Theresa Mayová se vrací do svého sídla v Downing Street 10 v Londýně. (21. září 2018)

Právě takové vyústění by ovšem podle informací médií o předběžné dohodě přinesla aktuální podoba „pojistky“ pro zachování volného režimu na severoirské hranici. 

Konzervativní poslanci prosazující co nejvýraznější odluku od unijních struktur označují návrh „rozvodové dohody“ za zradu a kapitulaci před EU. „Poprvé za tisíc let nebude moci tohle místo, tenhle parlament, promlouvat do zákonů, které vládnou této zemi,“ řekl exministr zahraničí Boris Johnson.

Místopředseda Evropské výzkumné skupiny (ERG), která sdružuje zastánce důsledného rozchodu Británie s EU, zase prohlásil, že současná podoba brexitu nemá v parlamentu absolutně žádnou šanci na úspěch.

Británie zůstane v celní unii

Informace o dohodě začaly prosakovat do médií. Podle britského tisku bylo dojednáno, že „pojistka“ zabraňující vzniku hranice mezi Irskem a Severním Irskem by ponechala v evropské celní unii celou Británii. Deník Financial Times (FT) píše, že cena, kterou žádá Brusel za tento ústupek, je vysoká.  

VIDEO: Brexit zajistíme, žádné druhé referendum nebude, řekla Mayová (14. listopadu 2018):

Záložní plán pro zachování volného pohybu osob a zboží přes irskou hranici by nabral účinnost po přechodném období a to v případě, že by během něj Británie a EU nenašly lepší řešení dosahující stejného výsledku.

Podoba pojistky byla v poslední fázi vyjednávání hlavní překážkou, protože původní plán EU by vedl k nastolení rozdílných pravidel v Severním Irsku a zbytku Spojeného království.

Reportér televize ITV Robert Peston však s odkazem na své zdroje uvádí, že ani při novém řešení by neplatily pro celou Británii zcela stejné podmínky.  Aktuální podoba severoirské pojistky je podle něj v Bruselu označovaná jako „bazén“, přičemž Severní Irsko by skončilo v hlubokém konci a zbytek Británie v mělkém. 

Britská premiérka Mayová prý padne do Vánoc, labouristé chtějí potopit brexit

Britská premiérka Theresa Mayová na konferenci Konzervativní strany (30. září...

Jak Peston, tak FT tvrdí, že Británie by setrvala v unijní bezcelní zóně, avšak Severní Irsko by navíc nadále podléhalo pravidlům jednotného trhu EU.

Proti rámcové dohodě proto už nyní vystupují zástupci DUP. Strana požaduje, aby i po brexitu bylo Severní Irsko se zbytkem Británie regulačně „sladěné“. „Z toho, co jsme viděli a slyšeli, nemáme dojem, že je to nejlepší možná dohoda,“ řekl ve středu stanici BBC Radio 4 šéf poslaneckého klubu DUP Jeffrey Donaldson.

Dalším potenciálním problémem pro plán Mayové jsou významné požadavky zanesené do návrhu severoirské pojistky výměnou za ponechání Londýna v celní unii. Britská premiérka podle médií ve světle těchto nepříjemných kompromisů bude zdůrazňovat, že opatření je pouze záložním plánem, na jehož uplatnění nemusí nikdy dojít. 

Podle Pestona však „nikdo, možná s výjimkou premiérky, neočekává“, že se během přechodného období do prosince 2020 objeví lepší řešení. „Naopak, většina unijních politiků očekává, že pojistka bude realitou našich obchodních vztahů po mnoho let,“ napsal politický editor ITV.

Podle FT aktuální dohoda neumožňuje Londýnu jednostranně působení záložního režimu ukončit. Zastánci tvrdšího brexitu v britské vládě a v Konzervativní straně jistě nebudou nadšeni ani z hrozící povinnosti dodržovat po přechodném období pravidla EU o konkurenci, státních dotacích nebo o ochraně životního prostředí. 

FT uvádí, že mnoho členských zemí EU bylo překvapeno zahrnutím celní unie do „rozvodové dohody“ s Británií a volalo tak po zárukách, které zajistí po brexitu „rovné hrací pole“. „S tímto na paměti přidal (hlavní unijní vyjednavač Michel) Barnier do návrhu dokumentu možná nejpřísnější omezení uvalená na některou ze zemí mimo jednotný trh,“ napsal FT.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

VIDEO: Brusel protestoval proti migraci, policie nasadila vodní dělo

Policie při demonstraci krajně pravicových skupin proti migračnímu paktu OSN v...

Po nedělní demonstraci krajně pravicových skupin proti migračnímu paktu OSN policie v Bruselu nasadila slzný plyn a...

První světová válka jako včera. Barva vdechla válečným snímkům nový život

Historici kolorovali snímky zachycující okamžiky první světové války, do...

První světová válka ještě nemusí v očích současné mladé generace skončit na úrovni zoufale nudné kapitoly ještě...

Bodnutí od štíra pomáhá proti revmatickým bolestem, tvrdí kubánský senior

Kubánský farmář Pepe Casanas se štírem na těle (5. prosince 2018)

V posledních deseti letech se 78letý Kubánec Pepe Casanas vždy jednou za měsíc snaží ulovit štíra. Má k tomu přitom...

Najdete na iDNES.cz