Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děkovné vzkazy psali cizinci. Billboardy byly zdarma, tvrdí Člověk v tísni

  6:19aktualizováno  6:19
Záhada rozluštěna. Nápisy na billboardech plné nesrozumitelných písmen jsou ručně psané vzkazy díků od cizinců, kterým pomohli čeští dárci. Člověk v tísni zvolil tento způsob kampaně, aby přilákal pozornost. Jinak by si jí prý nikdo nevšiml. Moralizovat údajně organizace nechtěla a reklamní prostor získala zdarma.

Začátkem listopadu nejednoho kolemjdoucího zaskočil pohled na jednoduché billboardy s černým textem na bílém pozadí, které se objevily v Praze, Ostravě i Brně. Co na nich stojí, ale nebylo jednoduché rozluštit. Nápisy totiž byly v několika různých a pro většinu Čechů nesrozumitelných jazycích - například arabštině, perštině, ukrajinštině, či barmštině (o tom, že se v Česku objevily tyto poutače, jsme psali v tomto článku).

Fotogalerie

K jejich autorství se nikdo nehlásil, ale iDNES.cz se nakonec podařilo zjistit, že všechny billboardy sdělují stejnou zprávu „Češi, děkujeme“ a objednala si je nezisková nevládní organizace Člověk v tísni. A teď už je i jasnější, jak přesně a proč vznikly.

Jde totiž o vzkazy holčičky Amal ze Sýrie, učitele Mohammada z Afghánistánu, mladé Ukrajinky Nasti nebo třeba dobrovolníka Thet Mawa z Barmy. Záhadná kampaň jim dala možnost lidem v Česku poděkovat za jejich pomoc.

Žádná provokace, ale ručně psané vzkazy díků

Člověk v tísni se zaměřuje na pomoc lidem, kteří žijí v nouzi či v oblastech zasažených přírodními katastrofami a válečnými konflikty. Organizaci v této snaze pomáhají desetitisíce českých dárců a právě na ně vzkazy psané na billboardech míří. 

„Rozhodli jsme se propojit ty, kteří by se pravděpodobně nikdy nepotkali. Tedy dárce z Česka s lidmi, kterým pomáhají,“ vysvětluje Jan Mrkvička, ředitel Rozvojové a humanitární sekce Člověka v tísni. „Ukazujeme, kdo jsou lidé, kterým pomáháme. Kampaní jsme upozornili na to, že to jsou skutečné lidské bytosti, lidé, kteří se snaží vypořádat s těžkou situací, ve které se ocitly ne vlastní vinou. Nejsou to čísla nebo statistiky,” dodává.

Blog: Češi děkujem

Kromě billboardů jsou od čtvrtečního rána k vidění na stránce www.cesidekujem.cz poděkování ze Sýrie, Afghánistánu, Barmy Ukrajiny, Gruzie, Kambodži a Etiopie. Tedy z několika ze třiceti zemí, kde Češi prostřednictvím Člověka v tísni v současnosti pomáhají. Kromě nahraných vzkazů se tam zájemci mohou seznámit i s příběhy lidí, kteří poděkování poslali. 

Netradiční start kampaně vzbudil okamžitě obrovské ohlasy, často negativní. Stěžovali si především lidé, kteří billboardy považovali za provokaci, nebo dokonce za jakýsi počátek islamizace České republiky.

Největší pozornosti se totiž při sdílení billboardů na sociálních sítích a i v některých médiích dostalo zejména arabštinou psanému nápisu. „Přitom arabské písmo bylo jen jedním z použitých vedle barmštiny a azbuky,“ říká Michala Langerová z agentury Bistro, která s nápadem na kampaň přišla.

„V její druhé fázi teď nabídneme příběhy, jejichž síla je právě v tom, že jsou reálné. Ukazují, že rozvojová a humanitární pomoc má smysl,” dodává Langerová.

Billboardy byly zdarma, na peníze dárců se nesáhlo

Člověk v tísni si kvůli billboardům vysloužil od řady lidí také nařčení, že zachází nehospodárně s prostředky, které vybral od svých dárců, českého státu či Evropské unie.

Člověk v tísni na billboardech děkuje Čechům i v arabštině. Tají za co

To však podle organizace není pravda. Billboardy byly totiž poskytnuty zdarma a všichni partneři pracovali na kampani bez nároku na honorář. Nejnižší nutné náklady šly prý z projektu Media4Development, jehož cílem je šíření informací o rozvojové a humanitární pomoci.

„Na kampaň nebyly použity žádné peníze od soukromých dárců. Ty Člověk v tísni využívá na pomoc lidem, jako jsou ti, kteří psali vzkazy ‚Češi, děkujeme‘,“ uvedli zástupci neziskové organizace. Přiznali ale, že tajemné odhalování nápisů mělo za cíl zejména zaujmout veřejnost i média.

„Pozitivní zprávy o tom, že někdo někde pomáhá, nejsou v dnešním světě zajímavé. Všechno v sobě musí mít nějaký vtip, nějakou hru, nějaký marketing. Náš cíl byl vzbudit dohady, co nápisy znamenají, nechat chvíli nějaké tajemno a doufat, že se více lidí podívá na webové stránky a zamyslí se nad tím, co to znamená pomáhat,“ říká Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni. 

„Nechtěli jsme nastavovat zrcadlo, ale přilákat pozornost“

Řada lidí ale na sociálních sítích operovala s domněnkou, že celá kampaň má být jakousi provokací. Pokusem ukázat na nesnášenlivost Čechů s předpokladem, že budou i na pouhé nápisy reagovat negativně, ač se nakonec ukáže, že šlo o nevinnou věc. K čemuž ostatně v mnoha případech skutečně došlo. 

Pánek ale odmítá, že by kampaň s tímto cílem vznikla. „Snaha nastavovat nějaké zrcadlo, nebo snažit se polemizovat se strachem, který je tady velmi rozšířený, nebo s určitou mírou podrážděnosti části společnosti vůči čemukoliv cizímu, nebylo to, co jsme měli primárně na mysli,“ říká. Přiznává, že vyvěšení nápisů bez překladu bylo do jisté míry provokativní, ale cílem prý bylo, aby si lidé kampaně vůbec všimli. Což se podle něj stalo.

Ještě během pátečního dne začnou postupně všech padesát billboardů doplňovat české překlady. „To hlavní, co chceme, je, aby se lidé podívali na stránky cesidekujem.cz a zjistili, co pro lidi v nouzi znamená podpora České republiky a jejích obyvatel,“ uzavírá.   

Nezisková nevládní organizace Člověk v tísni letos oslavila 25 let od svého vzniku. V zahraničí zlepšuje zejména přístup ke vzdělání, pitné vodě, zdravotní péči, možnostem obživy, ale také rozdává základní humanitární pomoc jako je jídlo. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Auto v Brně srazilo ženu s kočárkem, řidiče pak napadl přihlížející dav

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Dramatické okamžiky se odehrály na konci minulého týdne v Bratislavské ulici v Brně. Nejprve zde auto srazilo ženu s...

V Rusku se zřítilo letadlo se 71 lidmi, příčina katastrofy je stále nejasná

Trosky letadla se našly asi 40 kilometrů od moskevského Domodědova letiště (10....

V Rusku se v neděli zřítilo letadlo Saratovských aerolinií. Letoun An-148 mířil do města Orsk na jihu Ruska, krátce po...Hamáček vede ČSSD, která považuje za zásadní problém obviněného ve vládě

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček, delegáti ho do čela strany zvolili na...

Novým předsedou ČSSD je dosavadní místopředseda Jan Hamáček, který je ochoten jednat o vládě s ANO. Schválit ji musí...

Polák vezl dodávku na malém přívěsu, policii ukázal jen fotku řidičáku

Naložit dodávku na tak malý přívěs chtělo hodně odvahy a drzosti.

I otrlé dálniční policisty nedávno v Ostravě překvapil řidič polského auta, který na malém přívěsu vezl nadměrně velkou...

Babiš prohrál spor o evidenci u StB. Budu se soudit až do smrti, vzkázal

Andrej Babiš

Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl žalobu Andreje Babiše, že je neoprávněně evidován jako agent ve...

Další z rubriky

Hrát si s mobilem nestačí. Polovině škol chybí IT vybavení, varuje expert

(Ilustrační snímek)

Ačkoli budoucnost patří digitalizaci a automatizaci, což bude vyžadovat hlubší technické znalosti, základním školám...

Finanční úřad v Brně zavřel restauraci, její provozovatelka odmítala EET

eet

K uzavření restaurace na Dukelské třídě v Brně v pondělí dopoledne přistoupil Finanční úřad pro Jihomoravský kraj....

Jeřáb sundával druhý most u plzeňského vlakového nádraží

Snášení jižního železničního mostu hlavního vlakového nádraží v Plzni. (19....

Přestavované hlavní nádraží v Plzni dnes přišlo o druhý z ocelových mostů, po kterých vlaky jezdily přes 100 let....

Najdete na iDNES.cz