Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bendl prověří výběr šéfa Drážní inspekce, vyměnil sporného náměstka

  11:12aktualizováno  11:12
Uvedení kontroverzního Pavla Kodyma do čela Drážní inspekce se minimálně odkládá. Ministr Petr Bendl nepospíchá s dosazením muže, který po tragické nehodě u Moravan prohlásil, že "se nic vážného nestalo". Bendl také na ministerstvu vyměnil náměstka pro železniční dopravu.

Petr Bendl se chce nejprve se situací v Drážní inspekci důkladně seznámit.

"Ministr se chce v tomto okamžiku seznámit se situací v Drážní inspekci a zatím nechce dělat žádnou personální změnu," řekl iDNES.cz k otázce na výběr jejího ředitele mluvčí ministerstva dopravy Martin Kupka.

Pavel Kodym vyvolal odpor strojvůdců tím, že nehodu v Moravanech, při které zemřel strojvůdce, ohodnotil slovy "naštěstí se ještě zas tak nic vážného nestalo". Navzdory tomu ho v prosinci do čela Drážní inspekce doporučilo výběrové řízení. - čtěte Šéfem Drážní inspekce se má stát úředník nenáviděný strojvůdci

Ministr Bendl se podle Kupky rozhodne, až bude mít o situaci v Drážní inspekci podrobnější informace. "Zabývat se tím bude - předpokládám - v řádu dnů," dodal Kupka.

Pro Bendla pracuje i zakladatel Drážní inspekce

Na ministerstvu se zřejmě mění přístup k Drážní inspekci, což signalizuje i důležitá personální změna. Namísto Vojtěcha Kocourka se náměstkem pro sekci drážní a veřejné dopravy stal Zdeněk Žák, zakladatel inspekce a předchůdce jejího současného šéfa Romana Šiguta.

Právě Kocourek žádal po tragické nehodě v Moravanech "kárná, případně i personální opatření" vůči vyšetřujícímu inspektorovi Michalu Miklendovi. Drážní inspekce kvůli tomu podala trestní oznámení, chápala to jako nátlak. - více o trestním oznámení na náměstka Kocourka čtěte zde

Inspekce ústy mluvčího Jana Kučery rozhodnutí ministra ocenila. "Vítáme, že ministr má zájem zjistit, jaký je skutečný stav věcí, než něco provede. Za minulého ministra bylo Romanovi Šigutovi prostě jen sděleno, že má odejít," tvrdí Kučera.

Proti výběrovému řízení, které loni v prosinci navrhlo Pavla Kodyma, podala Drážní inspekce žalobu. Ministerstvo ji zatím ohledně Bendlovy nynější iniciativy nekontaktovalo.

DRÁŽNÍ INSPEKCE

Drážní inspekce je státní instituce, která zjišťuje příčiny mimořádných událostí (nehod) a vykonává státní dozor na drahách. Jako vyšetřovací orgán si zakládá na nezávislosti na jakémkoli provozovateli drah a drážní dopravy. Jméno generálního inspektora doporučuje ministr dopravy vládě, která ho definitivně vybírá.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz