Bahrajnská disidentka Zajnáb Chavádžaová na snímku z dubna 2014 krátce poté, co...

Bahrajnská disidentka Zajnáb Chavádžaová na snímku z dubna 2014 krátce poté, co byla propuštěna z vězení. | foto: Profimedia.cz

Za roztržení fotky krále dostala disidentka v Bahrajnu tři roky vězení

  • 148
Za roztržení fotky bahrajnského krále poslal tamní soud členku demokratické opozice do vězení na tři roky. Král Hamad bin Ísá Chalífa patří k sunnitské menšině, která vládne většinově šíitskému Bahrajnu.

Zajnáb Chavádžaovou a její sestra Marjam jsou dcerami vězněného obhájce lidských práv Abdalhádího Chavádži, který si odpykává doživotní trest za účast na protivládních protestech v roce 2011.

Marjam dostala v pondělí u soudu rok vězení za údajné napadení policistky, informovala BBC na svém webu.

Zajnáb Chavádžaová se provinila tím, že údajně roztrhla fotografii hlavy státu, krále Hamada bin Ísá Chalífy. Soud dal Chavádžaové možnost, aby zaplatila pokutu, která by jí umožnila zůstat až do odvolacího řízení na svobodě. To však prý odmítla. Už příští týden se bude před soudem zodpovídat z několika dalších údajných přečinů.

Bahrajnská disidentka Marjam Chavádžaová dostala rok vězení za údajné napadení policistky.

Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) už oznámila, že pokud Chavádžaová skončí ve vězení, bude ji považovat za takzvanou vězeňkyni svědomí. „Roztržení fotografie s hlavou státu by neměl být zločin,“ uvedl zástupce AI pro Blízký východ a severní Afriku. Vyzval také ke stažení všech obvinění.

Chvádžaová, která má bahrajnské a dánské občanství, byla od účasti na protivládních protestech v roce 2011 zatčena a uvězněna už několikrát. Naposledy vězení opustila teprve letos v únoru poté, co si odseděla rok za účast na nelegálním shromáždění a údajnou urážku policie.

Falešná demokracie

Jak světoví autoritáři využívají PR agentury, aby si zlepšili svou image a zdiskreditovali opozici

Zajnáb a Marjam jsou dcerami vězněného obhájce lidských práv Abdalhádího Chavádži, který si odpykává doživotní trest za účast na protivládních protestech v roce 2011. Byl odsouzen s více než deseti dalšími lidmi, z nichž většina jsou šíité. Účastníci protestů se domáhali demokratických reforem. Chavádža držel na protest proti rozsudku 110 dní hladovku a na jeho podporu se konalo mnoho manifestací.

Při násilnostech v Bahrajnu zemřelo v roce 2011 podle oficiálních statistik 30 lidí, opozice hovoří o 50 až 60 mrtvých. Před soud se pak dostaly desítky oponentů monarchie. Panovník na nespokojenost občanů reagoval postupným rozšiřováním pravomocí parlamentu, což ale podle opozice není dostatečné. Král Hamad patří k sunnitské menšině, která vládne většinově šíitskému Bahrajnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video