Oči nad Bagrámem sledují české vojáky během patrol. Armáda chce však víc

  13:00aktualizováno  13:00
Sebevražedný útok na spojeneckou hlídku v Afghánistánu, při které zahynuli tři čeští vojáci, zachytil průzkumný dron. Armáda bezpilotní stroje na rizikových místech využívá prakticky vždy. Chce však víc. Vojáci by v budoucnu měli být vybaveni kamerami na přilbách.

Armáda prakticky okamžitě poté, co k sebevražednému útoku na hlídku českých vojáků v Afghánistánu došlo, začala analyzovat záběry, které nad místem pořídil průzkumný dron. Čeští vojáci ze základny vypouštějí bezpilotní stroje ScanEagle, se kterými už nad oblastí nalétali přes dva tisíce hodin.

Operátoři tak bdí nad vojáky doslova v přímém přenosu. Pokud však byl atentátník ukryt do poslední chvíle někde ve stínu za budovou a pak znenadání vykročil rychle přímo k hlídce a během dvou tří sekund odpálil nálož, jak tomu nasvědčují dosavadní informace, nebylo to nic platné. Ani blesková reakce operátora bezpilotního letounu a jeho varování vojáků by nemohlo tragédii zabránit.

„Bezpilotní prostředky se využívají ve vytipovaných prostorech se zvýšenou možností útoku. Používají se vždy při sesednutí vojáků z vozidel,“ potvrdil Jindřich Plescher z Generálního štábu AČR.

Vyšetřovatelé tak dostali možnost zkoumat zvukové i obrazové materiály přímo z místa útoku. Díky bezpilotním strojům by měli mít velitelé neustále přehled nad tím, co se kolem jednotky děje.

Monitoring z výšky by měl odhalit, když se někdo v okolí hlídkujících vojáků začne chovat divně, například, že místní obyvatelé se začnou vzdalovat od někoho, kdo se mezi nimi náhle objevil. Při nedělní tragické události se však podle zatím dostupných informací objevil pouze jediný člověk a ten okamžitě zaútočil.

Fotogalerie

Podle zástupce náčelníka Generálního štábu a ředitele Společného operačního centra Jiřího Vernera „je běžné, že se práce vojáků natáčí na kamery“.

Armáda chce ale ochranu vojáků zajistit více. Už příští rok rozšíří své schopnosti o další průzkumné bezpilotní stroje ScanEagle.

Další sada těchto strojů by měla vyjít řádově na 200 milionů korun. Po roce 2021 pak chce armáda nově do výzbroje pořídit i taktické bezpilotní stroje schopné nést výzbroj nebo prostředky pro elektronický boj. Do roku 2025 pak chce investovat až miliardu korun. Má už připravenou studii.

A kamer se patrně také dočkají přímo jednotliví vojáci na patrole. Ačkoliv neoficiálně už během hlídek někteří různá záznamová zařízení používají.

„AČR počítá s pořízením záznamových zařízení. Například nově pořizované balistické přilby již mají schopnost instalace takovýchto zařízení,“ konstatoval Plescher. Zda půjde o kamery na přilbách nebo jinde na výzbroji a o jaký typ, zatím velení armády nespecifikovalo s tím, že jde o citlivé informace.

Drony ve službě

Bezpilotní stroj ScanEagle americké výroby byl původně navržen pro civilní účely pro lokalizaci mořských živočichů. Díky nízké hmotnosti okolo 20 kilogramů včetně dostatečného množství paliva, celkové délce 1,37 metru a rozpětí křídel 3,11 metru je schopný se udržet ve vzduchu průměrně 20 hodin.

Tři čeští vojáci zahynuli při hlídce v Afghánistánu po útoku sebevraha

Letoun se pohybuje rychlostí 90 až 110 km/h a za předpokladu ideálních okolních podmínek je schopen vystoupat až do výšky 5 500 metrů a vzdálit se od řídícího centra na více než 100 kilometrů.

Nejdůležitější část letounu tvoří kamera uzpůsobená pro denní i noční provoz a řídící jednotka, díky které je stroj schopen záběry předávat v reálném čase. Pro strategické vojenské účely byl Scan Eagle poprvé použit v roce 2005 v Iráku. Čeští vojáci měli používali od roku 2009 v Afghánistánu pouze malé průzkumné bezpilotní letouny RQ-11 Raven izraelské výroby.

Pak dostali od USA vyspělejší a výkonnější stroje ScanEagle. Zatímco Raven vydrží ve vzduchu maximálně 80 minut a startuje se vyhozením z ruky, bezpilotní ScanEagle startuje ze speciálního katapultu a také přistání se spíše podobá chycení mouchy do pavučiny. Operátor totiž navede v letu stroj ke speciálnímu záchytnému lanu, o který se zastaví a zůstane na něm viset.

Mléčné velryby

Doslova jako oči nad Bagrámem pak slouží také dvě speciální průzkumné „vzducholodě“, které permanentně pozorují prostor kolem základny z výšky. Heliem naplněné balóny takzvaného systému PSS-T (Persistent Surveillance System–Tethered) vypouštěné na laně do potřebné výšky nesou v podvěsu zařízení s vysoce citlivými kamerami včetně termovize a řadou senzorů a jsou schopny sledovat detailně pohyb na velmi velkou vzdálenost.

Vojáci zabití v Afghánistánu jsou ve vlasti, prezident je vyznamená

Americká armáda systém prakticky na všech základnách v Afghánistánu, kde působí, používá už deset let a postupně jej vylepšuje.

Američtí velitelé tyto vzducholodě „milují“, protože zajišťují relativně velmi jednoduše nepřetržitý dohled nad důležitými místy a pomáhají odhalit pohyb teroristů včetně toho, když připravují nálože na cestách. Operátoři jsou díky nim na dálku schopni dokonale propátrat například okolní kopce, které obklopují základnu v Kábulu a odkud ozbrojenci ostřelují základnu raketami.

Pro Taliban i další islamistické skupiny se siluety bílých vnášejících obrů nad městy staly postrachem a obloukem se už jejich dosahu vyhýbají. V tradiční baště Talibanu, jihoafghánské provincii Hílmand, je kvůli tvaru a barvě místní přezdívají „mléčné velryby“.

Důkazem toho, že je tam nemají ozbrojenci v oblibě, mohou být desítky drobných děr po kulkách v plášti balónu, které technici objeví takřka pokaždé, když balóny stahují kvůli údržbě nebo před bouří.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Letectvo kvůli hurikánu přestěhovalo nejmodernější stíhačky z Floridy

Kvůli hurikánu Michael byly letouny F-35 přesunuty z Floridy na základnu...

Americké letectvo kvůli blížícímu se hurikánu Michael evakuovalo i dvě velké letecké základny na Floridě. Nejmodernější...

Protiletadlová jednotka vyráží do Norska na největší cvičení NATO

Strakoničtí vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70

První část českých vojáků protiletadlové jednotky ze Strakonic ve středu vyráží na dlouhou cestu do Norska, kde se...

Výběr obrněnců pro armádu začíná. Vítěze čeká zakázka za 53 miliard

Obrněnec Puma S1 na Dnech NATO v Ostravě

Největší zakázka v novodobé historii české armády se rozjíždí. Puma, Lynx, Ascod nebo CV90? To jsou hlavní favorité ve...Najdete na iDNES.cz