Ministr financí Andrej Babiš navrhne zdanění korunových dluhopisů.

Ministr financí Andrej Babiš navrhne zdanění korunových dluhopisů. | foto: ČTK

Babiš navrhne zdanění výnosů z dluhopisů, ze kterých sám daně neplatil

  • 1173
Ministr financí Andrej Babiš chce navrhnout novelu zákona o daních z příjmu, která by zdanila korunové dluhopisy. Uvedl to v České televizi. Kvůli tomu, že dluhopisy před lety koupil od své firmy Agrofert, a neplatí z příjmů z nich daně, čelí kritice i trestnímu oznámení. Co vydělal na dluhopisech navíc, prý dá na charitu.

Korunové dluhopisy by podle Andreje Babiše měly podléhat dani od začátku příštího roku. „Načtu v pozměňovacím návrhu zákona o daních z příjmu, aby tyhle dluhopisy byly zdaněné od 1. ledna 2018. Kalousek a Sobotka to mohli udělat už dávno, navrhnout zdanění dluhopisů,“ řekl vicepremiér a ministr financí v Otázkách Václava Moravce.

Od roku 2013 Babiš vydělal na dluhopisech 166 milionů

Když moderátor kontroval, že Babiš mohl to samé - tedy zdanění dluhopisů - udělat jako ministr už v roce 2014, opáčil ministr, že „to tehdy nebylo na stole a teď je z toho pseudoaféra“. To, co díky nedanění dluhopisů vydělal navíc, prý dá na charitu.

Babiš zopakoval, že nedaněné korunové dluhopisy v letech 2011 a 2012, dokud to zákonně šlo, v České republice nakupovaly desítky tisíc lidí. „Když dluhopisy Agrofertu skončily u jeho majitele, je to trochu jiná situace, oponoval mu v ČT europoslanec za TOP 09 a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

Ten také uvedl, že by finanční správa měla prověřit, zda v případech, jako bylo vydání dluhopisů Agrofertu se šestiprocentním úrokem, nešlo z pohledu firmy jen o daňovou optimalizaci. Babiš s tím, aby finanční správa tato prověření provedla, souhlasí.

Vicepremiér si na své peníze najal auditory

Pro Právo Babiš uvedl, že si najal dvě auditorské firmy k potvrzení svých slov, že na nákup dluhopisů měl dostatek peněz. To je předmětem sporu od chvíle, kdy server Echo24 uvedl opak. Babiš chce také ukázat výpis z účtu, že za dluhopisy firmě Agrofert, které v té době ovládal, zaplatil. Proč to neudělal dosud, neupřesnil.

„U dvou renomovaných společností si nechám zadat vypracování auditů. Paní, která mi spravuje peníze, dojednává s auditory podrobnosti, předpokládám, že výsledky budou hotové do 3. března. Přinesu také potvrzení z banky, že peníze na dluhopisy odešly z mého soukromého účtu,“ cituje Právo Babiše.

Vicepremiér čelí trestnímu oznámení kvůli tomu, že před více než čtyřmi lety odkoupil dluhopisy své společnosti Agrofert. Využil přitom mezery v zákoně - dluhopisy v hodnotě jedné koruny vydané v roce 2012 nepodléhaly dani. Z nakoupených dluhopisů si Babiš dle serveru Echo24.cz, který na trestní oznámení upozornil, ročně přijde na asi devadesát milionů korun. Z tohoto příjmu neplatí srážkovou patnáctiprocentní daň.

Babiš v tomto jednání, které využila řada dalších firem včetně bank, žádný problém nevidí (o co u korunových dluhopisů jde, jsme podrobněji popsali zde). V době nákupu dluhopisů byl už šéfem ambiciózního hnutí ANO, které se tehdy nacházelo na okraji politické mapy země.

Státní korunové dluhopisy (se srážkovou daní z výnosu zaokrouhlovanou dolů, tedy v tomto případě na nulu) za celkem 20 miliard korun vydal na podzim 2011 ministr financí Miroslav Kalousek. Jeho „návod“ pak následovaly i soukromé firmy, například ČSOB, Tipsport, UniCredit Bank či ČD Cargo. Zákon tento postup technicky umožňoval od roku 1993.

Právě Kalouskem vedené ministerstvo financí pak mezeru v zákoně zacelilo v dubnu 2012. Než vstoupila v platnost, stihl Agrofert vydat dluhopisy, které pak Babiš koupil.

Sobotka: Babiš je na tahu, já to za něj vysvětlit nemohu

Premiér Bohuslav Sobotka pro televizi Prima ještě před Babišovým vystoupením poznamenal, že právě ministr financí je nyní s vysvětlováním „na tahu“.

12.února 2017 v 16:10, příspěvek archivován: 12.února 2017 v 16:29

A.Babiš otočil o 180°, kapituloval a tím fakticky přiznal, že to co udělal s korun.dluhopisy byla neobhajitelná snaha obrat stát na daních.

„Já ani vláda to za něj vysvětlit nemůžeme. Vidím u něj jako zásadní problém určité pokrytectví - jestliže se někdo profiluje jako bojovník za příjmy státního rozpočtu a využije přitom daňový trik, tak se z mého pohledu chová pokrytecky,“ řekl předseda vlády.

Sobotka také řekl, že si neumí představit případnou budoucí vládu, jejímž tmelem po podzimních sněmovních volbách bude jen negativní postoj k hnutí ANO a která bude jinak programově nesourodá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video