Babiš se zaštítil výrokem dalajlámy o uprchlících. Vynechal některá slova

  15:48aktualizováno  16:49
Premiér Andrej Babiš (ANO) popudil řadu lidí, když odmítl pomoci padesáti syrským sirotkům. V neděli proto na svém Facebooku publikoval výrok 14. dalajlámy. V příspěvku mu však vypadla výzva, v níž tibetský duchovní vůdce vyzývá, abychom uprchlíky přijímali. Babiš se hájí tím, že to slyšel ve švédské televizi.

Premiér Andrej Babiš (ANO) | foto: Reuters

„Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života,“ odpověděl Babiš na otázku v sobotním rozhovoru v deníku Právo, jestli přijme padesát nezletilých syrských sirotků.

Plán s přijetím sirotků je plácnutí do vody, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) si rád vyslechne myšlenky europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) ohledně možného přijetí padesáti sirotků z řeckých uprchlických táborů. Záležitost však považuje za plácnutí do vody a snahu Šojdrové se zviditelnit před volbami do Evropského parlamentu.

Šojdrová v pondělí zopakovala, že přijetí sirotků by mohlo ukázat solidaritu Česka při řešení migrační krize. Babiš návrh už o víkendu odmítl. "Dětem máme pomáhat tam, kde se narodily a kde žijí," uvedl. Zdůrazňuje navíc to, že se nejedná o malé děti, ale hlavně o chlapce ve věku 12 až 17 let.

Proti jeho slovům se pak vymezil jeho vládní kolega Jan Hamáček, který právě vede ministerstvo vnitra i zahraničí, a kritikou nešetřil ani předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek. 

Babiš tedy v neděli na svém profilu vyvěsil, co řekl během uplynulého týdne tibetský důchovní vůdce při návštěvě Evropy.

„Myslím, že Evropa patří Evropanům. Uprchlíkům pomáhejte, vzdělávejte je, ale nakonec jde o to, aby zvelebovali své vlastní země,“ připomněl Babiš jeho výrok na svém profilu. Nicméně část výroku vynechal. 

Jak web iDNES.cz informoval, dalajláma ve skutečnosti řekl: „Přijměte je, pomozte jim, vzdělávejte a je a oni by poté měli sami pomoci své zemi, aby se rozvíjela.“ Stejnou citaci použila i média zmiňovaná Babišem. Dalajláma také na konferenci ve švédském Malmö připomněl, že sám byl uprchlíkem, když musel opustit tibetské hlavní město Lhasa.

Andrej Babiš ve svém příspěvku z 16. září 2018 odkazoval na čtyři zahraniční...

Andrej Babiš ve svém příspěvku z 16. září 2018 odkazoval na čtyři zahraniční deníky a jeden domácí. Všechny odkázané texty ale odkazovaly frázi „Přijímejte je“ (Receive them“), kterou Babiš ve své citaci vypustil.

Při citaci je potřeba udržet význam slov, tvrdí odborník

Odborník na média Jan Motal z Masarykovy univerzity se domnívá, že ve chvíli, kdy někdo někoho cituje, měl by přitom udržet význam slov. „Měl by zachovat sdělení, které je ve výroku uloženo, což tady nenastalo,“ upřesnil.

Sám vidí jako problematické, že posun dalajlámových slov nastal už v některých médiích. Babiš ve svém příspěvku na Facebooku připomíná, že o výroku tibetského vůdce informovala média, která zaujala především slova, že se mají uprchlíci vrátit. „Nebylo tam ovšem akcentováno, čím to celé začínalo, a to že máme přijímat uprchlíky,“ vysvětlil Motal.

Také mu přišlo zajímavé, že Babiš použil slova dalajlámy, tedy osobnosti vnímané jako obhájce uprchlíků, aby legitimizoval své politické postoje. „Je to zaštiťování se autoritou, jejíž výrok ve skutečnosti zněl úplně jinak, je to velice záměrný posun,“ dodal Motal s tím, že by se měl Babiš omluvit.

Redakce iDNES.cz Babiše oslovila s dotazy, zda mu nepřipadá, že tvrzení dalajlámy překroutil, případně, zda se neplánuje omluvit, ale odpověděl pouze jeho mluvčí Vladimír Vořechovský, který se odkázal na ranní příspěvek na Facebooku. V něm předseda vlády vyvěsil na svůj profil jako vysvětlení zprávu švédské televize TV4PLAY.SE, z níž prý dalajlámův výrok čerpal. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

O Čapím hnízdě jsme se nebavili, hrál jsem se synem šachy, říká Babiš

Andrej Babiš na TV Nova (18. 11. 2018)

Premiér Andrej Babiš tvrdí, že se při sobotní návštěvě nebavili se synem o kauze Čapí hnízdo. V televizním rozhovoru...

Schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě svolal Vondráček na pátek

Poslanecká sněmovna (ilustrační snímek)

Předseda Sněmovny Radek Vondráček podle očekávání svolal zvláštní sněmovní schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě...

Česko pokryla slabá vrstva sněhu, do terénu vyrazili silničáři

Ranní Jihlava pokrytá prvním letošním sněhem. (19. listopadu 2018)

Na většině území Česka v noci na pondělí sněžilo. Ranní teploty se pohybovaly kolem nuly, sníh mohl vzhledem k nízkým...

Najdete na iDNES.cz