Babiš se distancoval od postoje europoslanců k Maďarsku, Zeman je pokáral

  13:44aktualizováno  20:57
Premiér Andrej Babiš se distancoval od hlasování europoslanců zvolených za ANO, kteří podpořili návrh na zahájení řízení proti Maďarsku, podle něhož by mohla být Maďarsku odebrána hlasovací práva v Evropské unii. „To hlasování nezmění naši pozici v rámci V4," řekl Babiš. Na jednání Evropské rady bude jeho postoj jiný než europoslanců, jež pokáral i prezident Miloš Zeman.

Český premiér Andrej Babiš hovoří s maďarským protějškem Viktorem Orbánem na summitu 16+1 v bulharské Sofii. (7. července 2018) | foto: Reuters

„Toto je nedostatek solidarity, v daném případě solidarity s Maďarskem,“ glosoval Zeman v televizi Barrandov, že mnozí čeští europoslanci hlasovali v neprospěch Maďarska.

„Já se jich samozřejmě zeptám, proč tak hlasovali, protože to bylo zbytečné. Stejně bude rozhodovat Evropská rada, a ne parlament “ řekl Babiš na adresu europoslankyň za hnutí ANO Dity Charanzové a Martiny Dlabajové, které hlasovaly kriticky k Maďarsku.

Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, kteří byli rovněž za ANO zvoleni, se s Babišovým hnutím rozešli a Babiš je ve čtvrtek označil za zrádce.

Z českých europoslanců podpořili sankční řízení i zástupci TOP 09, Stanislav Polčák z hnutí Starostové a nezávislí a sociální demokrat Miroslav Poche.

Maďarský premiér Viktor Orbán je v rámci EU jedním z nejtvrdších odpůrců přijímání migrantů, kteří míří do Evropy. A je tak zároveň i spojencem současného českého premiéra Babiše, který má k přijímání migrantů také radikálně odmítavý postoj. Téma migrace a příštího rozpočtu Evropské unie a Babišovou prioritou.

„Nedokážu si představit, proč by označoval nejen mě, ale také své europoslance za zrádce a přispíval k vlně agrese, která se šíří sociálními sítěmi. Já jsem se od původního programu neodklonil,“ napsal v reakci na Babišova slova na Twitteru Telička.

Evropský parlament jasnou většinou přijal doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie.

Maďarská vláda na doporučení europarlamentu reagovala prohlášením, že jde vůči Maďarsku o „malichernou pomstu“ politiků podporujících imigraci. Šéf maďarské diplomacie Petr Szijjártó řekl, že Budapešť bude hledat právní cestu, jak se proti rozhodnutí parlamentu postavit.

Premiér Viktor Orbán v úterý v europarlamentu odmítl všechny výtky o porušování demokracie, právního státu a základních práv. V rozpravě čelil výtkám z omezování nezávislosti soudů, svobody médií, občanské společnosti i z údajného zneužívání peněz z unijních fondů ve prospěch svých přátel.

13.září 2018 v 12:29, příspěvek archivován: 13.září 2018 v 18:56

Řízení s Maďarskem nebylo zahájeno kvůli tomu,že nechce přijímat uprchlíky, jak je to mnohými na sociálních sítích interpretováno.Jedná se o jiné znepokojující záležitosti,jako je omezování pravomocí ústavního soudu, omezování svobody médií, činnosti neziskových organizací apod.

Stanjura: Spuštění řízení s Maďarskem není v zájmu Česka

Od hlasování europoslanců zvolených za ANO se distancoval také předseda Sněmovny Radek Vondráček.  „V době různých krizí, nejen těch migračních, Evropa potřebuje spíš respekt a důvěru mezi státy a dialog, a toto není nic jiného než prohlubování příkopů, které už existují,“ řekl Vondráček.

K Maďarsku se debata v Poslanecké sněmovně stočila při projednávání návrhu víceletého finančního rámce unie na léta 2021 až 2027.

Předseda klubu STAN Jan Farský naopak hájil hlasování stranického kolegy, europoslance Stanislava Polčáka. „Hlasoval s rozvahou a hlasoval správně,“ prohlásil.

Jan Skopeček z ODS označil za skandální hlasování některých českých europoslanců proti Maďarsku, českému spojenci. Pirát Mikuláš Peksa na to reagoval, že je důležité, aby byla v členských zemích vláda práva dodržována.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura poukázal na to, že nejde o řízení s Orbánem, ale se suverénním demokratickým Maďarskem. „Spuštění řízení s Maďarskem není v českém zájmu,“ uvedl Stanjura.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Protiletadlová jednotka vyráží do Norska na největší cvičení NATO

Strakoničtí vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70

První část českých vojáků protiletadlové jednotky ze Strakonic ve středu vyráží na dlouhou cestu do Norska, kde se...

Senátor Valenta napsal Zemanovi, aby Česko žádalo od Rakouska zpět klenoty

Pozlacené stříbrné žezlo a jablko Království českého v Hofburgu (říjen 2007)

Česká republika má podle senátora Iva Valenty usilovat o vrácení části českých korunovačních klenotů z Rakouska....

Horník ze STAN radí ODS, ať najde do čela Senátu někoho jiného než Kuberu

Šéf senátního klubu Starostové a nezávislí Jan Horník přichází na jednání STAN,...

V horní komoře parlamentu se tři uskupení přetahují o to, kdo bude mít nejsilnější klub a nárok na šéfa Senátu. Každý z...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz