Babiš se distancoval od postoje europoslanců k Maďarsku, Zeman je pokáral

  13:44aktualizováno  20:57
Premiér Andrej Babiš se distancoval od hlasování europoslanců zvolených za ANO, kteří podpořili návrh na zahájení řízení proti Maďarsku, podle něhož by mohla být Maďarsku odebrána hlasovací práva v Evropské unii. „To hlasování nezmění naši pozici v rámci V4," řekl Babiš. Na jednání Evropské rady bude jeho postoj jiný než europoslanců, jež pokáral i prezident Miloš Zeman.

Český premiér Andrej Babiš hovoří s maďarským protějškem Viktorem Orbánem na summitu 16+1 v bulharské Sofii. (7. července 2018) | foto: Reuters

„Toto je nedostatek solidarity, v daném případě solidarity s Maďarskem,“ glosoval Zeman v televizi Barrandov, že mnozí čeští europoslanci hlasovali v neprospěch Maďarska.

„Já se jich samozřejmě zeptám, proč tak hlasovali, protože to bylo zbytečné. Stejně bude rozhodovat Evropská rada, a ne parlament “ řekl Babiš na adresu europoslankyň za hnutí ANO Dity Charanzové a Martiny Dlabajové, které hlasovaly kriticky k Maďarsku.

Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, kteří byli rovněž za ANO zvoleni, se s Babišovým hnutím rozešli a Babiš je ve čtvrtek označil za zrádce.

Z českých europoslanců podpořili sankční řízení i zástupci TOP 09, Stanislav Polčák z hnutí Starostové a nezávislí a sociální demokrat Miroslav Poche.

Maďarský premiér Viktor Orbán je v rámci EU jedním z nejtvrdších odpůrců přijímání migrantů, kteří míří do Evropy. A je tak zároveň i spojencem současného českého premiéra Babiše, který má k přijímání migrantů také radikálně odmítavý postoj. Téma migrace a příštího rozpočtu Evropské unie a Babišovou prioritou.

„Nedokážu si představit, proč by označoval nejen mě, ale také své europoslance za zrádce a přispíval k vlně agrese, která se šíří sociálními sítěmi. Já jsem se od původního programu neodklonil,“ napsal v reakci na Babišova slova na Twitteru Telička.

Evropský parlament jasnou většinou přijal doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie.

Maďarská vláda na doporučení europarlamentu reagovala prohlášením, že jde vůči Maďarsku o „malichernou pomstu“ politiků podporujících imigraci. Šéf maďarské diplomacie Petr Szijjártó řekl, že Budapešť bude hledat právní cestu, jak se proti rozhodnutí parlamentu postavit.

Premiér Viktor Orbán v úterý v europarlamentu odmítl všechny výtky o porušování demokracie, právního státu a základních práv. V rozpravě čelil výtkám z omezování nezávislosti soudů, svobody médií, občanské společnosti i z údajného zneužívání peněz z unijních fondů ve prospěch svých přátel.

13.září 2018 v 12:29, příspěvek archivován: 13.září 2018 v 18:56

Řízení s Maďarskem nebylo zahájeno kvůli tomu,že nechce přijímat uprchlíky, jak je to mnohými na sociálních sítích interpretováno.Jedná se o jiné znepokojující záležitosti,jako je omezování pravomocí ústavního soudu, omezování svobody médií, činnosti neziskových organizací apod.

Stanjura: Spuštění řízení s Maďarskem není v zájmu Česka

Od hlasování europoslanců zvolených za ANO se distancoval také předseda Sněmovny Radek Vondráček.  „V době různých krizí, nejen těch migračních, Evropa potřebuje spíš respekt a důvěru mezi státy a dialog, a toto není nic jiného než prohlubování příkopů, které už existují,“ řekl Vondráček.

K Maďarsku se debata v Poslanecké sněmovně stočila při projednávání návrhu víceletého finančního rámce unie na léta 2021 až 2027.

Předseda klubu STAN Jan Farský naopak hájil hlasování stranického kolegy, europoslance Stanislava Polčáka. „Hlasoval s rozvahou a hlasoval správně,“ prohlásil.

Jan Skopeček z ODS označil za skandální hlasování některých českých europoslanců proti Maďarsku, českému spojenci. Pirát Mikuláš Peksa na to reagoval, že je důležité, aby byla v členských zemích vláda práva dodržována.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura poukázal na to, že nejde o řízení s Orbánem, ale se suverénním demokratickým Maďarskem. „Spuštění řízení s Maďarskem není v českém zájmu,“ uvedl Stanjura.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Huawei nezahazujte. Pro normálního smrtelníka rizikem není, říká odborník

Reklama na produkt firmy Huawei

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v pondělí varoval před užíváním zařízení značky Huawei. Podle...

Zemřel válečný veterán Fedor Komár, bojoval u Sokolova

Ve věku devadesát šest let zemřel 17. prosince 2018 veterán z 2. světové války...

Ve věku devadesát šest let zemřel v pondělí válečný veterán, příslušník československého armádního sboru na východní...

Ústavní soud zrušil část vyhlášky města Most proti sezení mimo lavičky

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...

Ústavní soud zrušil část vyhlášky města Most, která zakazovala sezení mimo lavičky. Vyhověl návrhu ministerstva vnitra,...

Najdete na iDNES.cz