Nikdo syna neunesl. Je nemocný, reagoval Babiš. Policie to prověří

  12:12aktualizováno  12:34
Podle prohlášení Andreje Babiše je jeho syn Andrej Babiš mladší psychicky nemocný a musí být pod dohledem. O své dceři z prvního manželství naopak uvedl, že trpí bipolární poruchou. Reagoval tak na výroky svého syna ke kauze Čapí hnízdo, kde obě jeho děti z prvního manželství figurují na straně obviněných.

Premiér Andrej Babiš | foto: AP

„Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku,“ uvedl premiér Andrej Babiš v reakci na slova svého syna Andreje Babiše mladšího. Ten v reportáži pro Seznam Zprávy uvedl, že byl unesen spolupracovníky do zahraničí. Byl navíc donucen podepsat „nějaký papír“ týkající se Čapího hnízda. Reportéři zpravodajského serveru syna vypátrali ve Švýcarsku, kde žije se svou matkou.

„Mého syna nikdo neunesl, z České republiky odjel dobrovolně. Tuto věc prošetřovala policie a sama došla k závěru, že se únos nikdy nestal,“ dodal premiér. 

„Policie ČR ve shora uvedené kauze v současné době po nikom z obviněných nepátrá. K celé záležitosti údajného únosu Andreje Babiše ml. je na místě uvést, že policie přijatý podnět tehdy prověřovala, kdy dospěla k závěru, že se v dané věci o podezření z trestného činu nejedná,“ napsala v tiskovém prohlášení pražská policie.    

Kauza Čapí hnízdo

„Policie ČR nemůže provádět úkony trestního řízení na území cizího státu a v dané věci se švýcarskými kolegy prostřednictvím Interpolu intenzivně komunikovala a komunikuje. Dosud zjištěné informace, nejen k pobytu jednoho z obviněných, jsou pro Policii ČR dostatečné k dalším úkonům cestou mezinárodní právní pomoci,“ uzavřela policie.

Žádné další informace k jednotlivým úkonům trestního řízení nechce v tuto chvíli poskytnout, jelikož právo na poskytování informací v dané kauze má od počátku vyhrazeno Městské státní zastupitelství v Praze. Informacemi uvedenými v pořadu Zvláštní vyšetřování v TV Seznam se pražská policie bude důkladně zabývat a vyhodnocuje jejich relevantnost. 

Obě děti figurují jako obvinění

Premiér Andrej Babiš ve svém prohlášení zmínil i zdravotní stav své dcery z prvního manželství Adriany Bobekové, o které uvedl, že trpí bipolární poruchou. Nemoc je známá také jako maniakální deprese, která se projevuje střídáním mánií a depresí. 

Bobeková přitom byla podle iROZHLAS.cz ve vedení společnosti holdingu Agrofert od 2. dubna 2007 do 27. února 2008. Od roku 2008 do ledna 2010 pak seděla v dozorčí radě Farmy Čapí hnízdo. 

„Policejní orgán si rovněž neumí představit, že by byla schopna s ohledem na svoji závažnou duševní poruchu podílet se na realizaci tak rozsáhlého a finančně náročného projektu, jakým výstavba Čapího hnízda bezesporu je,“ uvedla pro zpravodajský server policie. 

Obě jeho děti figurují jako obvinění v kauze Čapí hnízdo. Podle informací iROZHLAS.cz se dříve oba odvolali na závažnou duševní poruchu a před vznesením obvinění zaslali lékařské zprávy, které jejich zdravotní stav měl dokazovat. Přesto je detektivové obvinili, myslí si, že se vyšetřování celé kauzy snaží vyhnout. 

Syn pilotoval boeing

Premiér Andrej Babiš se o svých dětech vyjadřoval v minulost hned několikrát. V červnu v roce 2013 například veřejně prohlásil, že „na zdraví mých čtyř dětí a dvou vnuček, v žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře.“ Nyní je podle vyjádření premiéra Andrej Babiš mladší psychicky nemocný. Syn byl přitom do jara 2015 pilotem boeingu ve společnosti Travel Service.

Podle serveru iROZHLAS.cz mu na jaře 2015 vypršela kvalifikace. „Mohu sdělit, že podle našich záznamů měl typovou kvalifikaci na B737 platnou do 30. dubna 2015,” potvrdil mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký. V roce 2016 si nicméně podle bulvárního deníku Aha!  koupil vilu na kraji Prahy za 12,5 milionů korun. Médium také uvedlo, že skončil jako pilot, neboť se nedokázal podřídit autoritám.

Babišův syn sám nicméně uvedl, že byl jako pacient hospitalizován v Národním ústavu duševního zdraví a v současnosti bere léky. Nyní žije se svou matkou Beatou ve Švýcarsku. Má i švýcarské občanství. Zdravotním stavem prvorozeného syna se bude zabývat i policie. 

„V tuto chvíli můžeme potvrdit, že vyšetřovatel v rámci probíhajících úkonů trestního řízení v kauze Čapí hnízdo přibral již před několika měsíci soudního znalce, který by měl zhodnotit psychický stav jednoho z obviněných. Tento úkon je s ohledem na aktuální místo pobytu obviněného komplikovaný.“

Podle obvinění získal Andrej Babiš mladší a Adriana Bobeková společně s tehdejší partnerkou Babiše staršího Monikou skrytě akcie Farmy Čapí hnízdo. Část následně převedli na bratra Moniky Babišové, aby nebylo možné spojit Farmu Čapí hnízdo s holdingem Agrofert. Firma tak získala dotaci v hodnotě 50 milionů pro malé a střední podniky. 

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Severní hory a Vysočinu zasype sníh, v nižších polohách hrozí náledí

Sníh v Jihlavě (10. 12. 2018)

Od úterního odpoledne až do středečního rána očekávají meteorologové husté sněžení ve vyšších polohách na severu země a...

Noční sněžení zkomplikovalo provoz v krajích, hrozí namrzání vozovek

Sníh v Jihlavě (11. 12. 2018)

Dopravu na silnicích v několika krajích komplikuje rozbředlý sníh po nočním sněžení. Při nízkých teplotách hlavně ve...

Každý pátý Čech je vyhořelý, nejčastěji manažeři. Odolní jsou faráři

Ilustrační snímek

Únava, cynismus a ztráta smyslu. Intenzivní znaky syndromu vyhoření vykazuje přibližně pětina Čechů. Míra ohrožení...

Najdete na iDNES.cz