ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Pancer, MAFRA

Autisté chtějí za volant. Bouří se proti vyhlášce, která jim to neumožňuje

  • 742
Národní ústav pro autismus (NAUTIS) vyzval ministerstvo zdravotnictví ke změně vyhlášky, která upravuje zdravotní způsobilost k řízení vozidel. Podle současných pravidel nemohou lidé s poruchami autistického spektra (PAS) žádat o řidičský průkaz. Pokud by došlo k úpravě vyhlášky, byl by každý případ posuzován individuálně.

Organizace o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. Podle odhadů žije v Česku asi 4 000 lidí s těžkou poruchou autistického spektra, s různou mírou postižení až 200 000.

Podle ministerstva musí nejprve návrh projednat a posoudit odborné společnosti, vyjádřit by se měli například neurologové, psychologové nebo praktičtí lékaři. „Pokud by se odborné společnosti shodly na potřebné změně, je ministerstvo připraveno se tímto požadavkem samozřejmě zabývat,“ sdělila na dotaz ČTK vedoucí tiskového oddělení úřadu Renata Povolná.

PAS se projevuje specifickými opakujícími se vzorci chování nebo úzce vymezenými zájmy a také v sociální interakci a komunikaci. Některé mírné formy podle NAUTIS nemusí narušit funkce potřebné k řízení vozidel.

Změna vyhlášky by umožňovala individuální posouzení schopnosti řídit auto podobně jako u jiných duševních chorob. Spolek už ministerstvo o úpravy žádal v roce 2018 a letos také vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením. Podle dva roky staré americké studie citované ústavem dvě třetiny žadatelů s PAS bez poruch intelektu řidičské oprávnění získají.

Projevy nemoci jsou naprosto různorodé, sami autisté za velký problém považují nadměrnou citlivost k vnímání zrakových, zvukových či čichových podnětů. Objevuje se ale také agresivita, sebepoškozování či ničení věcí, problémy s komunikací a v dětství neschopnost hrát si s vrstevníky, fixování na určité hračky a předměty, izolovanost a tvrdohlavost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video