Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Astronauti spojili Progress se stanicí

  17:10aktualizováno  17:10
Astronautům Děžurovovi a Tjurinovi se ve volném prostoru podařilo hermeticky spojit nákladní loď Progress-M1 7 s vesmírnou stanicí ISS. Kosmonauti, oblečení do skafandrů Orlan-M, odřízli část gumového lana, kvůli kterému nešly zaklapnout zámky. Nic tak už nebrání startu amerického raketoplánu Endeavour. Ten je plánován na úterý 4. prosince.
Kabel, který zabránil spojení ISS a Progressu

Kabel, který zabránil spojení ISS a Progressu - Obrázek pořízený během příletu Progressu-M1 7 z televizní kamery umístěné na nákladní lodi, kde je vidět (označeno šipkou) vypadlé těsnění, které bylo příčinou problému. Nákladní loď se proto nemohla hermeticky spojit s ISS - nezaklaply zámky. Mechanickou překážku odstranili astronauti při výstupu do volného prostoru v pondělí 4. prosince 2001.

Kolem 15:40 SEČ dorazili oba astronauti ke stykovacímu uzlu a potvrdili předchozí domněnky: za nezdar spojení obou kolosů, které dělalo vrásky odborníkům v řídícím centru v Koroljovu, mohlo gumové těsnění uvolněné z lodi Progress-M 45 při jejím odletu.

Překroucené lano se zachytilo na přírubě modulu Zvezda. Po přeříznutí těsnění se jej podařilo během deseti minut odstranit.

V 15:52 SEČ dali technici ze Země povel k uzamčení všech osmi zámků. O dvě minuty později se nákladní loď pevně spojila s komplexem ISS.

JAK SE SPOJÍ

Fotodokumentace stykovacího uzlu a mechanické překážky

Podrobný popis spojení  lodí Progress a Sojuz s ISS

Kolem 16:10 SEČ astronauti pořídili fotografickou dokumentaci a zahájili návrat k přechodové komoře Pirs.

Výstup do volného prostoru trval celkem 2 hodiny a 46 minut.  Astronauti práci zvládli na jedničku v rekordně krátkém čase. Počítalo se s prací vně stanice v délce 5 hodin a 40 minut.

Výstup začal dřív
S desetiminutovým předstihem oproti plánu otevřeli ve 14:20 SEČ astronauti Děžurov a Tjurin vnější průlez přechodové komory modulu Pirs a zahájili tak výstup do volného prostoru. 

Na palubě Progressu je 1210 kilogramů kusového nákladu včetně 271 kg potravin a 227 kg prádla a hygienických potřeb pro další dlouhodobou expedici. Dále loď přivezla 1258 kg pohonných látek pro manévrovací motory stanice.

Je tam i vybavení pro modul Zarja a speciální satelit určený pro projekty ruských a rakouských vědců.

PÁTEK 30. 11.
Start Endeavouru byl odložen
Start amerického raketoplánu Endeavour byl kvůli potížím s Progressem odložen až na úterý 4. prosince. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Raketoplán by měl podle nynějšího plánu odstartovat z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral na Floridě v úterý v 17:45 hodin místního času (23:45 SEČ). Původně byl start raketoplánu plánován na čtvrtek.

Endeavour, jehož start provázejí po 11. září mimořádná bezpečnostní opatření, by měl být v kosmu deset dnů. Na ISS dopraví tříčlenný tým, který vystřídá stávající posádku orbitálního komplexu.

Zámky nezaklaply
Progress, který přivezl na ISS zásoby paliva, potravin a kyslíku, odstartoval z kazašského kosmodromu Bajkonur v pondělí. Ke stanici na oběžné dráze kolem Země dorazil ve středu.

"Spojily se, ale spojení není hermeticky těsné," řekla mluvčí kontrolního střediska. Ruští technici při analýze videozáznamu pořízeného během stykovacího manévru nákladní lodi se stanicí ISS zjistili, že pravděpodobnou příčinou nezdaru pevného spojení je kabel, který se dostal mezi příruby stykovacího uzlu.

ISS

Stanici ISS v hodnotě 60 miliard dolarů budují společně USA, Rusko, Japonsko, Kanada a 11 evropských států. Sestavení celého komplexu ze 16 modulů
se původně plánovalo na rok 2002, kvůli technickým závadám a finanční tísni na straně Ruska se ale dokončení posune nejméně o dva až čtyři roky.

Zámky poutající loď se stanicí se proto správně neuzamkly. Astronauti tak nemohli otevřít průlezy a dostat se k nákladu.

Životy astronautů však touto komplikací nebyly ohroženy. Zásoby jídla, vody i kyslíku na ISS jsou tak velké, že vydrží nejméně do ledna.

Pokud by se oprava nepovedla, Progress by skončil v moři
Řídící středisko v Koroljovu u Moskvy se během čtvrtka pokusilo opět vyslat Progressu signál k uzamčení zámků. Bylo to komplikované tím, že se muselo čekat na chvíli, kdy bude stanice na orbitě v dosahu rádiových vln z ruské strany. Tato metoda však nakonec selhala.

Chcete vidět přelet kosmické stanice ISS na vlastní oči?
ZDE najdete přehlednou tabulku, kdy a kde to bude možné.

Pokud by se nepovedlo zámky uvolnit, plně naložený Progress by museli technici odpojit a shodit do oceánu.

Spojení bylo křehké
Krátce po připojení nákladní lodi ke stanici ISS ve středu v noci technici v řídícím středisku v Koroljovu u Moskvy zjistili, že telemetrie nepotvrdila pevné spojení. Proto ISS musela pokračovat v neřízeném letu, aby mechanické spojení obou objektů nebylo příliš namáháno.

To ale pro ISS znamenalo, že nemohla zapojit stabilizační systémy a tedy ani nešlo zaměřovat solární panely na Slunce. Příkon elektrické energie proto silně poklesl. Posádka ISS byla nucena vypojit řady systémů, které nebyly nezbytně potřebné.

Teprve po třech hodinách dospělo řídící středisko k názoru, že astronauti na ISS mohou opět zapojit stabilizační systém a situace se tak vrátila k normálu. Náklad však zůstává nedostupný.

ÚTERÝ 13. 11.
Astronauti se znovu prošli vesmírem
Třetí dlouhodobá posádka ISS uskutečnila v noci na úterý třetí a poslední výstup do volného prostoru. Výstup byl za dobu výstavby kosmické stanice už 29. Rus Vladimir Děžurov byl ve volném kosmu už poosmé, Američan Frank Culbertson si na vesmírnou procházku vyšel poprvé. Celkem již dvojice astronautů strávily při montáži nejrůznějších zařízení ve vesmíru 183 hodin a 18 minut.

Ve 22:41 SEČ otevřeli astronauti, s téměř třičtvrtěhodinovým zpožděním oproti plánu, výstupní průlez přechodové komory modulu Pirs. Poté začali pracovat na povrchu stanice.

Během výstupu, který trval pět hodin a 4 minuty, instalovali na povrchu Pirsu sedm kabelů. Ty propojují setkávací radar Kurs se systémy stanice.

Posádka také úspěšně vyzkoušela montážní jeřáb Strela. Kosomonauti rovněž vyfotografovali jeden ze tří panelů slunečních baterií modulu Zvězda. Ten se totiž na oběžné dráze správně nevyklopil.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Jen vztyčit vlajku nestačí, budeme létat na Mars, i dál, vyhlásil Trump

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump vydal nařízení o přípravě nové americké pilotované mise na Měsíc a později i na Mars....

Evropské vlády jsou spoluviníky mučení migrantů v Libyi, tvrdí organizace

Migranti sedí v libyjském detenčním centru. Tito lidé byli zadrženi libyjskými...

Vlády evropských zemí podporují libyjské úřady v omezování migrace přes Středozemní moře, přestože dobře vědí, jakému...Najdete na iDNES.cz