O očištění prezidentky podle agentury AP v pondělí rozhodl prokurátor Javier De Luca, který se po zamítnutém odvolání neodvolal k soudu vyšší instance. „Nedošlo k žádnému zločinu,“ zdůvodnil v prohlášení své rozhodnutí.
Případem se pro nedostatek důkazů proti prezidentce odmítl zabývat soud první instance a po odvolání jej zamítl i vyšší soud.
Případ vyvolal velkou pozornost i kvůli neobjasněné smrti Nismana, který byl nalezen mrtvý ve svém bytě v Buenos Aires 18. ledna. Podle vyšetřujícího státního zástupce pitva vyloučila cizí zavinění, sama prezidentka však zastává názor, že o sebevraždu nešlo (více o jeho smrti čtěte zde).
Nisman přitom zemřel pouhý den předtím, než měl podrobně představit výsledky svého vyšetřování. Podle něj se Fernándezová snažila krýt pachatele útoku ve snaze zlepšit vztahy s Íránem (více o obvinění čtěte zde).
Fernándezová po celou dobu trvání kauzy jakoukoli vinu odmítala. Íránští představitelé už v minulosti několikrát popřeli podíl na organizaci atentátu. Nismanova údajná vražda, která vyhnala do ulic tisíce Argentinců, vážně poškodila pozici prezidentky a její strany před říjnovými volbami (o protestech čtěte zde).
V Buenos Aires demonstrovaly statisíce lidí (19. února 2015):
19. února 2015 |