Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Argentina poslala za mříže zdravotníky, kteří za diktatury kradli děti

  8:27aktualizováno  8:27
Argentinský soud poslal do vězení lékaře a porodní asistentku, kteří se podíleli na odebírání novorozenců matkám v dobách vojenské diktatury. Podle agentury AFP je to vůbec poprvé, co byli v souvislosti s nuceným odjímáním dětí rodičům nepřátelským tehdejšímu režimu odsouzeni zdravotníci.

Doktor Norberto Atilio Bianco a někdejší zdravotní sestra Yolanda Arroche de Sala Garcia v soudní síni čekají na rozsudek za odebírání dětí matkám nepřátelským režimu. | foto: AP

V téže kauze dostaly tresty i bývalé špičky vojenské junty z let 1976 až 1983, které si však již nyní odpykávají doživotí.

Devětašedesátiletý lékař Norberto Atilio Blanco si od soudu odnesl třináctiletý trest vězení, zatímco 85letá někdejší porodní asistentka Yolanda Arrocheová dostala sedm let. Oba dva ve druhé polovině sedmdesátých let pracovali v tajné porodnici, která fungovala ve vězení, kde vojenský režim držel a vyslýchal své odpůrce. Tresty dostali za to, že odebírali matkám jejich děti, které byly poté pod novou identitou nabízeny k adopci. Další lékař souzený v této kauze, Raul Eugenio Martin, byl zproštěn viny.

Fotogalerie

Ve stejném případě dostal šestnáctiletý trest i někdejší diktátor Reynaldo Bignone, 30 let vězení pak soud vyměřil tehdejšímu generálovi Santiagu Riverosovi (jak Argentina odsoudila svého posledního diktátora, si připomeňte zde). Oba muži ve věku 86 a 91 let si již odpykávají doživotní tresty, které v předchozích procesech dostali za zločiny proti lidskosti.

Během vojenské diktatury, která v Argentině vládla v 70. 80. letech, beze stopy zmizelo na 30 tisíc osob, řada lidí byla mučena. Za mučení a zločiny proti lidskosti bylo odsouzeno mnoho významných představitelů junty včetně jejího šéfa Jorgeho Videly. Ten dostal doživotí a několik menších trestů; loni ve vězení zemřel.

Odhaduje se, že během vražedného postupu vojenské vlády vůči levicové opozici, označovaného jako špinavá válka, bylo zajatým matkám při porodu ukradeno kolem 500 dětí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz