Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologové vyzvedli rakev Tycha Braha, v hrobce našli kosti i koště

  7:32aktualizováno  16:34
Mezinárodní vědecký tým otevřel hrob s ostatky astronoma Tycha Braha a vyzvedl cínovou rakev, kde jsou uloženy. Cílem je objasnit příčiny jeho smrti. Archeologové se skrz vrstvu zeminy a cihel prokopali do blízkosti hrobky. Díky sondě s kamerou zjistili, z které strany se dostanou k rakvi.

Archeologům se povedlo otevřít cihlovou klenbu do hrobky Tycha Braha a vytáhnout z ní cínovou rakev. Ta poputuje do antropologického oddělení Národního muzea v Horních Počernicích, kde vědci z ostatků odeberou vzorky, které budou analyzovat.

Krátce po třetí hodině odpoledne se vědeckému týmu povedlo vykopat do klenby otvor, který jim umožnil prohlédnout si cínovou rakev s ostatky Tycha Braha. Úplné otevření klenby trvalo ještě další hodinu.

Vědci nejprve spustili dovnitř hrobky sondu s kamerou a situaci sledovali na monitoru. "Víme, odkud kameníci budou moct rozebírat klenbu, aby nepoškodili cínovou rakev. Ta leží v jižní části hrobky, ostatky Tychovy manželky pak na opačné straně," řekl vedoucí Archeologického oddělení Národního památkového ústavu Jaroslav Podliska.

Záběry z kamery ukázaly, že je hrobka zachována včetně cínové rakvičky a ostatků manželky. V hrobu ležely lidské kosti i mimo dřevěnou rakev manželky a u rakve Tycha. Komu patří, ukáže až výzkum.

V hrobce se také našla část dřevěného koštěte, které tam někdo zapomněl zřejmě během úklidu po posledním otevření hrobky. Ihned po odsunutí náhrobní desky vědci objevili také kus starého papíru, který tam zřejmě zůstal po jejich předchůdcích z roku 1901.

Tycho Brahe (1546-1601), nedatovaný portrétDesku se jménem astronoma vyzvedli archeologové pomocí kladky a popruhů. Mezi ní a cihlovou klenbou hrobky ležela silná vrstva zeminy, která dala vědeckému týmu na několik hodin zabrat.

"Klenba je trochu mimo osu hrobky, takže bude možná potřeba rozšířit otvor," řekl archeolog Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu. Spolu s kolegy odstranili nánosy, které se mezi cihlovou klenbou a žulovou deskou vytvořily za sto let.

Archeologové pod deskou našli kromě kusů mramorového náhrobku také úlomky lidských kostí. Podle vědců ale nejde o nic neobvyklého, hroby se v chrámu dříve překopávaly. "Práce postupují dobře, i když trochu pomaleji, než jsme čekali. Doufáme ale, že se dostaneme k ostatkům ještě dnes," poznamenal dánský archeolog Jens Vellev, který je vedoucím výzkumného týmu. Spolupráci s českými vědci označil za perfektní.

"Na otevírání hrobu se celkem podílí 40 až 50 lidí," doplnil Podliska. Vědci situaci v kostele bedlivě sledují, zkoumají i tamní klima v kostele, hrobce i v rakvi.

Týnský chrám je momentálně pro veřejnost uzavřený. "Je to nezbytná daň za výzkum a poznání pravdy," uvedl arcidiecézní konzervátor a kněz Vladimír Kelnar z místní farnosti.

Vědci ověří, zda byl astronom otráven

Až vědci schránku s ostatky vyzvednou - podle Dragouna to bude odpoledne či k večeru - odvezou ji do antropologického depozitáře Národního muzea a tam ji otevřou. Naposledy k nim měli vědci přístup v roce 1901, kdy se hrobka poprvé otevírala.

Archeologové otevírají hrobku astronoma Tycha Braha. (15. listopadu 2010)V učebnicích se píše, že Brahe zemřel v souvislosti s ledvinovými kameny. Podle některých indicií ale mohl být otráven, a to dokonce na pokyn dánského krále Kristiána IV.

"Pokud se ve vlasech objeví místo se skokově větším množstvím rtuti, mohl být astronom otráven. V týmu jsou lidé z ústavu jaderné fyziky i z chemického ústavu Akademie věd, ti nám snad na otázky odpoví," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Dragoun.

Odebrané vzorky se budou zkoumat pravděpodobně do čtvrtka, v pátek se vrátí na své místo do Týnského chrámu na Staroměstské náměstí. V kostele se při té příležitosti odslouží mše. Podle Dragouna by předběžné výsledky mohly být známy v lednu.

Tycho Brahe, který se narodil v Dánsku, působil na dvoře císaře Rudolfa II. Habsburského. Známý se stal především díky své originální teorii, podle které je sice Země středem vesmíru, ale kolem ní obíhá jen Slunce a Měsíc. Ostatní planety obíhají kolem Slunce.

Teorie o smrti vědce se vždy přikláněly spíše k ledvinové chorobě, případně že podlehl otravě rtutí u svých alchymistických experimentů. Dánové by tuto teorii chtěli potvrdit, nebo vyvrátit.

ČASOVÝ HARMONOGRAM

Pondělí
Otevření hrobky. Zvedne se náhrobní deska, rozebere se klenba hrobky, navrtá se otvor do klenby a do hrobky se spustí mikrokamera. Podle toho, co restaurátoři uvidí, se rozhodnou, v jakém místě hrobku rozbourají. Rakev s ostatky se pak z hrobky vynese a převeze do laboratoře antropologického oddělení Národního muzea.

Úterý - čtvrtek
V úterý vědci cínovou rakev otevřou a budou mít tři dny na to, aby odebírali drobné vzorky k analýze. Zaměřovat se budou především na vlasy a vousy.

Pátek
Ostatky Tycha Braha se vrátí do hrobky. Pražský arcibiskup Dominik Duka při té příležitosti odslouží v Týnském chrámu mši.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Má kampaň MeToo smysl? O chování mužů promluví v Rozstřelu Hašková Coolidge

Bývalá asistentka pěti amerických prezidentů a odbornice na etiketu Eliška...

Kampaň #MeToo zaměřila pozornost na sexuální násilí a obtěžování žen. Jak ji hodnotí bývalá asistentka pěti amerických...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz