Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Získá země k oranžové další nátěr? Pozici ČSSD chce oslabit ANO i opozice

  7:00aktualizováno  7:00
Půjde o to zjistit, jak moc zůstane Česko oranžové, a jestli se soupeřům ČSSD podaří dát zemi nový nátěr. Nyní má sociální demokracie nejvíc hejtmanů, křesel ve vládě, Sněmovně i Senátu. Změnit se to pokusí jak opozice, tak hnutí ANO. Jaké jsou ambice jednotlivých stran a co jim výsledky voleb mohou přinést?

Pro premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku a ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše budou krajské a senátní volby generálkou na hlavní volební souboj o Sněmovnu, který bude přesně za rok | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Pokud by se nám podařilo získat sedm hejtmanů, tak bych to viděl jako úspěch sociální demokracie,“ řekl v předvolebním rozhovoru pro iDNES.cz premiér. Za uspokojivý výsledek voleb, které začínají v pátek ve 14 hodin a konají se i v sobotu, by považoval, kdyby ČSSD získala sedm až devět senátorů. (rozhovor se Sobotkou čtěte zde)

Nyní má přitom jeho strana 11 hejtmanů a nepočítáme-li Prahu, nestojí jen v čele Ústeckého kraje, kde je hejtmanem komunista Oldřich Bubeníček, a Libereckého kraje, který řídí zástupce Starostů a nezávislých Martin Půta.

Portál iDNES.cz spustil speciální přílohu k volbám

I senátních křesel posledně ČSSD získala 12 ze 27, takže podle slov předsedy vlády půjde o to, aby ztratila co nejméně. A udržela si kontrolu nad horní komorou parlamentu a křeslo jejího šéfa pro Milana Štěcha. To, že by se Sobotkova vláda otřásla, ať volby do krajů dopadnou jakkoli, ale nečeká ani nikdo z vlády, ani z opozice.

„Vláda stojí na pevném svorníku prosazování neodpovědné, socialistické, přerozdělovací politiky na straně jedné, na straně druhé jsou umetány cestičky obchodním zájmům Agrofertu. Tohle je oboustranně výhodný kontrakt, a protože je oboustranně výhodný, bude trvat tak dlouho, dokud bude volební mandát této vlády,“ odhadl předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. (rozhovor s Kalouskem čtěte zde)

Jinými slovy, ani pro sociální demokracii, ani pro ANO Andreje Babiše není výhodné se současným vládním aranžmá před volbami do Sněmovny, které budou přesně za rok, hýbat.

Přesto bude pro premiéra Sobotku výsledek regionálních i senátních voleb důležitý. Napoví totiž, v jak silné pozici půjde na volební sjezd své strany v Brně příští rok na jaře. A zda se spojenci prezidenta Miloše Zemana nepokusí znovu o totéž, co jim nevyšlo na podzim 2013, když se Sobotku neúspěšně pokusili z čela ČSSD svrhnout po slabém vítězství strany ve sněmovních volbách. Pozici hejtmana se pokusí znovu získat i dva z tehdejších pučistů, Jiří Zimola v Jihočeském a Michal Hašek v Jihomoravském kraji.

Paradox voleb: největší soupeři jsou koaliční partneři

Svérázem těchto voleb je, že hlavním soupeřem nejsilnější vládní strany nebude opozice, ale koaliční partner. Hnutí ANO Andreje Babiše, ministra financí, jednoho z nejbohatších mužů v zemi a prostřednictvím Agrofertu i vlastníka serveru iDNES.cz. Což tu v minulosti nebylo.

„Pokud vyhrajeme v pěti krajích, tak to bude celkem dobré. Sociální demokracie je favorit, někteří hejtmani tam sedí osm let,“ dává si přitom celkem opatrné ambice Babiš. (rozhovor s ministrem financí najdete zde) Jeho hnutí má pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou, ale jinak může v krajích i v Senátu pouze získat.

Rozhovory s lídry

Výhodou Babiše oproti Sobotkovi je, že je ve svém hnutí, které založil a zafinancoval, nesesaditelný. Nevýhodou Babiše naopak je, že se mu nedávno ve Sněmovně stalo, že se ostatní dokázali spojit proti ANO, aby lídra hnutí zákonem o střetu zájmů omezili. A nikde není psáno, že se to Babišovi nepřihodí i po krajských volbách.

„Nechceme v krajích privatizovat a osekat veřejné služby a nechceme rozprodat krajský majetek. Jde nám jenom o to, bych kraje hospodařily transparentně, bez korupce a klientelismu,“ napsal Babiš do závěrečného sdělení voličům v dopise, který formou inzerátu nechal zveřejnit v médiích. ČSSD totiž burcuje hlavně proti tomu, že když ztratí kontrolu nad kraji, hrozí privatizace krajských nemocnic a dalších veřejných služeb.

„Nepostavil ani psí boudu a klidně bude žvanit osm hodin v kuse,“ prohlásil Babiše ostře na Sobotkovu adresu. Přesto se ani on nechystá koalici opustit. Krajské a senátní volby chápe jako generálku na hlavní volby sněmovní. Do krajských koalic chce jen se „slušnými lidmi“, což pro něj nejsou Hašek, jehož nazval sedmilhářem, a moravskoslezský hejtman Miroslav Novák, jehož označil za gamblera, který by nebyl schopen prokázat svůj majetek.

Pravice? Hlavně se dostat do všech krajů

Vysoké cíle si ani po třech letech koaliční vlády ČSSD - ANO - KDU-ČSL nedává opoziční pravice. „Chceme přesvědčit voliče, že je třeba moc vyvažovat,“ říká šéf ODS Petr Fiala.

Jeho strana není ve snadné pozici, v senátních volbách totiž obhajuje osm křesel. Ta ale získala před šesti lety, krátce po nástupu vlády Petra Nečase. Od té doby se pozice ODS hodně změnila. Nečasova vláda padla po policejním zásahu na Úřadu vlády v červnu 2013 a voliči ji nekompromisně poslali do opozice.

Strana se pokouší zvednout s novým předsedou, ale zatím se jí to ne úplně daří. „Velkou šanci máme ve čtyřech krajích,“ věří přesto Fiala ve zdar hlavně ve středních Čechách, Jihočeském, Plzeňském a Královéhradeckém kraji, kde strana nasadila jako lídra bývalého policejního prezidenta Martina Červíčka. „Nebudu zastírat, že ekonomická situace hraje do karet vládě,“ přiznal v rozhovoru pro iDNES.cz Fiala. Nové volby vedení strany budou až po volbách do Sněmovny, bezprostřední nebezpečí tak Fialovi nehrozí. Po nich však jistou pozici nemá, pokud preference strany neporostou. (rozhovor s Fialou čtěte zde)

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Fiala (ODS) na XXVII. Sněmu Hospodářské...

„V krajských volbách se nám v těch minulých nepodařilo být zastoupeni ve všech krajských zastupitelstvech. Takže naší ambicí je být zastoupeni ve všech krajských zastupitelstvech. Jsem realista a nemyslím si, že v nějakém kraji můžeme vyhrát,“ připustil v předvolebním rozhovoru pro iDNES.cz šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. V senátních volbách je jeho ambicí získat čtyři mandáty.

I když stranu převzal po nesrovnatelně mezi pravicovými voliči populárním Karlu Schwarzenbergovi, Kalouskovou výhodou je, že v TOP 09 za ním nikdo příliš nevyčnívá. Natož aby dával najevo ambici stranu případně vést, kdyby to teď TOP 09 ve volbách nevyšlo. Kalousek ještě na poslední chvíli zkusil pravicové voliče vyburcovat tím, že by krajské a senátní volby mohly být referendem o odložení elektronické evidence tržeb, která má být spuštěna v prosinci.

Komunisté si počkají, kdo jim nabídne víc

Kdo může po letošních volbách zamíchat kartami, jsou opoziční komunisté. Zatím mají jednoho hejtmana, ale podílejí se na většině krajských koalic spolu se sociálními demokraty. A Sobotka s Babišem se v kampani předháněli, kdo vůči komunistům ukáže větší vstřícnost, aby podpořili právě jeho uskupení.

„Stejně tak jako jednáme ve Sněmovně se všemi, sociální demokraté mají s komunisty koalice v krajích. Ve finále je to o lidech. V každé straně jsou slušní lidé, jsou tam i korupčníci, jsou tam i pracovití lidé,“ řekl Babiš iDNES.cz.

Ještě dál šel Sobotka. Pokud by to bylo možné, chtěl by v koalicích s komunisty v krajích pokračovat. A v Hospodářských novinách připustil za jistých okolností dokonce i společnou vládu. „Dokážu si představit spolupráci s komunisty pouze na základě jasných mantinelů, které se týkají bezpečnosti České republiky. Tedy nezpochybňování členství v NATO a proevropské orientace vlády,“ řekl Sobotka. Jen on sám ví, nakolik šlo jen o taktické vyjádření před skládáním krajských koalic a nakolik o vážně míněné nadbíhání této straně. Komunisté přitom zatím dávají najevo, že v tom, co po nich chce Sobotka se nemění. Chtějí totiž referendum o vystoupení ze Severoatlantické aliance.

Jasné ne komunistům říkají lidovci i hnutí STAN

To další dvě menší parlamentní strany - KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí - nechtějí mít s komunisty nic společného. Stejně jako ODS a TOP 09.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

„Určitě se nechceme podílet na vládě s komunisty a s radikálními nebo extremistickými stranami. Neúspěch je 60 a méně krajských mandátů, které jsme dosáhli v minulých krajských volbách pro KDU-ČSL, a pokud bychom neobhájili dva senátní obvody. V podstatě můžeme říkat i tři, protože s podporu KDU-ČSL kandidovala i současná členka našeho senátního klubu Míla Horská, která kandiduje za nestraníky s naší podporou,“ řekl iDNES.cz vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Do konce roku chce své straně říci, zda bude obhajovat svou funkci. Nečeká se přitom, že by plánoval skončit. (rozhovor s Bělobrádkem zde)

Pro hnutí STAN Petra Gazdíka budou volby napínavé tím, že si vyzkouší, nakolik může uspět, když tentokrát v drtivé většině krajů nepůjde spolu s Kalouskovou TOP 09. A podle toho hnutí určí i strategii pro volby do Sněmovny v příštím roce. Zda i do nich půjde samo, nebo si pokusí vyjednat partnera pro volby, což by mohli být místo TOP 09 nově lidovci.

„Určitě bychom chtěli obhájit jednoho hejtmana. Když k němu přibude další, bude to obrovský úspěch. Věřím, že se dostaneme do většiny zastupitelstev. Máme momentálně šestičlenný senátní klub, ze kterého pouze jeden člen obhajuje. Naší ambicí je ten senátní klub rozšířit,“ popsal iDNES.cz ambice svého hnutí před krajskými a senátními volbami Gazdík. (rozhovor s Gazdíkem si přečtěte zde) Sám chce zkusit stát se novým zlínským hejtmanem.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Ošťádal v profesorské kauze neuspěl, Ústavní soud jeho stížnost zamítl

Ivan Ošťádal žaluje hlavu státu za odmítnutí jmenovat jej profesorem (21. září...

Ústavní soud zamítl stížnost fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy. Ti poukazovali na údajnou nečinnost prezidenta...

První hádka poslanců. O členy výboru, který bude řešit vydání Babiše

Andrej Babiš skládá poslanecký slib. (20. 11. 2017)

Nově zvolení poslanci zamířili v pondělí poprvé do Sněmovny. Složili slib, vyfotili se a pak přišla i první hádka. O...

Stejná antibiotika za 82, ale i 820 Kč. Nemocnice nakupovaly bez soutěže

Ilustrační foto

Nemocnice Na Homolce, Fakultní nemocnice Ostrava a Fakultní nemocnice Plzeň nakoupily během tří let léčiva za 5,5...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.