Čína popraví více lidí než všechny ostatní země dohromady. (ilustrační foto)

Čína popraví více lidí než všechny ostatní země dohromady. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Amnesty International: Počet poprav se loni ve světě téměř zdvojnásobil

  • 4
Podle zprávy organizace na ochranu lidských práv Amnesty International loni dramaticky stoupl počet poprav ve světě. V roce 2008 se uskutečnilo 2 390 exekucí. O rok dříve jich bylo 1 252. Skoro dvě třetiny všech poprav se uskutečnily v Číně. V Evropě trest smrti stále uplatňuje Bělorusko.

"Poprava je krutý, nevratný, nehumánní a ponižující trest. Stětí, elektrické křeslo, oprátka, smrtící injekce, zastřelení ani kamenování nepatří do 21. století," prohlásila ke zprávě generální tajemnice Amnesty International Irene Khanová.

Pravidelná zpráva AI tvrdí, že nejvyšší trest stále zůstává v trestním právu devětapadesáti zemí, loni ho uplatnilo ale jen 25 z nich. "Zmenšující se počet zemí, které popravují své vězně, ukazuje, že se přibližujeme ke světu bez trestů smrti," říká Irene Khanová.

Čína popravila více lidí než zbytek světa

Nejvíce lidí loni popravily asijské státy. Lídrem smutné statistiky je tradičně Čína, která vykonala 1 718 poprav, tedy více než zbytek světa dohromady. V Číně se popravuje smrtící injekcí nebo zastřelením.

TREST SMRTI VE SVĚTĚ

1. Čína 1 718 poprav

2. Írán 346 poprav

3. Saúdská Arábie102 poprav

4. USA 37 poprav

5. Pákistán 36 poprav

6. Irák 34 poprav

Vysoko jsou v žebříčku vykonaných poprav také Írán, Saúdská Arábie a na čtvrtém místě Spojené státy se sedmatřiceti popravami. Ze všech zemí v čele statistiky ale pouze Washington oficiálně zveřejňuje informace o vykonaných trestech smrti. AI proto upozorňuje, že ve skutečnosti mohou být čísla daleko vyšší.

AI ukazuje také na země, kde jsou rozsudky smrti vynášeny po nespravedlivých soudních procesech. Patří mezi ně prý Afghánistán, Irák, Írán, Nigérie, Saúdská Arábie a Jemen.

Odsouzenci k nejvyššímu trestu jsou podle AI navíc neopodstatněně často příslušníci rasových, etnických a náboženských menšin, nebo chudí lidé. Tyto praktiky při udělování nejvyššího trestu vysledovali autoři zprávy například v Íránu, Saúdské Arábii i v USA.

Nadále zůstává aktuální riziko popravy nevinného člověka. Dokazují to podle AI i případy čtyř mužů, kteří byli loni propuštěni v USA z cel smrti poté, co se ukázalo, že zločin, za který byli odsouzeni, nespáchali.

TREST SMRTI U NÁS

V bývalém Československu vstoupil v platnost zákaz trestu smrti od 1. července 1990. Nejvyšším možným trestem, který český právní řád od té doby připouští, je doživotní vězení. Češi ale i dvacet let od poslední popravy nejvyšší trest podporují. - přečtěte si zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video