Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Advokátní komora prověří postup obhájce Pacovského v kauze Rath

  13:36aktualizováno  13:36
Česká advokátní komora prošetří postup Michala Pacovského v případu Davida Ratha. Chce zjistit, jaká je jeho skutečná role. Rath tvrdí, že mu strýc soudce Roberta Pacovského nabídl své služby, podle advokáta je to nesmysl. Pacovský pro iDNES.cz uvedl, že bude s kontrolní radou komory spolupracovat.

Advokát Michal Pacovský na snímku z června 2012. | foto: ČTK

Mluvčí komory Iva Chaloupková v tiskové zprávě uvedla, že podnět k prověření postupu advokáta podal ve středu tajemník komory „s ohledem na závažná tvrzení obžalovaného MUDr. Davida Ratha ve sdělovacích prostředcích“.

„Teď vyzveme doktora Pacovského, aby se k věci vyjádřil, popsal, co se stalo a nestalo. Poté se uvidí, co bude dál,“ řekla iDNES.cz Chaloupková.

Rath prodal levně byt firmě, kterou zastupuje jeho žena

Pokud kontrolní rada podnět vyhodnotí jako důvodný, její předseda podá na advokáta kárnou žalobu. „Obhájce může být v kárném řízení zproštěn obvinění, nebo mu naopak hrozí napomenutí, pokuta do výše stonásobku minimální mzdy, dočasný zákaz výkonu advokacie až na tři roky nebo vyškrtnutí ze seznamu advokátů,“ upřesnila Chaloupková.

„Jestli dostali podnět, tak to prošetřit musí. Budu s nimi spolupracovat,“ řekl iDNES.cz v reakci na krok komory Pacovský, který je od pondělí pracovně v zahraničí. Dříve médiím pouze vzkázal, že Rathovo tvrzení o tom, že ho měl při pondělním jednání zastupovat, je nesmysl, že mu to ale nemá za zlé. 

Postup Jelínka a Černého zatím komora neřeší

Rath minulý týden vypověděl plnou moc svým dosavadním právníkům Romanu Jelínkovi a Adamovi Černému, protože ho podle něj oslovil Pacovský. Nový advokát podle Ratha převzal obhajobu, k soudu ale v pondělí nedorazil (více čtěte zde).

K soudu ale dorazil od Michala Pacovského e-mail, odeslaný o víkendu, ve kterém advokát obhajobu odmítá, protože si údajně mylně myslel, že jde o nový případ, a v této kauze nechce Ratha obhajovat.

Žalobce Petr Jirát uvedl, že pokud byl Pacovský při jednání s Rathem a jeho advokáty podveden, měla by to komora řešit. Chaloupková se nechtěla vyjadřovat k tomu, zda kontrolní rada prošetří i postup Jelínka a Černého.

Jirát a soud považují postup Rathovy obhajoby za obstrukci a snahu dostat případ, který se projednává od srpna 2013, na začátek. Poté, co si Rath nesehnal nového advokáta, mu soud v úterý přidělil obhájce ex offo. Bývalý poslanec ale trvá na tom, že jej má podle zákona ještě dva týdny hájit Pacovský. Rath navíc může dát plnou moc znovu svým předchozím právníkům, měnit dál advokáty a protahovat případ do nekonečna (více čtěte zde).

David Rath dorazil k soudu bez obhájce (19. května 2015):

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz