Dražba deseti designových lahví se konala loni 4. prosince ve spolupráci Plzeňského Prazdroje a serveru iDNES.cz. Aukce vynesla celkem 723 116 korun, které dostalo Centrum Paraple (více o průběhu aukce zde).
Lahve, které patří mezi nejdražší svého druhu v tuzemsku, si převzali jejich noví majitelé 26. února v Plzeňském Prazdroji. V doprovodu staršího obchodního sládka Václava Berky si je mohli ve sklepě naplnit nefiltrovaným ležákem rovnou z dubových sudů.
„Šalanda v plzeňských sklepích je natolik unikátní záležitostí, že sem se skupinou kamarádů jezdíme několikrát do roka užít si klidu a skvělého piva. To, že lahve jsou předávány právě tady, má své výrazné kouzlo,“ řekl jeden z věrných dražitelů Petr Odehnal, který se do benefiční dražby zapojuje každoročně.
Centrum Paraple díky aukci koupí motomed
Slavnostní předání v historických sklepích pivovaru má být poděkováním všem dražitelům, kteří přispívají na rozvoj Centra Paraple. Dobročinná dražba, z níž se už stala předvánoční tradice, se loni konala potřetí.
Výtěžek aukce použijí v Centru Paraple například na koupi motomedu, což je přístroj pro procvičování dolních a horních končetin ve fyzioterapii, nebo speciální váhy pro vozíčkáře.
Plzeňský Prazdroj nechal designové lahve zhotovit ve sklárnách Ajeto glass v Lindavě na Českolipsku a jejich výroba byla poměrně náročná. Lahve se totiž vyrábějí pomocí technologie krakelování, neboli umělého zestaření. Povrch je popraskaný, praskliny ale nejdou do hloubky, takže lahev je použitelná (více o výrobě lahví čtěte zde).
27. listopadu 2014 |