Klávesové zkratky na tomto webu - základní­

Aukce unikátních pivních lahví vynesla vozíčkářům více než 720 tisíc

  17:04aktualizováno  4. prosince 16:32
Charitativní aukce desítky unikátních pivních lahví vyrobených Plzeňským Prazdrojem vynesla celkem 723 116 korun. Výtěžek dražby na portálu iDNES.cz už potřetí poputuje na konto Centra Paraple, které pomáhá lidem s poškozením míchy najít cestu dál. Děkujeme!

O sklářské unikáty projevují čtenáři každoročně veliký zájem. Dražba byla až do poslední chvíle napínavá, boj se strhl o nejdražší i nejlevnější lahev. Nejvíce nabídli hned tři čtenáři, a to shodně 100 tisíc korun. Jen po první hodině od začátku se přitom suma vyšplhala na 150 tisíc korun.

Prohlédněte si unikátní pivní lahve

„Máme radost, že jsou čtenáři ochotni pomáhat potřebným a že se podařilo vydražit takto velkou částku. Z aukcí se stala pěkná předvánoční tradice, takže v tom budeme rádi pokračovat a děkujeme všem za účast,“ řekl šéfredaktor portálu iDNES.cz Ondřej Tolar.

Čtenář Petr Odehnal z Brna si aukci na iDNES.cz zaškrtnul v kalendáři. Ve sbírce má už dvě lahve Pilsner Urquell z předchozích dražeb a podařilo se mu získat i tu letošní.

„Líbí se mi, že jsme za nejdražší lahev nabídli sto tisíc hned tři. Znamená to také, že až tak nezáleží na pořadí, a že tak především pomůžeme Centru Paraple,“ řekl Odehnal iDNES.cz bezprostředně po skončení aukce (více o vášnivém sběrateli čtěte zde).

Na průběh aukce se můžete podívat zde

Plzeňský Prazdroj nechal lahve zhotovit ve sklárnách Ajeto glass v Lindavě na Českolipsku. Složitá výroba desítky pivních lahví pomocí technologie krakelování neboli umělého zestaření dala sklenářům zabrat. Než jich desítka opustila Lindavskou sklárnu, několik jich skláři rozbili nebo jim popraskaly (více o výrobě se dočtete zde).

Unikátní „popraskaná“ lahev je vystavena v Tančícím domě

Designovou lahev letos navrhla výtvarnice Miroslava Kupčíková. „Lahev je pokryta jemnými prasklinkami, které jsou spojeny v jeden působivý celek. Žádná lahev tak nebude stejná. Hledala jsem cestu, která podtrhne a dá vyniknout záři zlatavého piva uvnitř a zároveň respektuje tradičnost a hodnoty značky Pilsner Urquell,“ popsala svůj tvůrčí záměr Kupčíková, jež vystudovala v ateliéru Design skla na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

Dražba unikátních
Aukce unikátních pivních lahví už potřetí pomůže Centru Paraple

Dražba desítky unikátních pivních už potřetí pomůže Centru Paraple.

Výtvarnice uspěla v soutěži Stanislav Libensky Award, které se účastní mladí sklářští umělci a designeři z celého světa. Z rukou marketingového ředitele Plzeňského Prazdroje Granta McKenzieho pak za svůj návrh převzala významné ocenění (více čtěte zde).

Její vítězná lahev je spolu se dvěma předchozími aukčními lahvemi a dalšími vybranými sklářskými skvosty vystavena až do 14. prosince v galerii Art Salon S v Tančícím domě v centru Prahy. Výstava je otevřena denně od 10 do 20 hodin. „Sérii designových lahví Pilsner Urquell obdivuje měsíčně na 1 500 českých i zahraničních zájemců o design,“ uvedla mluvčí Prazdroje Kateřina Krásová.

Dražby Parapleti vynesly již více než půl druhého milionu

Portál iDNES.cz se s Prazdrojem spojil na pomoc Centru Paraple již potřetí. Loni před Vánoci přibylo na kontě Paraplete 526 069 korun (více čtěte zde), předloni se díky štědrosti dražitelů podařilo vybrat dokonce 1 020 651 korun (více o svého času rekordní aukci se dočtete zde).

Design dvou předešlých lahví je rovněž jedinečný, svým tvarem připomínají klasický dřevěný soudek ležáku. Obě navrhl renomovaný německý designér žijící v Česku Lars Kemper. Úplně první limitovaná edice byla přitom navržena u příležitosti oslav 170. výročí výročí uvaření první várky plzeňského ležáku.

Centrum Paraple za vytěžené peníze nakupuje vybavení pro ty, kteří se kvůli zranění míchy vyrovnávají s ochrnutím. Díky štědrosti dražitelů tak Paraple pořídilo například speciální polohovací lůžka, sprchový vozík, rehabilitační chodítko pro nácvik stoje a chůze a další užitečné pomůcky.

Dobročinné aukce a finanční sbírky mají na iDNES.cz dlouholetou tradici a vynesly už několik milionů korun. Ve prospěch charity se draží například fotografie slavných osobností s miminky z kojeneckého ústavu, světoznámý kalendář Pirelli či sportovní potřeby českých olympioniků. Zatím nejvíce vynesla aukce o soukromý koncert kapely Kryštof, jejíž výtěžek pomohl dětem bojujícím s onkologickým onemocněním (více o aukci kapely Kryštof najdete zde).