Václav Klaus při vystoupení v Evropském parlamentu v Bruselu. (únor 2009)

Václav Klaus při vystoupení v Evropském parlamentu v Bruselu. (únor 2009) | foto: AP

Klaus: Zřízení bezletové zóny nad Libyí se rovná válce

  • 729
Český prezident Václav Klaus se na summitu EU o situaci v Libyi postavil proti zřízení bezletové zóny nad zemí zmítanou občanskou válkou. Prezident také odmítá výzvy k uznání libyjské opozice bojující proti diktátorovi Muammarovi Kaddáfímu.

"Budu požadovat, abychom jasný signál vyslali. Tím jasným signálem nejsou silácké věty o bezletové zóně, protože bezletová zóna znamená normální válku," řekl Klaus před dnešním summitem EU o situaci v Libyi při setkání s novináři v Bruselu. Vytvoření bezletové zóny prý nemůže ani případná rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

"Já nesouhlasím s tím, abychom se schovávali za mandát kohokoli včetně Rady bezpečnosti. Hlavně sem musíme jet s názorem, co my sami považujeme za správné, a to se snažit prosadit. Výrok, že si počkáme, co rozhodne někdo jiný, ten já nemohu akceptovat," řekl Klaus, který Českou republiku na schůzce EU zastupuje.

Názor arabisty

Vojenská intervence v Libyi by byla zásadní chybou

"Reálně vytvoření bezletové zóny znamená, že by západní letectvo muselo nějakým způsobem neutralizovat libyjské letectvo a libyjskou protivzdušnou obranu, a to by znamenalo válečné akce proti libyjské armádě," vysvětlil Klausova slova jeho kancléř Jiří Weigl.

Prezident také nesouhlasí s návrhem závěrečného prohlášení, které má dnešní mimořádný summit evropské sedmadvacítky schválit. Podle něj je příliš obecné. "Tím silným výrokem je jasné sdělení, že Kaddáfí musí okamžitě odejít, a že nepadá v úvahu, abychom s ním nejdříve vyjednávali," prohlásil Klaus.

Paříž a Londýn lobbují za Benghází

Bezletová zóna by měla zabránit útokům vládních sil vůči opozici. Z Evropské unie i Severoatlantické aliance zaznívají názory, že o takové akci je možné uvažovat, avšak že by k ní byl nezbytný mandát od Rady bezpečnosti OSN. (o možnostech Západu jak potrestat Kaddáfího čtěte zde)

Za vytvoření bezletové zóny lobbují především Francie a Velká Británie. Paříž ve čtvrtek uznala povstaleckou Národní radu sídlící v srdci rebelie Benghází za legitimního představitele libyjského lidu a prezident Nicolas Sarkozy je prý dnes připraven navrhnout cílené letecké údery proti Kaddáfímu.

Klaus rovněž odmítl uznání libyjské opozice, k němuž Evropskou unii vyzvaly ve společném prohlášení Francie a Británie. To v minulých dnech odmítl i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který upozornil na fakt, že dva členové Národního výboru v Benghází jsou bývalí ministři Kaddáfího režimu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video