Způsob prověrek je nezákonný

Ústavní soud zpochybnil způsob, jakým stát dva a půl roku prověřuje firmy a osoby, jež pracují s utajovanými informacemi. Ústavní soud napadl klíčové body zákona o ochraně utajovaných skutečností: podle nich lidé a firmy, kterým Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) zakáže přístup ke strategickým údajům, dosud nemají šanci dozvědět se proč. Rozhodnutí NBÚ navíc nemůže přezkoumat žádná nezávislá instituce a o stížnosti rozhoduje opět pouze NBÚ.

"Zákonem se otevírají možnosti pro svévoli příslušných orgánů, což demokratický stát připustit nemůže," řekl soudce Vojen Güttler a dodal: "Dochází k velké koncentraci moci ve vedení Národního bezpečnostního úřadu."

NBÚ přitom právě nyní čelí podezření, že s prověrkami manipuluje. Obvinil jej z toho ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek. Ústavní soud sice sporné body zákona zrušil, zároveň však rozhodl, že verdikt bude platit až od 1. července příštího roku, dokdy mají poslanci připravit novelu zákona.

Do té doby tedy bude všechno při starém. "Národní bezpečnostní úřad bude do 30. června 2002 vykonávat svoji činnost přesně podle znění současného zákona," potvrdil NBÚ ve svém stanovisku. Nález Ústavního soudu neznamená, že všechna dosavadní prověření neplatí.

"O zpochybnění se dá mluvit pouze v těch případech, kdy rozhodnutí byla negativní," uvedl poslanec Ivan Langer, který se podílí na připravované novele zákona.

NBÚ prověřil jedenáct tisíc žadatelů, desítky lidí prověrkami neprošly. Právě ti, kteří kvůli tomu přišli například o práci nebo lukrativní zakázky a mají pocit, že neoprávněně, budou zřejmě žádat přezkoumání.

Ústavní soud včera rozhodoval na základě stížnosti dvou osob, které neprošly prověrkami. Stěžoval si bývalý pracovník BIS Jan Toman a někdejší šéf odboru mezinárodních vztahů ministerstva financí Václav Rombald (ten musel kvůli prověrce přejít na méně významnou funkci).

Právě Rombaldův případ je ukázkový: dostal přípis, že nezískal takzvané osvědčení (tedy neprošel prověrkami) podepsané ředitelem NBÚ, a když se odvolal, dostal odpověď zase podepsanou stejným ředitelem.

"Můj klient má oprávněný pocit, že o něm vždy rozhodoval stejný člověk," řekl jeho advokát Aleš Pejchal. A navíc se nedozvěděl proč. Soud připomněl, že není možné, aby rozhodnutí NBÚ nebylo nijak odůvodňováno, což prý souvisí s požadavky na utajení.

"Stávající znění zákona vede k tomu, že důvody nejsou sdělovány nikdy, tedy ani tehdy, když nemohou ohrozit bezpečnostní zájmy státu ani zájmy třetích osob," konstatoval soud.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video