Získat obecní byt je takřka nemožné

Praha - I když mnohé nové byty jsou brzy rozprodány, přesto mnozí Pražané hledají co nejlacinější bydlení. Tím je doposud nájem v obecních bytech, jehož výši reguluje ministerstvo financí. "Lidé by nejraději kupovali garsonky nebo dvoupokojové byty s kuchyňským koutem do milionu korun, takové ale už dneska téměř nikdo nenabízí. I malometrážní byty stojí přes milion," řekl majitel Alfa Reality Petr Maršálek.

Další skupina lidí by chtěla bydlet v novostavbách, ale cena pětadvacet tisíc korun za metr čtvereční už patří minulosti. Nyní se vyšplhala ke třiceti tisícům korun.

"Například vedle stadionu Bohemians je volné prostranství, na němž by mělo vzniknout komerční centrum. Za ním navážeme stavbou bytového domu s šestatřiceti byty. Průměrná cena se pohybuje kolem třiceti tisíc za metr čtvereční," uvedl Petr Vychron z agentury Nový domov 2000.

Právě vysoké ceny nového bydlení jsou důvodem, proč mají radnice stále přeplněné pořadníky zájemců o nájemní obecní byty. "O byty s regulovaným nájmem je obrovský zájem, ale nejsou k dispozici," řekl radní Zdeněk Kovářík, který má v hlavním městě na starosti bytovou politiku. Doplnil, že letos by mělo v Praze vzniknout přes čtyři tisíce bytů. "Obecních bude asi sedm set, soukromé společnosti jich podle odhadů staví asi tři a půl tisíce za rok," upřesnil Kovářík.

Získat obecní byt však je také problém. Získat co nejlaciněji střechu nad hlavou lze právě pronájmem obecního majetku, ale ročně se uvolní sotva několik desítek bytů v majetku městských částí.

V těchto dnech například rada Prahy 5 schválila přidělení osmi bytů. Ty jejich nájemníci získali losem. "Vzhledem k tomu, že nezáviselo na výši nabídky nájmu nebo daru pro obec, byli vítězové i náhradníci určeni tímto způsobem," řekl radní Ondřej Gál (ODS).

Ve dvou případech byly byty nabízeny na úpravu vlastním nákladem a v šesti pak za úhradu dluhu po předchozím obyvateli. Dlužné částky se přitom pohybovaly od šedesáti tisíc do necelého půl milionu korun. Celkem se přihlásilo sto sedmdesát zájemců.

"Nedá se říct, kolik bytů v Praze chybí nebo přebývá. Trh je deformovaný regulovaným nájmem," soudí radní Zdeněk Kovářík. Podle něj by bylo třeba ceny nájmů v obecních bytech uvolnit. "Nedomnívám se, že by soukromníci vyšponovali ceny na desetinásobek současných nájmů, jak se nyní říká," uvedl radní. Připustil, že v první fázi po deregulaci by mohly ceny vyskočit, ale časem se srovnají, protože horentní sumy nebudou zájemci o nemovitosti akceptovat.

To se projevuje už nyní. Pražané se snaží koupit vlastní bydlení nebo získat obecní byt. "V soukromých domech s vyššími nájmy bydlí většinou lidé, kteří do hlavního města dojíždějí za prací," domnívá se Vychron. Podle něj však současný systém hypoték už dovoluje více než před časem, aby si lidé pořizovali nemovitosti do osobního vlastnictví.

Ani tři stovky nových bytů, které minulý rok vznikly v lokalitě Zelené údolí, neřeší situaci mladých rodin. Odstranění bytové nouze vyžaduje hlavně jiný trh nájemních vztahů. (19. března 2001)

Nové byty Sluneční město v Praze - Zbraslav. V roce 200 bylo v Praze dokončeno 2300 nových bytů. (19. března 2001)

Byty v říčanské Melantrichově ulici se na první pohled neliší od průměrně komerční výstavby. Jen svou cenou. (19. března 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video