Tsutomu Jamaguči, výbuch v Nagasaki a Atomový dóm v Hirošimě

Tsutomu Jamaguči, výbuch v Nagasaki a Atomový dóm v Hirošimě | foto: ČTK a Profimedia.cz

Zemřel jediný člověk, který prokazatelně přežil Hirošimu i Nagasaki

  • 76
Japonec Tsutomu Jamaguči, jediný člověk, který byl oficiálně uznán jako přeživší po obou útocích atomovou bombou na Hirošimu a Nagasaki, zemřel ve věku 93 let. Americké útoky na Hirošimu a Nagasaki na sklonku druhé světové války jsou dosud jedinými válečnými útoky, při nichž byla použita jaderná zbraň.

Jamaguči, zaměstnanec loděnic, byl 6. srpna 1945 v Hirošimě na obchodní cestě, když americký letoun B-29 svrhl na toto japonské město atomovou bombu. Utrpěl četné vážné popáleniny a strávil ve zničeném městě noc.

Na druhý den se vrátil domů, do Nagasaki, města vzdáleného od Hirošimy zhruba 300 kilometrů. Tam o tři dny později, 9. srpna, dopadla druhá americká atomovka. Japonsko se vzdalo 15. srpna a druhá světová válka skončila.

Starosta Nagasaki podle agentury AP uvedl, že úmrtím Jamagučiho "jsme přišli o skvělého vypravěče". Japonská média uvedla, že pamětník obou atomových výbuchů zemřel na rakovinu žaludku.

Jamagučiho uznaly japonské úřady teprve nedávno za jediného, který byl prokazatelně v Hirošimě i Nagasaki v čase, kdy tam dopadly bomby. O takové uznání, které je spojeno se řadou výhod, přitom žádali i další lidé.

V posledních letech Jamaguči poskytl řadu rozhovorů o svých vzpomínkách na poslední dny války. Často vyslovoval naději, že jaderné zbraně zmizí ze světa.

"Chtěl bych mladé generaci stihnout vyprávět děsivou historii atomových bombardování ještě předtím, než umřu," svěřil se loni. V roce 2006 promlouval na půdě OSN, o svých zážitcích psal knížky i písňové texty.

Japonsko je jedinou zemí na světě, která má zkušenost s útoky jadernými bombami. V Hirošimě zahynulo na 140 000 lidí, dalších 70 000 v Nagasaki.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video