Země EU a Izrael se k Rakousku otočily zády

- Spojené státy podle agentury Reuters dočasně stahují svého velvyslance z Vídně poté, co se do vlády dostali nacionalističtí Svobodní. Oznámila to americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová s tím, že ve vládě evropské země by nemělo být místo pro politickou stranu, která se "jasně nedistancuje od zvěrstev nacistické éry a politiky nenávisti." Zády se k Rakousku už otočila Francie, Německo, Španělsko, Finsko i všechny členské země EU. O situaci v Rakousku se dočtete ZDE.

Podle generálního tajemníka Organizace spojených národů Kofi Annana "vyvolávají historické zkušenosti obavy o další vývoj v Rakousku". Uvádí se to v prohlášení, které dnes v New Yorku zveřejnil Annanův mluvčí.
"Generální tajemník zastává názor, že kdokoli, kdo zná dějiny, musí být znepokojen nejnovějším politickým vývojem v Rakousku," uvedl mluvčí Fred Eckhard. "Annan bere na vědomí reakci evropských partnerů Rakouska a s trvalým zájmem sleduje další vývoj", dodal.
Agentura Reuters označuje Annanovo prohlášení za "jeden z řídkých komentářů k vnitřním záležitostem" jiných organizací či zemí.
   

Země EU se k Rakousku začaly otáčet zády
V Belgii
propukla silná kampaň proti zimní turistice v Rakousku. Celostránkové novinové inzeráty a plakáty vyzývají k tomu, aby "lidé neprovozovali zimní sporty v zemi, která lyžuje na špatném svahu". Na obrázku jsou zachyceni dva lyžaři, kteří za sebou zanechávají stopy ve tvaru zkratky nacistické SS. Belgičané jsou přitom šestými nejčastějšími návštěvníky této alpské země.

Belgie se rozhodla zrušit všechny školní lyžařské kursy do Rakouska.

"Ministr školství pochopitelně nemůže zabránit odjezdům, které byly naplánovány na tento víkend. Jeho kabinet vyjádřil pochopení, že školy už zaplatily určitou finanční částku za rezervaci ubytování v rakouských horách," píše deník La Libre Belgique. Školy byly nicméně vyzvány, aby se pokusily kursy přesunout do jiných alpských zemí - Francie, Švýcarska a Itálie.

V souvislosti se vstupem FPÖ do vlády belgický ministr zahraničí Louis Michel ve čtvrtek nevyloučil odvolání belgického velvyslance z Vídně. Zároveň řekl, že nemůže akceptovat obsazení funkcí rakouských ministrů obrany a spravedlnosti "neonacisty". "Evropa, která je také mou vlastí, je v nebezpečí," prohlásil Michel.

Izrael odvolal velvyslance z Vídně na dobu neurčitou a oznámil, že vztahy s Rakouskem přehodnotí.

Finský premiér Paavo Lipponen dnes nařídil svým ministrům, aby omezili vztahy s Rakouskem. Lipponen řekl, že práva Rakouska jako člena Evropské unie nebudou dotčena, avšak zruší se všechny bilaterální kontakty. Budou odvolány kontakty a návštěvy Rakouska na ministerské úrovni. Finští ministři také nebudou přijímat rakouské oficiální představitele. Schvalují to všichni členové vlády.

Předseda vlády Portugalska Antonio Guterres, jehož země předsedá Evropské unii, řekl, že sankce zbývajících 14 zemí vůči Rakousku za vstup ultrarpravicových Svobodných do vlády, začnou platit automaticky od okamžiku, kdy prezident Klestil jmenuje vládu, v níž bude Haiderova strana.

"Celá řada našich hodnot, o něž se opírá naše civilizace, je v sázce," řekl Guterres v souvislosti s dřívějšími xenofobními výroky šéfa Svobodných Jörga Haidera.

Německo podle mluvčí ministerstva zahraničí nebude podporovat kandidaturu Rakušanů na funkce v mezinárodních organizacích a omezí kontakty s Rakouskem pouze na "úroveň úředníků". Avšak podle nejnovějšího průzkumu ústavu Forsa plných 79 procent Němců odmítá sankce, které uplatňují země Evropské unie vůči Rakousku za jeho novou vládu.

Evropská komise zaujala stanovisko zdrženlivé. Koaliční smlouva, kterou ve čtvrtek podepsali šéfové ÖVP a FPÖ Wolfgang Schüssel a Jörg Haider, "je zcela v souladu se základními hodnotami Evropské unie, jako jsou svoboda a respektování základních práv," řekl mluvčí Evropské komise Ricardo Levi. Evropská komise proto musí být podle Leviho "co nejbdělejší".

Nad rozpačitými reakcemi českých představitelů, především pak členů ODS, na účast FPÖ v rakouské vládě se dnes pozastavuje belgický deník La Libre Belgique. Podle jeho pražské dopisovatelky pramení postoje Prahy z toho, že situace na české politické scéně v mnohém připomíná krizi v Rakousku. Praha se totiž podle listu "topí v krizi demokracie s množstvím prvků vídeňského scénáře". Viditelné odkazy k vnitropolitické situaci a přirozený sklon k nevměšování vyústily podle La Libre Belgique v českém tisku v kampaň proti "hysterii Francie a Belgie".

Co ještě hodlají země EU udělat
Všech čtrnáct zemí Evropské unie hodlá zmrazit bilaterální oficiální politické styky s rakouskou vládou. Nebude podporovat rakouské kandidáty do mezinárodních funkcí a rakouští velvyslanci budou v zemích unie přijímáni jen na nízké "technické" úrovni.

Zatímco například Belgie nebo Francie požadují co nejširší a nejtvrdší uplatnění, Itálie i Nizozemsko daly na vědomí, že pro ně je hlavní zabezpečení hladkého chodu institucí EU.

Izrael volá po mezinárodních sankcích
Izrael vyzval mezinárodní společenství, aby podniklo opatření proti Rakousku.

Izrael v pátek odvolal z Vídně svého velvyslance kvůli nové vládní koalici s tím, že Izrael jako vlast lidí, kteří přežili holocaust, nemůže tolerovat fakt, že v novém kabinetu je i nacionalistická strana Svobodných Jörga Haidera.

Ten vyvolal pobouření svými nedávnými výroky zpochybňujícími nacistické zločiny.

Pro Haidera je Klestil zrádce
Vůdce ultrapravicových Svobodných Jörg Haider obvinil prezidenta Thomase Klestila a bývalého kancléře Viktora Klimu z "politické velezrady" Rakouska.

Reagoval tak na zprávy některých evropských novin, že si oba politici protesty zemí EU proti vstupu Svobodných do vlády objednali.

"Pokud se podezření potvrdí, nevylučuji ustavení vyšetřovacího výboru parlamentu," prohlásil Haider a dodal, že je to v zájmu samotných podezřelých. Ti obvinění popřeli.

Jak rakouská vláda vznikala, si můžete přečíst ZDE


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video