Prezident Miloš Zeman při jmenování nových profesorů v pražském Karolinu.

Prezident Miloš Zeman při jmenování nových profesorů v pražském Karolinu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Zeman: Pití alkoholu je v pořádku, ale u klenotů jsem opilý nebyl

  • 864
Za vrávoráním nad korunovačními klenoty nebyla podle prezidenta Miloše Zemana jeho opilost, ale kromě chřipky také devadesát točitých schodů bez zábradlí, které musel před tím absolvovat. "Pití alkoholu je v pořádku," prohlásil prezident v Hyde parku České televize ke sto dnům ve funkci hlavy státu.

"Přiznám se vám k něčemu, co jsem zatím tuším nikomu neřekl. Při vstupu do klenotnice je devadesát točitých gotických schodů bez zábradlí a já už čtyři roky špatně chodím. No a když jsem z těch schodů sestoupil, tak k té chřipce se přidala ještě únava," řekl doslova Zeman, když reagoval na dotaz jednoho z diváků, jakou že to virózou trpěl u korunovačních klenotů.

Řekl také, že pít alkohol je podle něj normální, stejně jako to, že se člověk při tom nemá opít. Zeman v pořadu veřejnoprávní televize řekl, že kdo pochybuje o pití alkoholu, měl by se na to zeptat lidí na Moravě. A zmínil i to, že na recepcích se běžně na začátku podává aperitiv a na závěr digestiv.

100 dní Miloše Zemana na Hradě: oznámkujte ho

Už příští týden představí nový prezidentský fond, do kterého bude odvádět část svého platu, jehož se vzdá. V úterý podepsal složenku na prvních 60 tisíc korun a hodlá využít trvalý příkaz až do roku 2018, kdy mu vyprší mandát. Fond se Zemanovi teprve před pár dny povedlo zaregistrovat.

"Málokdo má zkušenosti jako Livia Klausová," říká Zeman

Prezident se také v pořadu znovu postavil za jmenování Livie Klausové velvyslankyní na Slovensku. Připomněl, že jako první dáma absolvovala řadu diplomatických jednání a je podle něj výborná ekonomka. "Málokdo má takové zkušenosti jako Livia Klausová," řekl Zeman v Hyde parku.

Zeman znovu odmítl, že by nabídka pro Klausovou byla odměnou za to, že ho podpořila v prezidentské kampani proti Karlu Schwarzenbergovi. "Nabídl jsem jí to až po volbách a mé inauguraci," řekl Zeman. Dohoda s ministrem zahraničí o jmenování velvyslanců se podle něj nerýsuje.

Prezident se rovněž opakovaně postavil za Vladimíra Remka, kterého si přeje jako velvyslance v Rusku, a také na tom se se Schwarzenbergem zatím neshodl. "Kosmonaut v Rusku znamená daleko víc než u nás," podotkl prezident. Připomněl Remkovu zkušenost, když současný europoslanec vedl obchodní zastoupení na ambasádě v Rusku.

Zeman zvažoval výklad ústavy, zda smí odvolat premiéra

Prezident po sto dnech ve funkci přiznal, že skutečně zvažoval výklad ústavy, podle kterého by mohl odvolat dle svého uvážení premiéra a s ním i vládu. "Zvažoval jsem takový výklad ústavy," přiznal Zeman.

Tuto možnost naznačil již začátkem února. "Myslím si, že to vyplývá z velmi extenzivního výkladu ústavy," řekl tehdy, tedy ještě před tím, než složil prezidentský slib (více zde). Ale touto možností se přestal zabývat, když se proti tomu jasně postavil i předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

Zeman nechal otevřenou možnost, zda pověří po volbách sestavením vlády předsedu vítězné strany, tedy například Sobotku, pokud by sociální demokracie volby vyhrála. Připomněl případ Jiřího Paroubka, který sice ČSSD přivedl k vítězství ve volbách, ale strana skončila v opozici. A řekl, že bude při výběru premiéra vycházet z toho, co umožní výsledek voleb.

Stabilizoval se Ústavní soud, nepřekážel jsem při povodních

Za svůj úspěch v prvních sto dnech na Hradě prezident označil to, že se mu podařilo prosadit nové ústavní soudce. "Podařilo se stabilizovat Ústavní soud, který byl před kolapsem," zdůraznil Zeman.

Vyzvedl také to, že se při povodních nepletl lidem pod nohama jako jiní. "Pokud se politik vydá v gumácích a překáží lidem, kteří byli vyplaveni, tak je to jen gesto, kterým se zviditelňuje," prohlásil prezident. "Nemám rád patetické projevy," odmítl připomínku jednoho z televizních diváků, že nebyl při povodních tolik vidět.

Zeman se také vrátil ke sporu o jmenování Martina C. Putny profesorem. Nakonec se Putna profesorem stane, ale diplom převezme od ministra školství Petra Fialy. "Pokládám za feudální přežitek, aby profesory jmenoval prezident," hájil Zeman nápad, že by napříště o jmenování profesorů vůbec nerozhodoval on. Připomněl, že se vzdal už práva vyhlásit amnestii i udělovat milosti. Jmenování profesorů bude třetí kompetencí, které se chce vzdát.

Prezident v úterý jmenoval nové profesory, ale Putna mezi nimi nebyl, protože mu Zeman odmítl potřást v Karolinu rukou. "Pro mě je profesor symbolem moudrosti," řekl Zeman. S tím se podle něj neslučuje transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž se Putna, sám se hlásící k menšinové sexuální orientaci, objevil v průvodu gayů a lesbiček. Plakátem ironizoval bývalého vysoce postaveného úředníka ministerstva školství Ladislava Bátoru, který se angažoval v hnutí Akce D.O.S.T. Bátora ostře vystupoval proti homosexuálům.

20. května 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video