Vítání migrantů ve Stockholmu (září 2015)

Vítání migrantů ve Stockholmu (září 2015) | foto: Profimedia.cz

Švédsko je rájem imigrantů, Česko v novém žebříčku silně zaostává

  • 695
Nejlepší podmínky mají přistěhovalci ve Švédsku, Kanadě či Švýcarsku. Tvrdí to americká mediální společnost, která sestavila žebříček osmdesáti států podle toho, kde se imigrantům žije nejlépe. Česko se oproti jiným evropským státům v žebříčku propadlo až na padesáté místo.

Při sestavování žebříčku využili novináři několika kritérií. K dispozici měli už z minulých šetření odpovědi od 21 tisíc respondentů z řad podnikatelů, významných osobností i členů veřejnosti. Pro žebříček ideálních zemí pro imigranty uvažovali otázky týkající se například ekonomické stability země, trhu práce či platové rovnosti. Zahrnuta byla i odpověď na otázku „Místo, kde bych chtěl žít?“.

Nejlepší země pro imigranty

1. Švédsko
2. Kanada
3. Švýcarsko
4. Austrálie
5. Německo
6. Norsko
7. USA
8. Nizozemsko
9. Finsko
10. Dánsko

...

48. Chorvatsko
49. Kostarika
50. Česko
51. Thajsko
52. Indonésie

Zároveň využili data ze Světové banky a OSN. Zajímal je podíl migrantů v populaci jednotlivých států a objem peněz, které zasílají zpět do rodné země. Celosvětově totiž nejde o žádnou malou částku. V roce 2015 takhle poslali migranti domů 582 miliard dolarů, tedy přes třináct bilionů korun. Nejvíc peněz poslali domů Indové, hned po nich Mexičané.

Pomyslným vítězem žebříčku nejvstřícnějšího státu pro imigranty se stalo Švédsko. Jeho imigrační politiku přitom loni Američané ve větší míře probírali poté, co na ni upozornil současný prezident Donald Trump, který švédský přístup kritizoval. „Vzali jich hodně a teď mají problémy, jaké si nikdy nemysleli, že budou mít,“ říkal Trump fanouškům. Švédové přitom vůbec netušili, o jakých problémech mluví (psali jsme zde).

Americký list The Washington Post, který o žebříčku informoval, poznamenal, že Švédsko nebylo jedinou severskou zemí, která se dostala na přední příčky seznamu. Vysoko se dostalo i Dánsko, Norsko či Finsko. Severské země mají navrch hlavně díky politice platové rovnosti. Novináře však kromě zmíněných kritérií zajímalo i jaké kroky země podniká pro lepší integraci imigrantů, tedy zda pro ně třeba pořádá jazykové kurzy. Právě tento bod vynesl do první pětice Kanadu či Švýcarsko.

Ekonomičtí migranti jsou mýtus. Většina lidí do Evropy prchá, tvrdí zpráva

Určitým překvapením bylo naopak umístění České republiky na 50. místě. Před Českou republiku se dostalo například Polsko, Chorvatsko i Maďarsko, jehož premiér Viktor Orbán se dlouhodobě vyjadřuje proti přijímání uprchlíků. Podle nedávné studie americké Národní akademie věd, inženýrství a medicíny má přitom imigrace na ekonomiku země v dlouhodobém horizontu pozitivní vliv.

Žebříček zemí, kde se nejlépe žije imigrantům, sestavila mediální společnost U.S. News a World Report, která je vyhlášená svými žebříčky nejlepších vysokých škol či nemocnic. Cílem tohoto posledního žebříčku bylo podle zúčastněné novinářky Deidre McPhillipsové „zaměřit se na ekonomické aspekty imigrace a vliv, jaký by mohla mít na postavení země ve světě“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video