Petr Nečas a Jiří Paroubek

Petr Nečas a Jiří Paroubek | foto: iDNES.cz

Ze záplav se stalo volební téma, strany se předhánějí s pomocí

  • 170
Do předvolební kampaně vstoupil nový hráč - velká voda. Politickým stranám přišlo aktuální téma dva týdny před volbami vhod a začaly se předhánět, jak pomoci zaplaveným krajům. Podle politologů si mohou vhodnými reakcemi a sliby vylepšit volební výsledek.

"Záleží, jak rychle politici zareagují, jak jsou vidět jako citliví k lidem, kteří se dostali do problémů," říká politoložka Vladimíra Dvořáková.

Reakce politiků může hrát roli u několika procent nerozhodnutých voličů, což při těsném volebním souboji může být i rozhodující. Například v Německu v roce 2002 volby rozhodla právě reakce politiků na povodně a situaci v Iráku.

Všechny hlavní strany už oznámily, že přerušují volební kampaň v postižených regionech. Šéf ODS Petr Nečas se omluvil z dnešního jednání Sněmovny a odjel do Rožnova pod Radhoštěm, kde se chce zapojit do organizace záchranných prací.

"Považuji to za pochopitelné gesto, nebudu dělat žádná teatrální nebo hraná gesta. Já prostě jsem na Rožnovsku doma," uvedl Nečas, který kandiduje právě v záplavami postiženém Zlínském kraji. Šéf ODS tvrdí, že tam může být užitečný jako prostředník při komunikaci starostů s centrálními státními institucemi.

ODS chce po dohodě se starosty postižených obcí vyslat na pomoc i Modrý tým svých podporovatelů. Ve svých volebních stáncích, takzvaných Městečkách řešení, bude organizovat sbírky na pomoc obětem povodní.

Paroubek kritizoval Topolánkovu vládu

Záplavy jsou hlavním tématem i pro ČSSD. "Tak jako celá země i my žijeme tou otázkou povodní, zejména samozřejmě moravští poslanci," řekl na dnešním brífinku s novináři předseda ČSSD Jiří Paroubek. Strana podle něj dá na pomoc postiženým občanům 1,2 milionu korun a bude organizovat sbírky mezi svými zákonodárci.

"Ukazuje se právě v takovýchto situacích, jako jsou povodně, proč je potřeba silného státu," míní Paroubek. Bývalé vládě Mirka Topolánka vyčetl, že nedotáhla některé protipovodňové projekty připravované ještě kabinetem vedeným ČSSD.

Podle politologa Michala Klímy může z povodní ve volbách profitovat právě ČSSD, která má na Moravě své hejtmany. "Pokud hejtmani budou reagovat správně, budou dobře řídit práce na pomoc občanům v postižených lokalitách a budou se patřičně prezentovat, mohou to být pro ně body navíc," řekl Klíma.

Vnitro se připravuje na krizový volební scénář

Podobnou finanční částku jako ČSSD dá na povodně i TOP 09, která také zrušila kampaň v postižených regionech. Předseda strany Karel Schwarzenberg oznámil, že TOP 09 věnuje z peněz na stranickou kampaň asi milion až 1,5 milionu na pomoc zaplaveným.

Na pomoc lidem postiženým povodněmi vyrazily i týmy KSČM. "Soustřeďujeme se především na pomoc starším lidem, kteří nemohou fyzicky zvládat činnosti, jako je záchrana a zabezpečení majetku," uvedla jednička kandidátky KSČM v Moravskoslezském kraji Kateřina Konečná. Politické strany by podle ní ale neměly povodně zneužívat ke kampani.

Ministerstvo vnitra zatím vyhodnocuje situaci, jak by záplavy mohly v postižených obcích zasáhnout do organizace sněmovních voleb, které se uskuteční přespříští víkend.

"Poznatky vyhodnotíme a během tohoto nebo začátkem příštího týdne připravíme krizový scénář," řekl Vladimír Řepka z ministerstva vnitra. Státní volební komise podle něj nepřipravuje krizové scénáře předem, vždy se řeší až aktuální záležitosti a konkrétní situace.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video