Barack Obama

Barack Obama | foto: Reuters

Zástupci Amerik proberou na summitu bezpečnost a klima. Dorazí i Obama

  • 0
V karibském státě Trinidad a Tobago začne summit Organizace amerických států. Zástupci 34 zemí obou amerických kontinentů se během třídenní konference zaměří na témata jako energetická bezpečnost, udržitelný rozvoj či boj proti klimatickým změnám. Spojené státy bude zastupovat Barack Obama.

Podle agentur by jednání nejvyšších představitelů zemí obou Amerik mohlo znamenat začátek nové kapitoly ve vztazích Spojených států a ostatních zemí kontinentu.

Vrcholné schůzky se nezúčastní Kuba, která byla z Organizace amerických států (OAS) vyloučena už v roce 1962. Podle generálního tajemníka organizace Josého Miguela Insulzy by se nyní Kuba mohla znovu členem stát, nerozhoduje o tom však summit, ale Valné shromáždění.

Insulza je také přesvědčen, že setkání na nejvyšší úrovni umožní "nový dialog" mezi Severem a Jihem. "Země Latinské Ameriky chtějí hovořit o rozvoji a zdá se, že totéž chce i Washington: to je na společném pořadu dne."

Josého Miguel Insulza, generální tajemník Organizace amerických států (OAS)

Poprvé se sejde se svými kolegy Barack Obama, pro kterého, jak sám přiznal, zatím nebyla tato záležitost prioritou. Nicméně do Port of Spain přijíždí s tím, že summit bude "prvním znamením nové pozornosti, kterou chce věnovat Latinské Americe", poznamenal mluvčí Bílého domu.

Ačkoli se na Obamu budou upírat všechny zraky a mnozí přítomní se s ním budou chtít zvěčnit na snímku, on sám nepřednese žádný plán pro západní polokouli, upozornil bývalý velvyslanec v Mexiku a Venezuele a současný Obamův poradce Jeffrey Davidow. "Přijíždí do Trinidadu s úmyslem poslouchat, diskutovat a jednat s kolegy a partnery," řekl.

Na programu jednání je i injekce v podobě miliardy dolarů do světové ekonomiky, na které se dohodli delegáti na nedávném summitu G-20 v Londýně. Projednávat se bude i způsob, jakým by mohla přinést prospěch Latinské Americe a karibské oblasti.

Chávez chce blokovat jednání kvůli Kubě

Úspěchu jednání hodlá bránit venezuelský prezident Hugo Chávez, který už prohlásil, že bude hlasovat proti deklaraci summitu, na jejímž textu se pracuje s předstihem. Podle Cháveze nejen Venezuele, ale i dalším zemím vadí, že deklarace neodsuzuje vyloučení Kuby ze summitu Amerik. "Tu deklaraci je obtížné strávit. Je naprosto mimo... jako kdyby doba nepokročila," prohlásil.

Karibské souostroví bylo vybráno jako místo konání vrcholné schůzky i s ohledem na události během předchozího rokování v argentinském Mar del Plata v roce 2005. Obamův předchůdce George Bush ho předčasně opustil hlavně kvůli protiamerickým demonstracím.

Geografická situace a skutečnost, že jde o ostrov, umožňuje pořadatelům summitu lépe místo zabezpečit a mnohem obtížnější by tu bylo i uskutečnit demonstrace v takovém rozsahu jako na kontinentu. Méně nadšeni jsou zdejší obyvatelé, kteří jsou přesvědčeni, že summit je přijde příliš draho.

Původně měla vláda do organizace investovat půl miliardy místních dolarů, avšak náklady se už teď vyšplhaly na dvojnásobek (v přepočtu přes tři miliardy korun), napsala agentura AFP. Bezpečnost účastníků zajišťují nejen trinidadští policisté, ale i bezpečnostní síly USA, Brazílie, Jamajky, Belize a Surinamu.

Pocit obležené pevnosti v Port of Spain dotvářejí i dva křižníky, které fungují jako ubytovny pro delegace, personál i tisk. Summit na Trinidadu je pátým svého druhu od roku 1994.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video