Palestinský mladík hází kamenem směrem k izraelskému území na hraničním přechodu Calandia.

Palestinský mladík hází kamenem směrem k izraelskému území na hraničním přechodu Calandia. | foto: Reuters

Západní břeh se chystá na oslavy, reportér MF DNES hlásí i potyčky

  • 67
Pro Palestince nadešel velký den. Předseda palestinské samosprávy hodlá požádat Radu bezpečnosti OSN o uznání státnosti Palestinců. I když USA chtějí žádost vetovat, Západní břeh tím žije. Na některých přechodech ale vypukly i potyčky mezi Palestinci a izraelskými vojáky, hlásí reportér MF DNES Pavel Novotný.

Palestinci na přechodu Kalandia podle něj házejí kamení a izraelští vojáci na jejich útoky reagují slzným plynem. "Ozývá se taky střelba, Izraelci zřejmě používají gumové projektily a slzný plyn. Několik lidí totiž začalo utíkat pryč," líčí ze Západního břehu reportér.

Místem také projíždějí sanitky, násilnosti ale nejsou nijak krvavé. Většina lidí dorazila s rodinami a bitku jen pozorují. Doprava je odkláněna, projet přechodem je náročné, většina aut se otáčí a míří jinam.

Palestinci z vesnice Kaddum namalovali izraelskou vlajku na hřbet osla. (23.

"V centru Ramalláhu se už uskutečnila první demonstrace, ale k násilnostem nedošlo," dodává. Ramalláh zaplavily vlajky a na náměstí v centru stojí tribuna k oslavám. Řada lidí je ve městě naladěna svátečně.

"Je tady mnohem více vlajek než normálně. Policie zesílila ostrahu," popsal ráno z Ramalláhu, kde sídlí palestinská samospráva, jejíž předseda Mahmúd Abbás během projevu ve Valném shromáždění OSN požádá o plné členství v organizaci a tím i o uznání palestinské státnosti.

Palestinci totiž neskrývají své zklamání z dvaceti let bezvýchodných mírových rozhovorů a rozhodli se prostě vyhlásit samostatný stát i bez nich. To, že neuspějí, je už takřka jisté, protože Spojené státy hodlají v Radě bezpečnosti využít svého práva veta. Přesto je to pro Palestince velký den.

Otázky a odpovědi:

Žádost Palestinců o členství v OSN

Palestinská žádost má podporu většiny členských států a Palestinci tak vzhledem k avizovanému americkému vetu mohou očekávat alespoň to, že v OSN získají status nečlenského státu, jaký má třeba Vatikán. A i to by pro ně byl úspěch, protože by mohli získat přístup do mezinárodních institucí.

"Vedle Arafatova hrobu vlají vlajky států, které už nějakým způsobem v minulosti Palestinu uznaly a mají s ní navázané vztahy," líčí reportér Pavel Novotný. Jinak podle něj ale život ve městě běží normálním tempem a řada místních nevěří, že se pro ně po pátku něco změní.

U některých Palestinců však emoce pracují už delší dobu. Protesty se tam konaly i ve čtvrtek. "Ve čtvrtek tady byly menší demonstrace proti Američanům kvůli tomu vetu. I když si Palestinci uvědomují, že peníze, které pomohly k rozkvětu Ramalláhu, jsou hlavně z EU a také z USA. V zásadě ale platí, že ta situace je tady zatím klidná," přiblížil.

V pásmu Gazy, v němž vládne radikální Hamas, žádné nadšení nevládne. Hamas je odpůrce dialogu s Izraelem a stát v hranicích z roku 1967 není jeho cílem. Pro něj je to získání celé Palestiny v hranicích před vznikem Izraele.

Palestinci slibují nenásilné akce

Mnozí západní diplomaté očekávají, že odmítnutí palestinské žádosti o uznání státu v OSN vyvolá vlnu násilností. Palestinští politici ale tvrdí, že Palestince přesvědčí k nenásilným akcím, uvedla ČTK.

Izraelští policisté se na hraničním přechodu Calandia střetli s palestinskými

Například palestinský mírový vyjednávač Nabíl Šás se domnívá, že se teď Palestinci ochotněji přikloní k možnosti omezit se na pokojný boj. "Našimi novými hrdiny jsou Gándhí, Mandela a Martin Luther King. Klid nezaručíte jenom nasazením policie, ale také tím, že lidi přimějete, aby se vzdali násilí."

Poradce předsedy samosprávy Mahmúda Abbáse tvrdí, že jsou Palestinci dostatečně vyspělí na to, aby se uměli zdržet násilí. "Palestinci si chtějí uchránit to, čeho se jim podařilo dosáhnout v minulých třech letech - vybudovali instituce, zlepšili bezpečnostní situaci i ekonomiku," sdělil Madždí Chaldí.

Manifestací pořádaných na podporu požadavku se chce zúčastnit 54 procent. Samospráva tento týden už takové akce uspořádala, ale vyzvala občany, aby se zdrželi násilí a aby přišli jenom na manifestace pořádané na území, jež jsou pod palestinskou správou.

Území pod správou Hamasu a Fatahu

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video