Ministr vnitra Milan Chovanec se členem sněmovní komise Martinem Lankem z...

Ministr vnitra Milan Chovanec se členem sněmovní komise Martinem Lankem z Úsvitu (5. září 2016) | foto: Petr Topič, MAFRA

V reformě policie nelze spatřovat trestný čin, ukončili případ žalobci

  • 12
Žalobci se už nezabývají trestním oznámením na ministra vnitra Milana Chovance, policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho bývalého náměstka Zdeňka Laubeho, které se týkalo loňské sporné reorganizace policejních útvarů. Případ založili bez dalšího opatření, jelikož ve věci nespatřují podezření ze spáchání trestného činu. Podle Chovance to byly záměrně šířené pomluvy.

Informaci potvrdil náměstek pražské vrchní státní zástupkyně Adam Bašný.

Trestní oznámení podal bývalý detektiv protimafiánského útvaru Jiří Komárek (více zde), který patřil mezi největší kritiky policejní reformy. Média v minulosti uvedla, že v něm tvrdil, že ministr a vedení policie mohli spuštěním reorganizace spáchat trestný čin sabotáže.

„Již v době, kdy jsem podával trestní oznámení na ministra Chovance a spol. jsem si byl vědom, že vůbec prokázat skutečnosti, které by státního zástupce či policejní orgán opravňovaly zahájit úkony v trestním řízení proti mnou označeným osobám, bude velmi těžké a při dnešní situaci v České republice bohužel, takřka nemožné,“ uvedl komárek pro iDNES.cz

Škody způsobené kvůli reorganizaci na policii a na rozpracovaných kauzách budou podle něj v mnoha ohledech nevratné.

Boj o reformu policie

Bašný ve čtvrtek uvedl, že po pečlivém vyhodnocení materiálů, které se týkaly údajné trestné činnosti spojené s reorganizací uvnitř policie, bylo ve druhé polovině loňského listopadu rozhodnuto o založení věci bez dalšího opatření. „Ve věci nelze spatřovat podezření ze spáchání trestného činu. Obecně vždy platí, že v případě zjištění nových informací je státní zastupitelství povinno učinit tomu odpovídající opatření,“ sdělil Bašný. Bližší informace k případu nemůže poskytnout.

Podle Chovance šlo o jedno z mnoha křivých nařčení, které v souvislosti s policejní reformou na adresu vedení policie a ministerstva vnitra padla. „Dnes je zcela jasné, kdo z této uměle vytvořené aféry osobně a politicky profitoval. Šlo o záměrně šířené pomluvy,“ napsal Chovanec. Policejní prezident se nechce k záležitosti příliš vyjadřovat, protože ještě neskončilo vyšetřování policejní reformy ze strany sněmovní komise. „Stále nicméně platí, že pan policejní prezident takové nařčení důrazně odmítá,“ sdělila mluvčí policejního prezidia Iveta Martínková.

Kvůli reorganizaci odešel od policie ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta a další vedoucí pracovníci tohoto útvaru. Reformou se zabývá poslanecká vyšetřovací komise. Postupně vyslechla vedoucí státní zástupce, bývalé policisty ÚOOZ, některé politiky a další lidi.

Zrušené útvary po reformě nahradila Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Jejím ředitelem se stal Michal Mazánek, který předtím působil jako ředitel Útvaru služby kriminální policie a vyšetřování. NCOZ se zabývá finanční kriminalitou, organizovaným zločinem, a také terorismem a kybernetickou kriminalitou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video