Zákon o zdravotní péči vládě neprošel

  • 125
Kabinetu Miloše Zemana se nepodařilo přesvědčit poslance, aby postavili alternativní medicínu mimo zákon. Sněmovna totiž už v prvním čtení zamítla vládní návrh zákona o zdravotní péči. Jeho přijetí by podle některých poslanců ohrozilo například homeopatii či akupunkturu a navíc by kriminalizovalo léčitele. Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer sice takový výklad odmítl, poslanci ale návrh zkritizovali a nakonec zamítli.

Přestože Fišer odmítá, že by alternativní medicínu zakazoval, chtěl v zákonu například znemožnit provozování léčitelství lidem, kteří nemají zdravotnické vzdělání.

"Veškerou zdravotní péči by měli poskytovat pouze odborníci se zdravotnickým vzděláním. Třeba středním, byť lékař je samozřejmě ideál. Léčitelem by však rozhodně neměl být strojvůdce, stejně jako vy či já nemůžete být strojvůdcem," prohlásil už v září Fišerův mluvčí Otakar Černý.

iDNES glosuje: Ministerstvo ví nejlíp, jak marodit

Léčit se smí jen vědecky, děl zákon
Návrh zákona šel však podle některých výkladů ještě dál: z jeho paragrafů nepřímo vyplývalo, že mimo zákon by se mohla ocitnout celá alternativní medicína, tedy ta, která nebyla prokázána vědeckými metodami. Jen homeopatii a akupunktuře se v zemi aktivně věnují zhruba dvě tisícovky lékařů.

Na tuto skutečnost upozornily instituce, které se alternativní medicínou zabývají. "V návrhu se říká, že léčit se smí jen vědeckými metodami. To ale třeba homeopatie není," namítl Pavel Běleš, který vede lékařskou společnost pro odnož homeopatie - homotoxikologii. Fišer podle něho dosáhne opaku toho, co deklaruje: metody se ocitnou mimo kontrolu lékařů.

Tak se to nemyslí, oponuje ministerstvo
Ministerstvo tvrdí, že tak to v zákoně nezamýšlelo. "Takhle přesně se to nemyslí," uvedl mluvčí úřadu Otakar Černý. Co vlastně stojí v návrhu? Říká se v něm, co je zdravotní péče. Tou je nově také "poradenská činnost k ochraně, podpoře a upevnění zdraví". Tedy to, co si nechávají mnozí léčitelé zaregistrovat poté, co jim novela živnostenského zákona zrušila léčitelskou živnost.

Fišer chtěl tedy znemožnit léčitelům, aby živnostenský zákon "obcházeli", a ukládá jim zdravotnické vzdělání. Léčitelé, jichž jsou v zemi podle odhadů desítky tisíc, a ne všichni tuto podmínku splňují, protestují. "Se šamanskou léčbou nemá zdravotnické vzdělání nic společného," tvrdí člen Českomoravského svazu léčitelských umění Jiří Čehovský. Tento původní profesí knižní redaktor se věnuje homeopatii.

Lékař ví, co má dělat, říká mluvčí ministerstva
Mnozí lékaři naopak souhlasí, že alternativní medicína by měla být v odborných rukou. Jenže i to může zákon zkomplikovat: hned v několika paragrafech je uvedena podmínka, že lékař musí vycházet ze současných poznatků lékařské vědy.
Mluvčí ministerstva Černý tvrdí, že "co to přesně je, to si v praxi určí lékař sám".

"Lékař je od toho lékařem, že sám ví, co má dělat," uvedl Černý. Možnosti, že například homeopatii by mohl nový zákon vyřadit ze hry, však nahrává případ starý čtyři roky: homeopaté tehdy prohráli soud s Českou lékařskou společností, jež je vyloučila pro nevědeckost.

"Výklad zákona je na vodě, nevíme, co by se dělo v praxi," obává se Běleš. Podle něho je špatné už to, když alternativní metody zůstanou mimo zákon. "V řadě zemí EU, například v Rakousku, je běžné, že komory některé z nich garantují a starají se, aby je lékaři, kteří je provozují, také uměli," konstatoval.

To však zdejší lékařská komora nezamýšlí a o víkendu to kritizoval i evropský kongres skeptiků. "Za ověřené léčebné postupy můžeme považovat jen takové, které obstály v náročných srovnávacích zkouškách," řekl profesor Utrechtské univerzity a předseda Evropské rady skeptických organizací Cornelis de Jager.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video