Raketový deštník bude chránit i nás, ať je tu spíše dříve než později. Ilustrační foto.

Raketový deštník bude chránit i nás, ať je tu spíše dříve než později. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Základnu USA přivítejme, ale jako svobodní lidé

  • 178
Máme na svém území vybudovat americkou protiraketovou základnu? Ano, máme k tomu dobré důvody, ale ne jako vazalové, kterými nejsme, ale jako rozumní lidé a spojenci a součást západního světa.

ČTĚTE TAKÉ:
USA chtějí raketovou základnu v Česku

Jako rozumní lidé však musíme nejdříve uvést důvody proti, protože pustit vojáka jiné země na vlastní území, to se musí udělat svobodně, z dobrých důvodů a při vědomí všech okolností.

Tedy: proč by měla být taková základna zrovna u nás, když by mohla být jinde? Takto si nás potenciální útočníci snadno všimnou. Jako spřeženci "velkého satana", jehož směrem by rakety nejspíše letěly, bychom byli možná cílem nejen oněch rachejtlí, ale snad též teroristických útoků.

Přítel nepřítele je nepřítel, řekne si někde v horách náboženský fanatik a odpůrce Západu a vybere terč někde poblíže řeky Vltavy. V horší pozici by mohli být nejen naši vojáci, ale také ostatní občané působící v rizikových oblastech. To je dnes velká část světa, bohužel i kvůli americké neschopnosti.

Co až si někdo za záminku vezme onu základnu a unese české rukojmí? Jsme na to připraveni? Dále pak z vlastní zkušenosti vůbec nevíme, co vlastně taková základna na vlastním území znamená.

Tím nemáme na mysli okupační základny, jako byly třeba ty sovětské, formálně dočasné a ve skutečnosti skoro na věčné časy, kdy "naši" nesměli mluvit do ničeho - ani do vyšetřování trestných činů sovětských okupantů.

Jde spíše o praktické dopady na příslušný region: ekologické, ekonomické, sociální, psychologické. A na celý stát. Protože nepřítel neodpouští a pak bude Čech jako Čech. Ale nakonec bychom souhlasit spíše měli.

1. Ta základna někde být musí a nechovejme se jako lidé, kteří vědí, že někde být dálnice musí, ale "hlavně ne u nás". Poláci na sebe možná nakonec břímě základny vezmou, ale proč mají být za největší přátele USA pořád pokládáni Poláci? Jsme horší? Nebo méně ohrožení?

2. Raketový deštník bude chránit i nás, ať je tu spíše dříve než později.

3. Referendum o takové otázce není na místě, protože nejde o věc týkající se suverenity, ale o otázku odbornou. Posuzujeme míru hrozby ze strany nepřátel a naši schopnost vzít na sebe kousek odpovědnosti. Ta hrozba bude stále větší. A převzít odpovědnost je věcí odvahy a gentlemanství.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video