Celý den se spekulovalo, kde bude tělo popraveného diktátora pohřbeno. Podle posledních informací arabské televize Al-Arabíja bude Saddám Husajn pohřben v Tikrítu. Město leží poblíž Saddámova rodiště Audži, asi 130 kilometrů od Bagdádu.
Irácké úřady tělo údajně předaly delegaci, ve které jsou mimo jiné guvernér provincie Saláhaddín či vůdce klanu, k němuž Husajn patřil.
Saddám byl popraven za úsvitu
Devětašedesátiletý bývalý prezident byl popraven před šestou hodinou ranní tamního času, to znamená před čtvrtou našeho. Oběsili ho na základně v šíitské části Bagdádu Kadhimíja.
Odmítl si nasadit kápi
Podle bezpečnostního poradce Mowafaka Rubaje, který byl popravě přítomen, měl Husajn před popravou "strach v očích" a byl "zvláštně pokorný". S sebou měl Korán, který požádal předat neurčené osobě. Odmítl si nasadit černou kápi.
"Jeden ze (tří) strážců zatáhl za páku a tělo se propadlo o půl metru. Slyšeli jsme, jak se mu zlomil vaz a viděli jsme i trochu krve na provazu. Nechali ho viset asi deset minut. Lékař pak konstatoval smrt, odvázali ho a uložili do bílého pytle," popsal popravu Sami al-Askarí, prominentní šíitský politik blízký premiérovi Málikímu.
"Saddámovo tělo leží přede mnou. Je po všem," řekl svědek z úřadu vlády televizi CNN. Účastníci popravy prý kolem těla začali tančit. Sám irácký premiér se popravy údajně nezúčastnil.
"Muktada al-Sadr," zněla poslední diktátorova slova. Husajn tak podle soudce Muníra Hadada posměšně reagoval na výkřik jednoho ze strážců "Ať žije Muktada al-Sadr!"
Mowafak Rubaj zdůraznil, že u popravy nebyli žádní Američané. "Byla to irácká akce od A až do Z. Američané nebyli ani v budově," prohlásil. Nezúčastnili se prý ani muslimští klerici.
Arabská televize odvysílala záběry z popravy. Ukázala už i Husajnovo tělo. Zveřejnění předcházely bouřlivé diskuse, zda poprava na obrazovku patří, nebo ne.
Rubaj zdůraznil, že poprava probíhala s respektem k Husajnovi a s ohledem na všechny standardy islámu. Takový podle něj bude i pohřeb. "Umyjeme ho, zabalíme, uložíme do islámské rakve a bude pohřben se starými islámskými rituály," prohlásil poradce.
Saddám Husajn v datech
Narodil se 28. dubna 1937
1956: Účastní se pokusu o svržení monarchistického režimu
1957: Vstupuje do radikální politické strany Baas
1968: Jeho strana Baas se definitivně dostává k moci. 1979: Dosahuje vrcholu mocenské pyramidy - stává se prezidentem
1980-88: Neúspěšná válka s Íránem. Během ní probíhají masakry uvnitř Iráku, hlavně iráckých šíitů.
1990: Vpád do Kuvajtu
1991: Poražen koalicí vedenou USA. Na Irák jsou uvaleny sankce
2003: Spojenci vedení USA a Británií zahajují druhou válku, do měsíce je Bagdád dobyt. Saddám je chycen Američany v prosinci.
Zdroj: MF DNES
Exploze po popravě: 30 mrtvých
Sunnitští přívrženci někdejšího diktátora už dříve opakovaně prohlašovali, že Husajnova poprava úřadům jen tak neprojde. Šíité ji naopak přivítali jako zadostiučinění.
Několik hodin po Saddámově smrti explodovala nálož v autě v šíitském městě Kufa. Na místě nechala třicet mrtvých a čtyřicet pět zraněných.
Trojice bombových útoků zasáhla šíitskou část Bagdádu Huríja. Nálože připravené v automobilech zabily 25 lidí a dalších 65 zranily.
Když Saddáma věšeli, Bush spal
Americký prezident o chystané popravě předem věděl, ale prospal ji. "Bush dostal v podvečer zprávu, že k popravě dojde během několika hodin a když k ní došlo, tak spal," uvedl mluvčí Bílého domu Scott Stanzel.
Po probuzení prezident označil popravu za "významný milník na cestě Iráku k demokracii", ale dodal, že očekává "další těžká rozhodnutí a oběti".
Těsně před svátkem
Nejvyšší trest dostal Saddám Husajn od iráckého soudu 5. listopadu. Po ročním procesu mu byla prokázána vina na masakru 148 šíitů v Dudžailu roce 1982.
Saddám se odvolal, soudce 26. prosince verdikt potvrdil a rozběhla se třicetidenní lhůta pro vykonání popravy. - více zde
Během pátku začaly prosakovat zprávy, že úřady popravu urychlí. (více zde) Čas měly do sobotního poledne, kdy oficiálně začíná muslimský obětní svátek íd al-adhá. Kdyby to bývaly nestihly, byl by Saddám naživu ještě nejméně do 7. ledna, kdy svátek končí. Zákon totiž vykonávání poprav během svátečních dní zakazuje.
Další popravy odloženy
Spolu s Husajnem vyslechli trest smrti i jeho nevlastní bratr Barzán Ibráhím Tikrítí, který v době masakru velel tajným službám, a bývalý předseda revolučního tribunálu Avád Ahmad Bandár, jenž se přiznal k vynesení rozsudků smrti nad obyvateli Dudžailu.
Televize Al-Arabíja oznámila, že oba muži skončili na oprátce krátce po Saddámovi. Bezpečnostní poradce Rubaj to ale popřel s tím, že jejich poprava byla odložena. "Chtěli jsme, aby si lidé spojovali toto datum s popravou Husajna a s ničím jiným," vysvětlil důvod odkladu.