Americký prezident George W. Bush popravu přivítal. "Neukončí sice násilí v Iráku, ale je to významný milník na cestě Iráku k demokracii, která může vládnout, vytrvat a bránit sebe samu," sdělil prezident ze svého ranče v Texasu.
Francie se k vykonání trestu staví chladněji. Popravu sice uznává jako rozhodnutí iráckého lidu, ale také vyzývá, aby Iráčané usilovali o smíření národa.
Rusko je proti rozsudku. Ústy mluvčího ministerstva zahraničí Michaila Kaminina varovalo, že "poprava Saddáma Husajna může vyostřit politickou a vojenskou situaci a zvýšit etnické a náboženské napětí."
"Trest smrti je proti hodnotám EU"
Evropský komisař pro rozvoj Louis Michel s popravou nesouhlasí. "Člověk nemůže s barbarstvím bojovat barbarskými skutky. Trest smrt není slučitelný s demokracií," nesouhlasí s Bushem. "Trest smrti je proti hodnotám EU," dodal.
Proti jsou i Vatikán a Taliban. "Zabití viníka není způsob jak ustavit spravedlnost a smířit společnost. Naopak, je tu nebezpečí, že se posílí duch pomsty," uvedl mluvčí Vatikánu Federico Lombardi. "Džihád v Iráku se posílí," předpovídá shodně Mulla Achund, šéf afghánského Tálibanu
Proti oběšení diktátora se konečně postavily i lidskoprávní organizace. Tvrdily, že v soudním procesu došlo k řadě pochybení a že byl zpolitizovaný. "Uspěchaná poprava Sadáma Husajna je jednoduše špatná," prohlásil americký šéf Amnesty International Larry Cox.
Oslavy v Americe a demonstrace v Indii
Husajnova poprava nevyvolává jen reakce u politiků. Podle CNN Iráčané žijící ve Spojených státech slavili v ulicích. Nejvíce jich oslavovalo v michiganském Dearbornu, kde je největší koncentrace Iráčanů.
Opačné reakce zažila Indie. V Kalkatě a Lucknowu vyšly do ulic tisíce lidí hned jak televize začala vysílat zprávy o popravě. Vykřikovali antiamerická hesla a pálili Bushovy podobizny.
Jsme proti trestu smrti, ale...
Alexander Vondra, ministr zahraničních věcí ČR: "Trest respektuji jako akt, kterým se Irák vyrovnává s minulostí diktátora, který způsobil utrpení mnoha lidí. My zde sice trest smrti neuznáváme, ale nemáme co udílet nějaké hraběcí rady z našeho dobrého bydla."Vladimír Sáňka, předseda Islámské nadace v Praze: "Můj názor je, že právě dnes, kdy začíná muslimský svátek oběti íd al-adhá, poprava není vhodná. Úřady podle mého měly počkat. Jinak rozhodnutí soudu nezpochybňuji, Saddám Husajn si trest určitě zasloužil, způsobil mnoho lidského utrpení."
Karel Schwarzenberg, senátor a ministr zahraničí navrženého trojkoaličního kabinetu: "Zásadně jsem proti trestu smrti, ale musím připustit, že v případě Saddáma Husajna člověk takové rozhodnutí soudu chápe. Když už měl někdo dostat trest smrti, tak to měl být asi on. Jen se teď trochu obávám, aby z něj taková poprava neudělala mučedníka."
Jana Hybášková, poslankyně EP a bývalá velvyslankyně v Kuvajtu: "Trest je zcela na místě. Saddám Husajn je masový vrah, který zabil spoustu lidí, nejen ve vesnici, za kterou byl odsouzen. Myslím, že jeho smrt také přispěje ke zklidnění situace v Iráku. Většina Iráčanů je s rozsudkem spokojená a cítí ulehčení."