nepoužívat

nepoužívat

Za polévání studenou vodou na lyžařském kurzu padlo obvinění

  • 273
Policie obvinila učitele jedné ze škol na Chrudimsku z útisku dětí. Měl se ho dopustit, když nepřiměřeně trestal děti na lyžařském kurzu. Za porušení pravidel je čekalo polití studenou vodou. Ač to policie nemůže potvrdit, je zřejmé, že učitel je z odborného učiliště v Chroustovicích.

Právě část tamních studentů se letos koncem března ozvala, že se na lyžařském kurzu děly podivné věci. Jeden z nich dokonce vypověděl, že potom onemocněl.

JaK učitelé trestali

Polévání vodou na mraze, celodenní nošení helmy, nebo takzvaný andělíček, kdy žák leží svlečený na sněhu.

"Chrudimští kriminalisté se od dubna zabývali oznámeným případem zřejmě nevhodného chování učitelů vůči žákům na jednom z lyžařských kurzů. Policejní komisař obvinil jednoho z učitelů, který měl za porušení pravidel na kurzu polít studenou vodou jednoho studenta a jednu studentku," sdělil bez určení školy chrudimský policejní mluvčí Jiří Tesař.

Dodal, že v případě prokázání viny může být maximálním trestem pro učitele až rok vězení.

Rada chtěla odvolat ředitele, ale nešlo to

Dřív než policie a justice se snažila trestat krajská rada a radní pro školství Jana Pernicová. V poslední březnový den svolala tiskovou konferenci, na kterou pozvala ředitele Jaroslava Bálka a mluvila o jeho odvolání z funkce ředitele školy.

Podle svědectví studentů bylo učitelů, kteří žáky šikanovali, víc. Bálek na kurzu nebyl, ale zodpovídá za své podřízené. Záhy se ale ukázalo, že krajská rada ho odvolat nemůže.

Navíc už na tiskovou konferenci přivedl ředitel také tři účastníky kurzu, kteří prohlásili, že vše byla jen hra, se kterou souhlasili.

"Všichni byli pro, navíc kdo nechtěl, nemusel s trestem souhlasit," řekl jeden ze studentů.

Přitom bylo běžnou součástí trestu, že se jak chlapci, tak dívky museli svléknout do spodního prádla. "Nikomu nevadilo svlékání ani to, že nás přitom učitelé fotili," prohlásila před novináři studentka.

Sám Bálek se k otázkám moc vyjadřovat nechtěl, odpovídal vyhýbavě. "Byly to volnočasové aktivity. Platí nějaké zákony a pravidla, dokud se vše nevyšetří, nebudu se vyjadřovat," řekl tehdy MF DNES Aleš Mrázek, jeden z učitelů z výcviku.

Kraj pak vedl vlastní vyšetřování, aby v polovině dubna mluvčí Magdalena Navrátilová MF DNES řekla: "Vyšetřovací komise došla k názoru, že k porušení zákona v Chroustovicích nedošlo."

Jednička byl trest podle výběru, řekl student

Někteří studenti to ale viděli jinak. "Když jsem se vrátil z lyžařského výcviku, hned jsem onemocněl. Mám angínu," řekl na jaře MF DNES sedmnáctiletý Pavel Peřina.

Popsal, jak všichni hned po příjezdu podepisovali papír, že souhlasí s lyžařským výcvikem. Kdo nechtěl, mohl se na vlastní náklady vrátit domů. Všichni zůstali a vystavili se tak systému trestů.

"Házelo se kostkou. Jednička byla trest podle vlastního výběru. Dalším trestem bylo celodenní nošení helmy nebo běh do svahu. A kdo si hodil šestku, dostal dva tresty," popsal Peřina.

Padnout mohl také motýlek. "Kdo si měl odpykat trest, musel ve spodním prádle přede všemi a projíždějícími skibusy udělat otisk svojí postavy do sněhu. Někdy netekla teplá voda, takže jsme se sprchou neohřáli. Za deset minut už učitelé hlásili, že jedeme na běžky," líčil učeň. (čtěte O kbelík ledové vody jsme si házeli kostkou)

,

Video