Vlevo: Slavná momentka od Henri Cartier-Bressona, vpravo rekonstrukce ze stavebnice Lego od Angličana Mikea Stimpsona

Vlevo: Slavná momentka od Henri Cartier-Bressona, vpravo rekonstrukce ze stavebnice Lego od Angličana Mikea Stimpsona | foto: Henri Cartier-Bresson, Mike Stimpson

Z lega sestavil slavné fotografie, plastoví panáčci se líbají i vraždí

  • 86
Sebeupálení, poprava ve Vietnamu či krvavá řež u břehů Normandie. Historie může být někdy celkem švanda. Tedy pokud se jí chopí milovník lega a slavné snímky, které se zapsaly do dějin fotožurnalistiky, rekonstruuje pomocí plastových kostiček a figurek. V závěrečném díle seriálu Slavné fotografie Vám nabízíme přehlídku nejpovedenějších kousků.

Mike Stimpson je anglický programátor, který přes den pracuje na vývoji her. Daleko větší proslulost si ale vysloužil jako amatérský fotograf a milovník lega, který z plastové stavebnice znovu oživuje slavné fotografie.

SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.

Jedním z nejmistrnějších Stimpsonových kousků je rekonstrukce slavného snímku Henri Cartiera-Bressona, který za pařížským nádražím zachytil skákajícího muže těsně před dopadem do kaluže.

Stimpson přiznává, že objevitel momentky je jeho velký fotografický vzor, a se slavnou fotkou si náležitě vyhrál. Panáček zachycený těsně před dopadem do louže visí na tenké nitce, kterou Stimpson potom vymazal v grafickém programu Photoshop.

Che Guevarovi propůjčil svůj baret mim

Došlo i na slavný snímek Che Guevary pořízený Albertem Kordou. Od svého vzniku v roce 1960 se stal uctívanou ikonou všech náctiletých intelektuálů i rozevlátých hispanistek.

Nejslavnější potrét kubánského revolucionáře Che Guevary.Classics in Lego: Che Guevara na fotografii Alberta Kordy

Nejslavnější portrét kubánského revolucionáře Che Guevary a jeho podoba z lega.

Stimpson prý kultovní fotku vždy chtěl vzkřísit, ale nemohl najít panáčka s vhodným kloboukem. Vytoužený revolucionářský baret nakonec našel na postavičce mima, která vyšla ve zvláštní edici stavebnice. Stačilo mu jen z vlny dodělat neklidné kadeře rozervaného marxisty.

Nad snímkem padajícího republikánského vojáka ve španělské občanské válce od Roberta Capy se již léta vznášejí otazníky. Zachycuje snímek skutečně okamžik smrti, nebo je nahraný?

Republikán Federico Borrel García padá k zemi, zasažen nepřátelskou kulkou na frontě v Cerro Muriano. (5. září 1936)Classics in Lego: Padající španělský republikánský voják na fotografii Roberta Capy

Padající španělský republikánský voják na fotografii Roberta Capy.

Ať to je tak či onak, fotka se zapsala do dějin fotožurnalistiky a zasloužila si i reinkarnaci z kostiček lega. "Nevím, jestli motýlek byl standardní uniformou španělských republikánů, ale nemohl jsem si vybírat," píše na svých stránkách Stimpson. Jako trávník mu posloužil složený froté ručník, tmavé nebe představuje ústřižek filcu.

Vlny Atlantiku v plechu na pečení

Anglický programátor vymodeloval i další slavnou fotografii Roberta Capy. Odvážný fotograf se spolu s americkými vojáky vylodil v Normandii na pláži Omaha a v dešti kulek pořídil pro časopis Life sérii snímků, kterou pak málem zlikvidoval nešťastný laborant.

Vylodění americké armády v Normandii v místě s krycím názvem Omaha.  (6. června 1944)Classics in Lego: Vylodění americké armády v Normandii na pláži Omaha

Robert Capa: Vylodění americké armády v Normandii na pláži Omaha

Stimpson panáčky vojáků ze speciální sběratelské kolekce ponořil do vody přelévající se v plechu na pečení a zvláštní zrnitost negativu způsobenou poškozením nasimuloval v Photoshopu.

Východoněmecký voják Conrad Schumann prchá do Západního Berlína. (15. srpna 1961)Classics in Lego: Východoněmecký policista Conrad Schumann prchá do Západního Berlína

Východoněmecký policista Conrad Schumann prchá do Západního Berlína.

Skok mladého východoněmeckého vojáka přes ostnatý drát do Západního Berlína v roce 1961 se stal symbolem studené války a Peteru Leibingovi zajistil místo v dějinách fotografie. Stimpson postavičku vojáka přišpendlil na dlouhou špejli, která se skrývá za jeho zády a drží ho ve výskoku.

Nahý australský účetní Michael O’Brien během rugbyového zápasu Anglie vs. Francie. (duben 1974)Classics in Lego: Nahý fanoušek na ragbyovém zápasu Anglie vs. Francie v dubnu 1974

Nahý fanoušek na ragbyovém zápasu Anglie vs. Francie v dubnu 1974.

Proslulý snímek naháče v sevření policistů na ragbyovém zápase mezi Anglií a Francií dodnes inspiruje řadu potřeštěných fanoušků, kteří se snaží svými holými zadnicemi ozvláštnit atmosféru rozličných sportovních událostí.

Podle jednoho z policistů na snímku Iana Bradshawa byla ale onen den v dubnu 1974 celkem zima a nahatý fanoušek neměl být na co pyšný. Fotografie si ale zápis do učebnic historie zasloužila díky vzhledu nahatého účetního z Austrálie, který připomíná Ježíše Krista.

Čínské tanky montoval čtyři hodiny

Vztyčování americké vlajky na japonském ostrově Iwodžima zachycené Joe Rosenthalem bezpochyby značí jeden z milníků druhé světové války. Mezi vojáky, kteří prapor s hvězdy a pruhy 23. února pozvedli k nebi, byl i Čechoslovák Michael Strank.

Vztyčení americké vlajky na hoře Suribachi během boje u Iwo Jima v Japonsku. (23. února 1945)Classics in Lego: Vztyčení americké vlajky na ostrově Iwodžima

Vztyčení americké vlajky na ostrově Iwodžima.

Přestože snímek dodnes mnozí považují za podvod, slavná fotografie naaranžovaná nebyla. Anglický hračička historickou scénu rekonstruoval na roztažené flísové bundě, skály hory Suribači představují drobné oblázky a kamínky.

Pekingské náměstí Tchien-an-men v době protestů v roce 1989. Classics in Lego: Pekingské náměstí Tchien-an-men v době protestů v roce 1989.

Pekingské náměstí Tchien-an-men v době protestů v roce 1989.

Kdo je neznámý Číňan, který s taškami v ruce před jednadvaceti lety zastavil na okamžik tanky na pekingském náměstí Nebeského klidu? Žije dál anonymním životem nebo ho semlel komunistický represivní aparát? Odpověď na tyto otázky se již nejspíš nikdy nedozvíme.

"Zabralo mi to čtyři hodiny, než jsem ve svém obrovském pytli kostiček lega našel díly na čtyři identické čínské tanky. Nakonec jsem ale potřeboval jen tři," vzpomíná Stimpson na rekonstrukci hrdinského kousku osamělého Číňana.

Námořníka nahradil pilot

Tajemstvím zůstává i identita námořníka, který v srpnu 1945 během oslav kapitulace Japonska popadl na newyorském Times Square do náručí zdravotní sestřičku a vtiskl jí pořádný polibek.

Americký námořník líbá zdravotní sestru na Times Square v New Yorku poté, co prezident Truman oznámil kapitulaci Japonska. (14. srpna 1945)Classics in Lego: Americký námořník líbá zdravotní sestru na Times Square poté, co prezident Truman oznámil kapitulaci Japonska.

Americký námořník líbá zdravotní sestru na Times Square poté, co prezident Truman oznámil kapitulaci Japonska.

Políbená sestřička se však později ke své totožnosti přihlásila. Edith Shainová si tak vysloužila čestné místo na mnoha vojenských přehlídkách.

Shodou náhod zemřela den poté, co na iDNES.cz vyšel příběh slavné fotografie Alfreda Eisenstaedta. Stimpson při rekonstrukci snímku ve své velké sbírce lega postavičku sestřičky našel. Námořníka ale musela zastoupit figurka pilota letadla.

Upálení vietnamského budhistického mnicha na ulici v Saigonu. (11. června 1963)Classics in Lego: Upálení vietnamského buddhistického mnicha na ulici v Saigonu

Upálení vietnamského buddhistického mnicha na ulici v Saigonu.

Někdy strnulé úsměvy plastových postaviček působí lehce nepatřičně. Například v případě slavného snímku Malcolma Brownea, který v roce 1963 vyfotil upálení buddhistického mnicha na saigonské ulici.

Anglický programátor si s ohnivou scénou náležitě vyhrál. Obzvlášť nadšený prý byl, když zjistil, že dánská stavebnice obsahuje i plastové plameny, kterými může figurku mnicha obklopit.

Jihovietnamský generál Nguyen Ngoc Loan střílí 1. února 1968 na ulici Saigionu do hlavy údajného důstojníka vietkongu Nguyen Van Lema, známého jako Bay Lop.Lego Classics: Poprava důstojníka Vietkongu na ulici v Saigonu v roce 1968

Jihovietnamský generál střílí na ulici v Saigonu do hlavy údajného důstojníka Vietkongu.

Ani na snímku připomínajícím popravu důstojníka Vietkongu široké úsměvy figurek z lega nenaznačují dávnou tragédii. Fotografie Eddieho Adamse se stala symbolem krutosti vietnamské války.

Autor snímku se později muži, který v únoru 1968 na ulici v Saigonu stiskl spoušť, omluvil. Fotografie mohou lhát i bez manipulace, prohlásil Adams po letech o své slavné fotce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Slavné fotografie

Video