Virus H7N9 patří podle WHO k nejsmrtelnějším svého druhu.

Virus H7N9 patří podle WHO k nejsmrtelnějším svého druhu. | foto: AP

Nová ptačí chřipka je jednou z nejsmrtelnějších svého druhu

  • 145
Nový kmen ptačí chřipky H7N9 je podle nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace jedním z nejsmrtelnějších svého druhu. Snáze se také oproti předchozímu kmenu H5N1 přenáší na člověka. V Číně si už tento typ chřipky vyžádal nejméně 22 lidských životů.

Virus H7N9 od svého oficiálního potvrzení v březnu letošního roku nakazil 108 lidí. Zatím sice není úplně jasné, jak se šíří, ale podle odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) neexistují důkazy, které by potvrdily nejobávanější scénář, a to přenos z člověka na člověka. Mezinárodní tým expertů WHO a čínské vlády pět dní zkoumal situaci v Číně, ale nezjistil, zda se virus může přenášet mezi lidmi.

"Situace zůstává složitá a těžká a nadále se vyvíjí," řekl náměstek generálního ředitele WHO Keidži Fukuda. "Když vezmeme chřipkové viry, je tento nezvykle nebezpečný pro lidi," uvedl Fukuda.

"Tohle je rozhodně jeden z nejsmrtelnějších virů, jaké jsme dosud viděli." Expertní tým mimo jiné mate absence viditelných příznaků u drůbeže nakažené virem H7N9, což znesnadňuje jeho vystopování a kontrolu, dodal Fukuda.

Tchaj-wan a H7N9

První případ nákazy novou formou ptačí chřipky potvrdil ve středu Tchaj-wan. Nakaženým je 53letý muž, který pracoval ve východočínském městě Su-čou. Typické příznaky nemoci se u něj projevily tři dny poté, co se vrátil přes Šanghaj do tchajwanské metropole Tchaj-peje. Hospitalizován je od 16. dubna a v současné době je v kritickém stavu. Jedná o vůbec první registrovaný výskyt nemoci mimo pevninskou Čínu.

Poprvé se virus H7N9 objevil na konci února poblíž čínské Šanghaje, prvního diagnostikovaného pacienta s novým typem ptačí chřipky pak lékaři oznámili až o měsíc později. Nákaza se následně začala šířit na sever směrem k Pekingu. Tam už úřady zakázaly i prodej živého drůbežího (více čtěte zde).

V Šanghaji a přilehlém okolí se již před několika týdny přistoupilo k vybíjení tisícovek kuřat v rámci preventivních opatření, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy.

Čína začíná propadat panice

Číňané v posledních týdnech přestávají věřit informacím vlády a propadají panice. Pozdvižení v ulicích tak dokáže vyvolat obyčejný uhynulý holub i ptačí výkaly na sklech automobilů (více čtěte zde).

Čínské úřady před časem překvapily také sérií rad, jak šíření ptačí chřipky předcházet. Do boje s H7N9 povolaly tradiční medicínu založenou na bylinkách.

Na webových stránkách úřadů provincie Ťiang-su se objevila výzva, aby obyvatelé spoléhali na sílu odvarů z bambusových listů, lékořice a dalších bylinek. Nejvíce však lidé slyší na léčivé účinky borytu barvířského, který má údajně zabránit možné nákaze chřipkou.

Provincie Kan-su pak reagovala na sérii úmrtí spojených s virem H7N9 po svém. Lidem z regionu radí, že na chřipku nejlépe platí intenzivní masáže obličejových akupunkturních bodů (více o radách čínských úřadů čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video