Čínu svírá paranoia z ptačí chřipky. Lidé nevěří informacím vlády - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čínu svírá paranoia z ptačí chřipky. Lidé nevěří informacím vlády

  18:52
Čína se potýká se stále častějším výskytem nového typu ptačí chřipky H7N9. Zejména obyvatelé Šanghaje si nyní začínají stěžovat na nedostatečné informace ze strany úřadů, což má za následek mnohdy až paranoidní obavy z možné nákazy. Pozdvižení v ulicích tak dokáže vyvolat obyčejný uhynulý holub i ptačí výkaly na sklech automobilů.
Virus H7N9 začíná vyvolávat obavy, aby se nezačal chovat jako jeho známější...

Virus H7N9 začíná vyvolávat obavy, aby se nezačal chovat jako jeho známější příbuzný H5N1. Ten v roce 2003 začal decimovat drůbež v Asii a usmrtil ve světě 360 lidí, kteří většinou přišli do přímého kontaktu s infikovanými ptáky. | foto: AP

Do neděle evidovali čínští lékaři celkem dvacet prokazatelných úmrtí po nákaze virem H7N9, dalších více než sto lidí bylo údajně nakaženo. Na první pohled nepříliš vysoká čísla však dokázala udělat s psychikou mnoha Číňanů divy. Kusé informace a strach z možné rozšíření nákazy ovlivňuje jejich každodenní život i obchod v čínské metropoli Šanghaj.

Není proto výjimkou, když i nepatrný náznak možného nebezpečí vyvolá hysterickou reakci. Panika v očích mnoha místních je tak patrná už při průjezdu automobilu, který na své korbě veze živá kuřata. Jiní pak ve strachu přivolávají pomoc policistů i tehdy, když jim na přední sklo jejich auta dopadne ptačí výkal.

Bylinky a H7N9

Čínské úřady přišly před pár dny se sérií rad, jak s nákazou ptačí chřipky bojovat. Místo moderních prostředků doporučily lidem tradiční čínskou medicínu. Na webových stránkách úřadů provincie Ťiang-su se objevila výzva, aby obyvatelé spoléhali na sílu odvarů z bambusových listů, lékořice a dalších bylinek. Nejvíce však lidé slyší na léčivé účinky borytu barvířského, který má údajně zabránit možné nákaze chřipkou a jenž se v minulosti používal mimo jiné jako textilní barvivo. Jen několik dní po zveřejnění těchto rad zažívali prodejci tradičních bylinek nával zákazníků. V současné době je boryt zcela nedostupný. Provincie Kan-su pak reagovala na sérii úmrtí spojených s virem H7N9 po svém. Lidem z regionu radí, že na chřipku nejlépe platí intenzivní masáže obličejových akupunkturních bodů (více o netradičních léčebných postupech Číňanů čtěte zde).

Strach z nákazy se pomalu ale jistě přenáší i na čínské úřady. Policie například nařídila stáhnout z internetových diskuzních fór fotografie mrtvých holubů. Odůvodnění bylo prosté - policie se obávala, že by se fotografie mohly rychle rozšířit mezi lidmi a vzbudit další vlnu paniky. Deset lidí už pak bylo kvůli šíření nepravdivých informací o ptačí chřipce zatčeno.

Obavám veřejnosti nepomáhají ani chabé informace ze strany zdravotnických organizací. Ty jsou znepokojeny zejména nepředvídatelným chováním viru H7N9. Infikovaná zvířata totiž, na rozdíl od původního typu ptačí chřipky, nejeví žádné příznaky nákazy. Kvůli tomu je mnohdy téměř nemožné určit, zda je konkrétní chov nebezpečný.

Zájem o drůbež je minimální

Obavy panují také ohledně možného přenosu chřipky z člověka na člověka. To se dosud neprokázalo, případy z poslední doby však nad sebou mají mnoho otazníků. Mnoho nových pacientů se totiž nedostalo do přímého kontaktu s infikovanými zvířaty a není tudíž jasné, jak se virem nakazili.

Nepolevující strach lidí si začíná vybírat svou daň. Okolo rezidencí diplomatů na okraji Pekingu jsou například vyvěšena varování, která nabádají rodiče, aby své děti nebrali do místní zoo. Ještě před několika měsíci přeplněné restaurace podávající kachní speciality nyní zejí prázdnotou a namísto dlouhého čekání na rezervaci si do nich mohou lidé zajít kdykoli.

Pád zájmu o drůbeží maso je nejvíce patrný na trzích. "Lidé se bojí, skoro nikdo už nekupuje kuřata nebo kachny," cituje Li Kuo-liho, jednoho z trhovců, server latimes.com.

Obavy Číňanů živí kusé informace vlády

Číňané však mají pro mnohé neopodstatněné obavy svůj důvod. Opatrnosti je naučilo mnoho případů z minulosti, kdy se úřady snažily zcela zamaskovat, nebo alespoň zmírnit skutečný rozsah nákaz. Lidé své vládě jednoduše nevěří a odvolávají se na epidemii nákazy SARS z roku 2003 nebo na rozšíření původního typu ptačí chřipky H5N1, která si zde podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádala na 30 mrtvých.

Mnozí pak nejdou při hledání důvodů k nedůvěře daleko do minulosti a připomínají nedávný případ tisíců uhynulých prasat, které vyplavila řeka v Šanghaji (více o případu čtěte zde). Nejasnosti dosud panují i v případu hromadných úmrtí kachen v provincii S'-čchuan. Úřady sice v obou případech uvedly, že zvířata neuhynula kvůli ptačí chřipce, další vysvětlení však dosud nepřinesly.

"Současná panika je spojená se zmatky, lidé neví, co se děje, " vysvětluje Jean-Yves Chow, analytik potravinářského průmyslu z Hong Kongu.

Následky společenské paniky už se začínají projevovat i v čínské ekonomice. Příliv zahraničních turistů se za uplynulé měsíce propadl o mnoho procent, stejně je na tom i většina restaurací. Důkazem budiž 16% propad v prodejích řetězce rychlého občerstvení KFC, který v Číně provozuje téměř pět tisíc poboček.

Michael O'Leary z čínského sídla WHO se v posledních dnech snaží zmírnit podle jeho slov přehnanou hysterii spojenou s drůbežím masem. Podle O'Learyho při konzumaci drůbežího masa nehrozí při dostatečné tepelné úpravě žádné nebezpečí nákazy. "Sám jím kuřata každý den," popisuje O'Leary. WHO se snaží důvěru v drůbeží maso obnovit i pořádáním veřejných akcí. V provincii Chu-nan například před pár dny uspořádala hostinu pro 150 tamních pracovníků, na které se podávala výhradně kuřata a kachní vejce.

I jedno nakažené zvíře znamená vybití celého chovu

Poprvé se virus H7N9 objevil na konci února poblíž Šanghaje, prvního diagnostikovaného pacienta s novým typem ptačím chřipky pak lékaři oznámili až o měsíc později. Nákaza se následně začala šířit na sever směrem k Pekingu. Tam už úřady zakázaly i prodej živého drůbežího (více čtěte zde).

V Šanghaji a přilehlém okolí se již před několika týdny přistoupilo k vybíjení tisícovek kuřat v rámci preventivních opatření, která mají zabránit dalšímu šíření nákazy.

"Pokud máte v chovu jen jedno nakažené zvíře, musíte vybít úplně všechny," uvedl Čao Kchaj, prodejce speciální techniky, která dokáže za jeden den spálit až 30 tisíc mrtvých kuřat. Jeho firma je tak jedna z mála, která v současné situaci prosperuje. Kremace mrtvých zvířat je totiž nejpreferovanější metodou, kterou úřady v boji s H7N9 doporučují.

Z okolí Šanghaje se nákazašíří směrem na sever k Pekingu

Z okolí Šanghaje se nákazašíří směrem na sever k Pekingu

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Po zřícení střechy klubu v Santo Domingu zemřelo už 226 lidí

Počet obětí neštěstí v Dominikánské republice, kde se v úterý zřítila střecha nočního klubu, stoupl na 226, uvedly místní úřady. Všechna těla byla vrácena rodinám. Na místě neštěstí zahynulo 221...

13. dubna 2025  7:25

Muž omylem deportovaný do Salvadoru je naživu a v bezpečí, oznámil Washington

Muž neprávem deportovaný z amerického státu Maryland do salvadorského vězení je „naživu a v bezpečí“. Americkému soudu to podle zpravodajského serveru BBC řekl zástupce ministerstva zahraničí Michael...

13. dubna 2025  7:01

Fotka, která z Lincolna udělala prezidenta. Venkovského čahouna změnila ve státníka

Amerika si připomíná sto šedesát let od atentátu na Abrahama Lincolna. Asi nejslavnější fotka největšího z amerických prezidentů vznikla ve studiu renomovaného fotografa Mathewa Bradyho a sám Lincoln...

13. dubna 2025

Jednáme s Maláčovou. Šlachta o možné volební koalici i rozchodu s Motoristy

Premium

Přísaha vyjednává o možné spolupráci pro podzimní volby do Sněmovny se sociální demokracií. Podle jejího šéfa Roberta Šlachty to totiž budou mít letos malé strany těžké kvůli obavám z propadnutí...

13. dubna 2025

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Přivedl jsem si domů Češku a jsem křesťan, vypráví právník a obuvník z Vietnamu

Premium

Do Českého Těšína přijel dnešní právník a podnikatel Viet Do Pham v šesti letech, aniž by uměl slovo česky. Pokračoval na gymnázium a nakonec vystudoval práva. A protože nechtěl, aby ho manželka...

13. dubna 2025

U Drážďan finišuje výstavba unikátního mostu. Otevřít by se měl příští rok

Čeští mostaři dokončují výstavbu mostu přes údolí Gottleuby údolí u saské Pirny. U extrémně štíhlé nosné konstrukce nejprve nebylo jisté, zda vůbec půjde postavit. Teď ale vše nasvědčuje tomu, že...

13. dubna 2025

Čajové mýty: vše je jinak. Reportérka ochutnala čaj na tchajwanské plantáži

Premium

Od naší zpravodajky Ve světě poháněném rychlým kofeinem má klidná chvíle u šálku čaje hodnotu zlata. Stejně tak drobní farmáři, kteří se jeho pěstování navzdory rostoucí konkurenci velkovýrobců nadále věnují. Jedním z...

13. dubna 2025

Dvouletý chlapec zemřel po střetu s osobním autem v Rychnově nad Kněžnou

Chlapec ve věku 2,5 roku v sobotu zemřel po střetu s osobním autem v Rychnově nad Kněžnou. Nehoda se stala dopoledne, dítě zraněním podlehlo v nemocnici.

12. dubna 2025  23:01

Ukrajina přišla o druhou stíhačku F-16. Pilot zahynul v boji

Ukrajina přišla o druhou stíhačku F-16. Při plnění bojové mise zahynul její pilot. Jedná se o druhé úmrtí ukrajinského pilota F-16 od srpna loňského roku, kdy stíhací letouny země obdržela od svých...

12. dubna 2025  16:13,  aktualizováno  22:05

Ubodal muže v berlínském metru. Policie útočníka postřelila, pak resuscitovala

Německá policie v sobotu postřelila muže, který za bílého dne zaútočil nožem na jiného muže ve stanici metra v Berlíně. Oběť svým zraněním podlehla. Útočník po činu utekl a policisty ohrožoval. Jeho...

12. dubna 2025  21:14

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Teherán věří v dohodu s Trumpem. Rozhovory byly v „srdečné atmosféře“

Americko-íránské rozhovory o jaderném programu Teheránu proběhly v Ománu v srdečné atmosféře a příští týden budou pokračovat, shodly se v sobotu obě strany. Podle ománského ministra zahraničí Badra...

12. dubna 2025  17:58,  aktualizováno  20:32

Vzácný lup i válečná kořist. Vševěd ví, kdo nás naučil pít kávu a jak pronikla do Česka

Premium

Taky ráno skoro nefungujete, dokud si nedáte kafe, a nejlépe dvě? Přitom tento „zlozvyk“ je poměrně novou záležitostí – do Evropy se káva dostala teprve v 17. století a k nám dokonce až na počátku...

12. dubna 2025